وزارت نیرو و صنعت برق امسال هم در تداوم دو سال گذشته همه تلاش خود را بکار گرفته تا تابستانی بدون خاموشی را رقم بزند؛ بر همین اساس چه در سمت توسعه ظرفیت نیروگاهی و خطوط و پست‌های انتقال و چه در سمت مصرف‌کننده اقدام‌هایی را مدنظر قرار داده است.

شعار-درباره-صرفه-جویی-برق-scaled.jpg

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، امسال وزارت نیرو در تداوم اختصاص پاداش صرفه‌جویی برق و با هدف تشویق مشترکان به مدیریت مصرف، ۸۰ میلیون جایزه تعیین کرده است، اما مشترکانی تهرانی با چه میزان مصرفی مشمول این جوایز و پاداش صرفه‌جویی می‌شوند؟

وزارت نیرو و صنعت برق امسال هم در تداوم دو سال گذشته همه تلاش خود را بکار گرفته تا تابستانی بدون خاموشی را رقم بزند؛ بر همین اساس چه در سمت توسعه ظرفیت نیروگاهی و خطوط و پست‌های انتقال و چه در سمت مصرف‌کننده اقدام‌هایی را مدنظر قرار داده است.

یکی از این اقدام‌های مهم در بخش مصرف‌کنندگان راه‌اندازی پویش باانرژی برای تشویق مردم به مدیریت مصرف است.

به گفته علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در قالب این پویش ۸۰ میلیون جایزه برای مشترکانی که از نیمه خرداد تا آخر شهریور مصرف خود را کاهش دهند مشمول این جوایز که شامل خودرو، اینترنت، لوازم الکترونیکی کم‌مصرف است خواهند شد.

برای آگاهی از اینکه چه میزان مصرف شامل پاداش و جوایز می‌شود باید درباره الگوی مصرف بیاموزیم.

الگوی مصرف برق از موضوع‌های مهمی است که میزان آن برای نقاط مختلف کشور بسته به اقلیم متفاوت است. این الگو برای سراسر کشور در ماه‌های غیر گرم ۲۰۰ کیلووات‌ساعت است.

این الگو در ماه‌های گرم برای مناطق عادی که بیش از ۸۰ درصد مشترکان برق را شامل می‌شود ۳۰۰ کیلووات‌ساعت است؛ تهران جزو مناطق عادی است و مشترکان باید به این موضوع توجه داشته باشند.

به این معنا که مشترکان برق در تهران در ماه‌های غیر گرم سال می‌توانند تا ۲۰۰ کیلووات‌ساعت مصرف برق داشته باشند و مشمول هیچ افزایش تعرفه‌ای نشوند، اما در ماه‌های گرم این الگو با تخفیف بیشتری تا ۳۰۰ کیلووات‌ساعت در نظر گرفته شده است.

مشترکان در ایام تابستان اگر تا الگوی تعیین شده مصرف کنند مشمول پاداش خواهند شد و اگر این مدیریت مصرف را در بازه زمانی ۱۵ خرداد تا آخر شهریور ادامه دهند به‌قیدقرعه مشمول دریافت یکی از جوایز در نظر گرفته خواهند بود.

راهکارهای رعایت مدیریت مصرف چیست؟

در این زمینه مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران مدیریت مصرف را مصرف‌نکردن ندانست و خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف به معنای درست و بهینه مصرف‌کردن است.

قاسم شهابی گفت: از ساعت ۹ صبح الی ۱۱ شب میزان مصرف دائم در حال افزایش است؛ بنابراین باید مصارف را در این بازه زمانی مدیریت کرد و از وسایل پر مصرف استفاده نکرد.

وی توصیه کرد: هنگام استفاده از سیستم‌های سرمایشی در تابستان تلاش شود از سایر وسایل پرمصرف مانند اتو، لباس‌شویی و نظایر آن در ساعت‌های دیگر مثل اول صبح یا آخر شب استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران ادامه داد: مدیریت مصرف در این ساعت‌ها هم عمر وسایل برقی را افزایش خواهد داد و هم موجب افزایش هزینه برق مشترک نخواهد شد.

شهابی گفت: انتقال مصارف به ساعت‌های کم باری، استفاده از دور کند کولرهای آبی و خاموش‌کردن روشنایی‌های غیرضرور و تنظیم دمای کولرگازی بر روی ۲۴ تا ۲۶ درجه را در کاهش مصرف مؤثر دانست.

از طرفی بهتر است برای خریداری لوازم برقی، وسایلی انتخاب شود که رده برچسب انرژی آن در بالاترین حد قرار داشته باشد.

مصرف برق خانه را چگونه محاسبه کنیم؟

طبق اعلام وزارت نیرو، برای رعایت الگوی مصرف، مدیریت و حساب‌کتاب آن صرفاً کافی است عدد وات (معمولاً بر پشت دستگاه درج شده است) را در مقدار ساعت مصرف لوازم برقی در روز، هفته یا ماه ضرب کنیم. مثلاً از یک جاروبرقی ۱۰۰۰ وات در ماه حدود ۸ ساعت استفاده می‌کنیم؛ بنابراین ۸۰۰۰=۱۰۰۰*۸ ساعت ازآ نجایی که هر کیلووات‌ساعت ۱۰۰۰ وات است، حاصل‌ضرب را بر ۱۰۰۰ ( ۸=۱۰۰۰÷۸۰۰۰) تقسیم کرده و میزان مصرف به کیلووات‌ساعت به دست می‌آید.

البته در برخی وسایل برقی به‌خصوص موارد دارای موتور باید این عدد را در ضریبی حدود ۰.۸ ضرب کرد. بر این اساس بهتر است هم‌اکنون برچسب لوازم برقی منزل را بررسی) عمده مصارف برق که به ترتیب عبارت‌اند از کولر، یخچال، لوازم صوتی و تصویری و روشنایی را باید موردتوجه قرارداد (و با ارزیابی مصارف برق نسبت به مدیریت آن اقدام کنیم.

کد خبر 852763

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha