سخنگوی اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور با بیان اینکه فعلا شیوه پرداخت هزینه سوخت در پمپ‌بنزین‌ها به صورت دستی انجام می‌دهد، می‌گوید: پیش‌بینی ما این است که با افزایش تعداد شرکت‌های پرداخت الکترونیک در جایگاه‌های سوخت، مشکلات در پرداخت کاهش ‌یابد و فرایند تسویه هزینه سوخت راحت‌تر و سریع‌تر انجام ‌شود.

پمپ بنزین

به گزارش همشهری آنلاین، اواخر آذرماه سال گذشته بود که به جایگاه‌های سوخت کشور حمله هکری شد و از آن زمان تا امروز ارتباط بین نازل‌های سوخت پمپ بنزین‌ها با دستگاه‌های کارتخوان قطع شده است و کسی که برای بنزین زدن به پمپ بنزین مراجعه می‌کند در هنگام تسویه هزینه سوخت باید رقم درج شده روی مانیتورها را به صورت دستی روی دستگاه‌های کارتخوان وارد کند بدین صورت که متصدیان جایگاه‌های سوخت پس از بررسی مانیتورها و میزان بنزین مصرفی، مبلغ بنزین را محاسبه کرده و از مصرف‌کننده می‌خواهند که رقم را به طور دستی وارد دستگاه کارتخوان کند.

این شیوه پرداخت دردسرهایی را برای مردم به همراه داشته است. برای مثال، برخی‌ها عنوان می‌کنند که برای اینکه عملیات پرداخت را سریع‌تر انجام دهند عدد درج‌شده روی مانیتور را در هنگام تسویه هزینه سوخت رُند می‌کنند و به این ترتیب هزینه اضافه‌ای پرداخت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

سوختگیری راحت‌تر می شود

سخنگوی اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور در پاسخ به این شکایت این افراد به همشهری می‌گوید: میزان شکایات واصله به ما در این زمینه بسیار اندک است و عدد اضافه پرداختی بسیار کم و در حد ۵۰ تا ۱۰۰ تومان است این در حالی است که برعکس این قضیه هم وجود دارد و در جایگاه‌های سوخت، ما مواردی را داشته‌ایم که فرد هنگام تسویه حساب یک صفر کمتر وارد کرده و سریع از جایگاه خارج شده است بنابراین سرجمع این ماجرا به زیان جایگاه‌های سوخت است. البته در روش قبلی هم برخی‌ها به عمد یا به سهو عدد نمایش داده شده برای نازل فرد دیگری را پرداخت می‌کردند.

رضا نواز در مورد علت قطعی ارتباط نازل با دستگاه‌های کارتخوان می‌گوید: این اتفاق بعد از هک سایبری رخ داد. قبل از این و به دنبال هک سایبری، ما برای اینکه احتمال هک و مشکلاتی مانند قطع سیستم پرداخت را حل کنیم مصمم‌تر شدیم که تعداد شرکت‌های پرداخت الکترونیک را در جایگاه‌های سوخت افزایش دهیم که در این زمینه در حال رایزنی هستیم.

او با اشاره به قانون منع انحصار در کشور بیان می‌کند:‌ همانطور که در فروشگاه‌های مختلف انواع و اقسام مدل‌های شرکت‌های پرداخت الکترونیک وجود دارد ما به دنبال حذف انحصار از شیوه پرداخت در جایگاه‌ها هستیم تا به این ترتیب مردم از خدمات دیگر شرکت‌های پرداخت الکترونیک هم استفاده کنند و روش‌های جدیدتری وارد عرصه شود که در این فضای رقابتی ارتقای سیستم‌ها و افزایش امنیت رخ خواهد داد.

نواز با بیان اینکه فعلا شیوه پرداخت به صورت دستی انجام می‌دهد، ادامه می‌دهد: پیش‌بینی ما این است که با افزایش تعداد شرکت‌های پرداخت الکترونیک، مشکلات در پرداخت کاهش ‌یابد و فرایند تسویه هزینه سوخت راحت‌تر و سریع‌تر انجام ‌شود.

کد خبر 851450
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار انرژی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۴
  0 0
  خالی نبندید ، حک کردن کدومه این اتفاق از زمانی رخ داد که میخواستند یه کاری بکنند که مثل کیش با کارت بانکی به جای کارت سوخت بنزین زده بشه و طرح توزیع بنزین روی کارتهای بانکی رو انجام بدن که بلد نبودند و زدن کل برنامه سوختگیری با سوخت و کارت سوختو ترکوندن اوضاع خیط شد زود انداختن گردن حکرها خخخخ
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۴
  1 0
  خالی نبندید ، حک کردن کدومه این اتفاق از زمانی رخ داد که میخواستند یه کاری بکنند که مثل کیش به جای کارت سوخت با کارت بانکی بنزین زده بشه و طرح توزیع بنزین روی کارتهای بانکی و اجرای طرح بنزین دادن به همه رو انجام بدن که بلد نبودند و زدن کل برنامه سوختگیری رو با سوختو کارت سوختو بانکو مانکو همه رو یجا ترکوندن دیدن ای بابا اوضاع خیط شد زود انداختن گردن حکرها خخخخ
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۲۴
  0 0
  ازانوقت که سیستم سوختکیری حک شده هنوزکارتخوان سوختکیری به روزرسانی نشده