بیمارستان الزهرای تبریز در روزهای شنبه و یک‌شنبه گذشته حال و هوای عجیبی داشت. زایمان دو زن باردار به فاصله دو روز در این بیمارستان ناگهان بخش مراقبت از نوزادان را پر از دختر و پسرهای تازه به دنیا آمده‌ای کرد که والدینشان برای آمدنشان ماه‌ها انتظار کشیده بودند.

۵ قلوها

همشهری آنلاین _ فتانه احدی: این گزارش ماجرای به دنیا آمدن ۵ قلوها و ۴قلوهای ۲ خانواده آذری است که حالا جان تازه‌ای به بخش مراقبت از نوزدان بیمارستان الزهرا بخشیده اند. نخستین زایمان شگفت‌انگیز در این بیمارستان با تولد ۵ قلوهای خانواده‌ای اهل لیلان شهرستان ملکان استان آذربایجان‌شرقی رقم خورد. زن باردار که بعد از هفته ۳۵ بارداری، در این مرکز بستری و تحت مراقبت قرار گرفته بود، روز شنبه ۵ قلوهایش را که ۵پسر به نام‌های سبحان، امین، محمد، علی و رضا هستند به دنیا آورد تا خانواده سه نفره‌شان در یک روز تبدیل به خانواده‌ای ۸ نفره شود.

۲ زایمان شگفت انگیز در تبریز | ۲ زن چگونه ۹ بچه به دنیا آوردند؟
مادر، پدر و خواهر ۵ قلوها

تاکنون ۵ قلو نداشتیم

مهدی حضرتی پدر ۴۲ ساله ۵ قلوها به همشهری می‌گوید: من و همسرم فاطمه در سال ۹۵ ازدواج کردیم و فرزند اول‌مان به نام سلنا در سال ۹۸ به دنیا آمد. بعد از آن تصمیم گرفتیم برای اینکه دخترمان تنها نماند، دوباره بچه‌دار شویم. با وجود اینکه چند قلوزایی در خانواده من و همسرم ژنتیکی بود اما تاکنون ۵ قلو نداشتیم.

او که مهندس مکانیک است و در یک مغازه کار تعمیرات کامپیوتر ماشین انجام می‌دهد، می‌گوید: وقتی متوجه شدیم که همسرم باردار است و برای سونوگرافی رفتیم، انتظار فقط یک فرزند را داشتم. آن روز من بیرون اتاق منتظر ماندم و دقایقی بعد همسرم بهت‌زده از اتاق سونوگرافی بیرون آمد و به من گفت بچه‌ها ۵ قلو هستند. در لحظه اول شوکه شدم. یک آن همه آینده بچه‌ها پیش رویم قرار گرفت. اینکه با این اوضاع اقتصادی و زندگی مستاجری چگونه از پس مخارج خانواده بر خواهیم آمد، لرزه بر اندامم انداخت، اما شور و هیجانی از جنسی دیگر در وجودم حس کردم. در این مدت خیلی‌ها ما را به سقط جنین تشویق کردند اما نه من و نه همسرم قبول نکردیم و حالا هم امیدواریم که بتوانیم از پس هزینه کودکان برآییم.

حضرتی درباره نگهداری ۵قلوها بعد از مرخص شدن از بیمارستان می‌گوید: فعلا فقط مادر همسرم است که برای کمک به خانه ما می‌آید. هرچند که ما به بیش از یک نفر برای کمک نیاز داریم اما اعضای دیگر خانواده شهرستان هستند و از ما دورند.

پرستار هم نمی‌توانم بگیرم چرا که هزینه پرستار در ماه ۱۰ میلیون تومان است و من از پس این مخارج بر نمی‌آیم و امیدوار مسئولان برای نگهداری از بچه‌ها به ما کمک کنند.

همسرم ۵ قلو می‌خواست اما ۴ تا شدند

خانواده دیگری که ۴ قلوهایشان یک روز بعد از ۵ قلوها به دنیا آمدند، لیلای ۳۰ساله و حمید ۳۶ ساله هستند که ۲ سال بعد از ازدواجشان تصمیم به بچه‌دار شدن گرفتند.
حمید اصغری به همشهری می‌گوید: قبل از بارداری به پزشک متخصص مراجعه کردیم و او ویتامین و داروهایی داد که در روند بارداری سلامت به همسرم کمک کند.

او می‌افزاید: در میان اقوام من و همسرم، سابقه‌ ۴ قلو و حتی ۵ قلو وجود داشت. حتی ۴ قلوهای یکی از اقوام همسرم الان همگی پزشک شده‌اند. با این حال من فکر نمی‌کردم که صاحب ۴ قلو شوم. با توجه به سابقه ژنتیکی در خانواده‌هایمان ۲ قلو را پیش بینی می‌کردیم اما ۴ قلو را نه.

اصغری اضافه می‌کند: در اولین سونوگرافی به ما گفتند که ۳ جنین دیده می‌شوند که ۲ جنین سالم است و این طور که نشان می‌دهد یکی پوچ خواهد شد. اما در سونوگرافی بعدی متوجه شدیم ۴ قلو در راه داریم. در ابتدا شوکه شده بودم و با وجود اینکه جزو قشر متوسط جامعه هستیم اما قطعا شرایط نگهداری و بزرگ کردن ۴ فرزند بسیار سخت است و ما هم به همین سختی‌هایش فکر کردیم. با این حال تصمیم گرفتیم هر چهار قل را نگه داریم. از همان ابتدای بارداری هر دوره ۴ تا ۵ میلیون تومان پول دارو و یک آمپول مخصوص می‌دادیم. در آن دوران برخی از پزشک‌ها ما را به شدت می‌ترساندند و معتقد بودند که بچه‌ها نمی‌مانند و باید آنها را سقط کنیم. اما من و همسرم با توکل به خدا به گفته آنها اعتنایی نکردیم و مسیر بارداری را با هر ۴ قل ادامه دادیم.

او اضافه می‌کند: به مرکز الزهرا آمدیم و پرونده تشکیل دادیم و همسرم از همان آغاز راه تحت مراقبت این مرکز قرار گرفت و در پایان هفته ۲۹ و آغاز هفته ۳۰ بارداری به دلیل دردهایی که داشت در مرکز بستری و تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفت. او ۲۸ روز در بیمارستان بستری بود.

به کمک دولت نیاز داریم

اصغری که فوق دیپلم قالب‌سازی دارد، به پخش مواد غذایی مشغول است و همسرش که حافظ کل قرآن است، قبل از بارداری در یک مهد قرآن مربی قرآن خردسالان بود.

او می‌گوید: اکنون بعد از به دنیا آمدن ۴ قلوها بعید می‌دانم که همسرم بتواند وقتی برای ادامه کارش داشته باشد.

کد خبر 855788
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار حوادث

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha