رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: باید نمایشگاهی از دستاوردهای حوزه، به خصوص دستاوردهای پژوهشی که می‌توانند در عرصه‌های مختلف به عنوان مبنا قرار گیرند، برپا شود.

سید هاشم حسینی بوشهری

به گزارش همشهری آنلاین، آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم از تخریب‌های برخی فعالان فضای مجازی علیه دستاوردهای حوزه علمیه انتقاد کرد و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی را ضروری دانست.

این استاد حوزه علمیه قم با اشاره به تلاش‌های انجام شده در راستای احیای علوم حوزوی ادامه داد: برخی از رشته‌ها و علوم حوزوی به مرور زمان کم‌رنگ شدند ولی اکنون حوزه با توجه به احیای بسیاری از این علوم، حوزه جامعی است.

وی تاکید کرد: همه دستاوردهای حوزوی، اغلب از فقه و اصول سرچشمه می‌گیرند و لازم است برجستگی فقه و اصول همچنان حفظ شود اما سایر ویژگی‌های حوزه نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرند.

نایب رییس مجلس خبرگان رهبری با تمجید از اهتمام مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) به فقه معاصر خاطرنشان کرد: این مرکز علاوه بر فقه سنتی در عرصه‌های جدید نیز ورود کرده است که می‌تواند پاسخگوی نیاز جامعه باشد.

وی ضمن اشاره به ظرفیت عظیم فقه و اصول افزود: امروزه فضا برای ورود به عرصه‌های مختلف باز است اما باید مراقبت کنیم تا به آن تفقه عمیق در مسایل و دانش‌های دینی بر اساس آیه شریفه «لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّین» دست پیدا کنیم.

آیت الله حسینی بوشهری حادثه بالگرد شهدای خدمت را فاجعه‌ای بسیار غم انگیز و غیر قابل پیش‌بینی توصیف کرد و یاد و نام امام خمینی – قدس سره – و شهدای قیام پانزدهم خرداد را گرامی داشت.

وی ادامه داد: گرچه امام خمینی(ع) در میان ما نیست اما نام، آثار و برکات وجودی او آن چنان شعاع پیدا کرده که از مرزهای ایران عبور کرده است تا جایی که امروز مخاطب پیام رهبر معظم انقلاب – مد ظله العالی – دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا و کشورهای اروپایی هستند.

رییس جامعه مدرسیه حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مرکز فقهی ائمه اطهار که با پایه گذاری مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی تأسیس شد، امروزه با ورود به عرصه فقه معاصر منشا خیر و برکات پژوهشی و آموزشی فراوان شده است.

وی افزود: مرحوم آیت الله العظمی فاضل شاگرد برجسته مرحوم امام خمینی (ره) بود و در تمام مراحل انقلاب در کنار ایشان قرار داشت و با آرمان، تفکر، نگاه و اندیشه‌های او آشنایی کامل داشت.

گزارشی از دستاوردها، برنامه‌ها، اقدامات، مشکلات و نیازهای گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار نیز در این دیدار ارائه شد.

کد خبر 857138
منبع: ایرنا

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha