هر دانش‌آموز ایرانی دو برابر کتاب درسی، کتاب کمک‌آموزشی دارد؛ اصلا آنقدر که بچه‌ها به کتاب کمک‌آموزشی وابسته‌اند به کتاب‌های درسی‌شان وابسته نیستند، به‌خصوص در فصل امتحانات که همه‌چیز باید کپسولی و فوری باشد تا دانش آموز نمره بگیرد.

کتاب کمک آموزشی

همشهری آنلاین - لیلا شریف: کتاب‌های کمک درسی بار مالی زیادی بر دوش والدین گذاشته و تازه این جدا از شهریه مدرسه، معلم خصوصی و کلاس‌های کمک‌آموزشی و درسی دیگر است که برخی برای فرزندشان می‌پردازند. کتاب‌هایی که جیب خانواده‌ها را خالی و حساب ناشران را میلیاردی پر می‌کند.

سبقت کمک ‌درسی‌ها

اما چه شد که کتاب‌های کمک‌آموزشی و درسی از کتاب‌های درسی پیشی گرفت؟ چرا هر روز تنوع این کتاب‌ها بیشتر می‌شود و بازار این کتاب‌ها رونق پیدا کرد؟ در سال‌های اخیر تغییر شیوه‌های آموزشی به چنان معادله پیچیده‌ای در ذهن والدین دانش‌آموزان تبدیل شده است که بسیاری از آنها مجبور هستند برای رفع خلأهای ایجاد شده، نه بر اندوخته‌های آموزشی خود بلکه بر کتاب‌های کمک‌درسی و آموزشی تکیه کنند. محبوبه که پسرش کلاس یازدهم انسانی در یکی از مدارس مطرح تهران است، در ۲ سال اخیر بیش از ۶میلیون تومان پول کتاب کمک‌آموزشی داده. او می‌گوید:«این کمک‌آموزشی‌ها به بخش جدانشدنی زندگی بچه‌های ما تبدیل شده‌ است. بچه‌ها در مدرسه به درس‌ها گوش نمی‌دهند، اغلب معلم‌ها مباحث درسی را کامل یاد نمی‌دهند و این ما را مجبور به خرید کتاب کمک درسی می‌کند.»

۲میلیون تومان برای چند کتاب

قیمت کل کتاب‌های درسی در دوره متوسطه دوم در همه رشته‌ها که وزارت آموزش و پرورش توزیع می‌کند ۲۱۸هزار تومان است اما یک دانش‌آموز ۱۰برابر این هزینه خرج کتاب‌های کمک‌درسی می‌کند. در میان تمام مقاطع تحصیلی، دانش‌آموزانی که در حال عبور از پایه ششم به هفتم، نهم به دهم و پشت کنکوری‌(پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم) هستند، به‌دلیل آزمون‌های تستی بیش از سایر دوره‌ها به کتاب‌های آموزشی وابسته هستند. نیم‌نگاهی به قیمت کتاب‌های آموزشی مقطع تحصیلی پایه دهم تجربی در یکی از انتشاراتی‌های مطرح این حوزه نشان می‌دهد که یک دانش‌آموز باید برای کتاب‌های کمک‌درسی اصلی، حداقل ۲میلیون و ۲۰۰هزار تومان هزینه کند چرا که کتاب‌های فارسی دهم ۲۷۵هزار تومان، جغرافیای ایران ۱۷۰هزار تومان، دین و زندگی ۱۹۵هزار تومان، عربی ۲۷۵هزار تومان، ریاضی ۱۸۶هزار تومان، شیمی ۲۳۰هزار تومان، فیزیک دهم تجربی ۲۱۰هزار تومان، زبان ۲۴۴هزار تومان و زیست‌شناسی ۱۸۰هزار تومان فروخته می‌شود.

پول ندارید، دست دوم بخرید!

از قرار، کتاب‌های کمک‌آموزشی و درسی خیلی گران هستند اما والدین مجبورند که آن را برای فرزندشان تهیه کنند تا در ماراتن امتحانات متنوع و زیاد مدارس از هم‌کلاسی‌هایشان عقب نمانند. این وسط خرید و فروش کتاب دست دوم به داد عده‌ای‌ رسیده است و گشت‌وگذاری کوتاه در اپلیکیشن‌های خرید و فروش کالاهای دست دوم نشان می‌دهد بازار این کتاب‌ها به‌ویژه در فصل امتحانات رونق دارد. با جست‌وجوی کلمه «کتاب کمک آموزشی»، گزینه‌های بسیاری برای خرید کتاب‌های دست دوم پیش‌روی والدین جست‌وجوگر باز می‌شود تا شاید از این طریق، فشار مالی خرید این کتاب‌ها کمتر شود. فردی در آگهی‌های فروش مربوط به کتاب کنکور انسانی نوشته است «تمام کتاب‌ها در حد نو است.» تا از این طریق خریدار که احتمالا یک پدر یا مادر نگران از کنکور فرزندشان هستند، حاضر به پرداخت این پول بشوند؛ کتاب‌هایی که تضمین قبولی دانش آموز در امتحانات مدارس و کنکور است و خیلی زود کنار گذاشته می‌شود.

کد خبر 855943
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha