سرپرست وزارت خارجه گفت: ما همواره دولت‌های مختلف را دعوت کردیم که اجازه دهند آژانس نقش فنی و تخصصی خود را ادامه دهد و به دلیل ناکامی‌ها و شکست‌هایی که در عرصه‌های خارج از آژانس داشتند، آنجا را به محل تسویه‌حساب سیاسی تبدیل نکنند.

باقری

به گزارش همشهری آنلاین، علی باقری‌کنی سرپرست وزارت امورخارجه امروز (چهارشنبه، ۱۶ خرداد) در حاشیه هیأت دولت، گفت: پس از شهادت آیت الله رئیسی و امیرعبداللهیان لازم بود تاکید دیگری بر استمرار و استحکام سیاست جمهوری اسلامی ایران در عرصه ثبات بخشی در منطقه داشته باشیم و بر همچنین حمایت از مقاومت به عنوان یک بازیگر و یک نهاد ثبات ساز در منطقه تاکید بکنیم. سفر به لبنان و سوریه در این چارچوب بود.
وی با بیان اینکه ملاقات‌های خوبی با مسئولان عالی رتبه لبنان و سوریه انجام شد، تأکید کرد: دیدارهای خیلی خوب و موفقی با بازیگران اصلی مقاومت در لبنان و فلسطین داشتیم. در این دیدارها، رویکرد جمهوری اسلامی در عرصه حمایت از جریان مقاومت مجددا مورد تاکید قرار گرفت.

باقری‌کنی بیان کرد: در تماس‌هایی که با چند تن از وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی طی چند روز گذشته داشتم مجددا مسأله رفح مورد تاکید قرار گرفته، آنها نیز با موافقت با ابتکار و پیشنهاد ایران، تلاش دارند نظر دیگر کشورها را نیز جلب کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصریح کرد: آژانس یک نهاد فنی است و انتظار می‌رود همه کشورها از جمله کشورهای عضو شورای حکام براساس رویکرد فنی آژانس رفتار کنند. رویکرد غیرسازنده برخی از کشورهای عضو در زمینه استفاده از ظرفیت آژانس در مسیر اهداف سیاسی، قطعاً به ضرر هویت آژانس و نقش‌آفرینی آن و نیز نقش تخصصی‌اش خواهد بود.
سرپرست وزارت امور خارجه تأکید کرد: ما همواره دولت‌های مختلف را دعوت کردیم که اجازه دهند آژانس نقش فنی و تخصصی خود را ادامه دهد و به دلیل ناکامی‌ها و شکست‌هایی که در عرصه‌های خارج از آژانس داشتند، آنجا را به محل تسویه‌حساب سیاسی تبدیل نکنند.

باقری‌کنی تصریح کرد: ما همواره ظرفیت‌های متعددی در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی و توافقنامه پادمان داشتیم و داریم. هرگاه بنا بر مصالح کشور و اولویت‌های سازمان انرژی اتمی تشخیص داده شود، ظرفیت‌های مورد نظر فعال خواهد شد.

کد خبر 857493
منبع: فارس

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha