مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۸۵ - ۱۳:۰۶
۰ نفر

همشهری آنلاین- المیرا صدیقی: آمبولانس از زیر پنجره اتاقتان می گذرد و شما که تحمل شنیدن صدا را ندارید فورا پنجره را می بندید.

اینکه شما می توانید از هر صدایی که برایتان خوشایند نیست به راحتی دوری کنید نعمت بزرگی است چون بعضی ها متاسفانه نمی توانند از صداهایی که در گوششان وجود دارد دوری کنند چون صداها از داخل مغزشان است.گرفتن گوشها کمکی به آنها نمی کند و اعصابشان همواره خرد می شود.

این صداها که از داخل مغز به گوش می رسند می توانند به اشکال مختلفی ظاهر شوند و توصیف آنها تنها برای افردی که آن را تجربه کرده امکان پذیر است.

این بیماری را به اسم "tinnitus" یا وز وز کردن و یا زنگ زدن گوش می شناسیم و محققان سالهاست به دنبال آن هستند تا بفهمند به چه دلیل صداهای کوچکی در دنیای اطراف ما وجود دارد از لایه های ظریف گوش ما گذشته و ما آنها را می شنویم.

آنچه که تحقیقات نشان می دهد حاکی از آن است که هزاران سلول موی انسان در گوشش گاهی اوقات صداهای خفیفی که در محیط اطراف وجود دارند را دریافت کرده و به مغز انتقال می دهند و آنگاه است که شما آنها را می شنوید. گاهی اوقات این سلولها چنان آسیب دیده اند که شنیدن این صداها به تمام وقت و یا بیشتر اوقات گسترش پیدا می کند و آن گاه است که می تواند موجبات ناراحتی شدید شما را پدید آورد.

ادامه این اتفاق از سوی سلول های مو در سر باعث می شود تا مغز انسان این صداها همیشگی فرض کرده و آن گاه است که صداها همیشه در گوش شما وجود دارند.

در کنار این موضوع که می تواند سبب شنیدن صداها در گوش شما شود عوامل دیگری همچون حساسیت به صداهای بلند، بالا یا پایین بودن فشار خون، تومور، دیابت،مشکلات غده تیروئید، و یا حتی جراحات سر و گردن هستند که در این اتفاق موثرند.

وزوز کزدن گوش همانطور که اکثر ما می دانیم خطر جدی را برای سلامتی ما به وجود نمی آورد اما میلیونها نفر در سراسر دنیا به این مشکل دچارند و بعضی ها تحمل خود را در مقابل این صداها از دست می دهند.

برای قابل تحمل کردن این موضوع چند راه به شما پیشنهاد می کنیم که می تواند موثر باشد:

- از صداها دوری کنید:
افراد عادی برای شرکت در یک مسابقه پر صدا و یا حتی کنسرت موسیقی مشکلی ندارند اما برای شما که از وز وز کزدن گوشتان در عذابید از این کار دوری کنید. گوش دادن هر نوع صدایی از طریق واکمن ها، هدفونها و یا هر وسیله ای که مستقیما وارد گوشتان شود برایتان مضر است . این کار حتی برای آنان که از این مشکل رنج نمی برند نیز ممکن است سبب شود تا در آینده به مشکلات سنگین شدن گوش و یا حتی وز وز کردن آن دچار شوند.
اکثر افرادی که در کارخانه هایی که صداهای بلند در اطرافشان است و کارگران در خطر مشکلاتی که در آینده به خاطر صدای بلند در اطرافشان وجود داشته قرار دارند و ممکن است سلولها و بافتهای موی سر و یا گوش آنان نیز آسیب های جدی ببیند پس تا آنجا که می توانید از صداهای بلند دوری کنید.

- فشار خونتان را کنترل کنید:
گاهی اوقات صدای وز وز گوش ممکن است به خاطر بالا بودن فشار خون باشد. پس در این حالت این صداها را به عنوان زنگ خطری برای بالا رفتن فشار خونتان بدانید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

- نمک نخورید:
اگر از فشار خون بالا رنج می برید و یا گوشهایتان زنگ می زند، خوردن نمک برایتان بسیار مضر است. هر چه می توانید کمتر سدیم بخورید و در رژیمتان از غذاهایی که نمک زیادی دارند مثل غذاهای حاضری جدا دوری کنید.

- آسپرین نخورید:
گاهی اوقات آسپرین باعث می شود روز بعد از خوردن آن گوشتان وز وز کند و یا زنگ بزند. اگر  به صورت مداوم آسپرین می خورید ممکن است در خطر ابتلا به این مشکل قرار بگیرید.خوردن آسپرین بچه برای آنان که برای مشکلات قلبی از آن مصرف می کنند خطر کمتری دارد. برای جایگزینی آسپرین با داروی دیگر با دکترتان مشورت کنید.

- ورزش کنید:
راه رفتن روزانه پس از مشورت با پزشکتان ممکن است برایتان مفید باشد.

- استراحت کنید:
خستگی بیش از حد، سرماخوردگی هاو آنفولانزا ها می توانند برایتان مشکل ساز شوند. خوب استراحت کنید و خسته نمانید که وز وز گوشتان ممکن است بیشتر شود.

- آرام باشید:
استرس به خاطر صداهایی که در گوش می شنوید برایتان مضر است . پس آرام باشید که این بیماری خطرناک نیست.

- صداهای جانبی را در کنار خود داشته باشید:
همیشه رادیو و یا ضبط خود را با صدای کم روشن بگذارید این صداها حتما از آنچه در گوشتان ممکن است وجود داشته باشد قطعا بهترند.

کد خبر 8493

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار