وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن امروز چهارشنبه مدعی شد که حماس تغییرات زیادی را برای اعمال بر روی طرح آتش‌بس پیشنهاد کرده که برخی از آن‌ها انجام‌پذیر نیست.

بلینکن -نتانیاهو

به گزارش همشهری آنلاین، وزیر خارجه آمریکا آنتونی بلینکن امروز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر قطر در دوحه مدعی شد که حماس تغییرات زیادی را برای اعمال روی پیشنهاد آتش‌بس پیشنهاد کرده که «برخی از آن‌ها انجام‌پذیر و برخی نیستند».

وی گفت که شب گذشته با همکاران مصری و امروز با نخست‌وزیر قطر درباره این تغییرات گفت‌وگو کرده است.

به ادعای وزیر خارجه آمریکا، توافق پیشنهادی تقریباً همان پیشنهادی است که حماس پیش‌تر پذیرفته بود و اسرائیل هم پیشنهاد جدید را پذیرفته است.

بلینکن سپس با مقصر خواندن حماس، افزود «حماس می‌توانست با یک کلمه بله به آن پاسخ بگوید اما در عوض، حدود دو هفته صبر کرد و بعد تغییرات بیشتر را پیشنهاد داد که تعدادی از آن‌ها فراتر از مواضعی است که قبلاً اتخاذ و پذیرفته شده است».

بلینکن در ادامه گفت که آمریکا در روزهای آینده با شرکای خود، قطر و مصر به فشار برای دستیابی به توافق ادامه خواهد داد و آن را به نفع دو طرف فلسطینی و اسرائیلی، منطقه و جهان خواند.

ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در حالی است که جنبش‌های فلسطینی حماس و جهاد اسلامی بامداد چهارشنبه در بیانیه‌ای گفتند پاسخ آن‌ها به توافق آتش‌بس «منافع مردم، توقف تجاوز به غزه و خروج کامل اشغالگران از نوار غزه را در اولویت قرار می‌دهد».

آن‌ها همچنین بر آمادگی برای برخورد مثبت جهت دستیابی به توافقی که به جنگ پایان ‌دهد، تاکید کردند.

یکی از سران جهاد اسلامی گفت «هر ابتکاری باید تضمین‌کننده توقف تجاوز و خروج کامل اشغالگران از نوار غزه باشد. مشکل واقعی این است که اشغالگران نمی‌خواهند به آتش‌بس واضح پایبند باشند».

کد خبر 859422
منبع: فارس

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha