رئیس جمهور گفت:جمهوری اسلامی با توانمندی فنی ومهندسی که از آن برخودار است در بیش از ۲۰ کشور جهان طرح ها وپروژه های بزرگ برق _ آبی را اجرایی می‌کند.

رئیسی در سریلانکا

به گزارش همشهری‌آنلاین، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در مراسم افتتاح پروژه چندمنظوره سد و نیروگاه «اومااویا» را که شاهکار مهندسان ایرانی در دل سریلانکاست،گفت: اجابت دعوت رییس جمهور محترم سریلانکا وحضور در این‌کشور برای بهره برداری از نماد دوستی دو کشور برای من افتخار آمیز است.آنچه از طرح بزرگ و چند منظوره سریلانکا مهم تر است تحقق اراده دو کشور ودوملت است، که می خواهند رفاه و آسایش و بهتر زیستن را برای خود رقم بزنند .

رئیس جمهور با بیان اینکه تأمین مالی پروژه از سوی کشور سریلانکا و نیروی فنی و مهندسی از سوی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، اظهار داشت: پیگیری این پروژه از سوی کشور دوست سریلانکا بود و انتقال علم و دانش ایرانی به سرزمین سریلانکا صورت گرفت.

وی ادامه داد: سد و طرح بزرگ اومااویا گرچه امروز به عنوان ابر پروژه بهره برداری می‌شود ولی آنچه مهم تر است همبستگی همدلی وهمراهی دوکشور وملت در آسیاست.

رییس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی با توانمندی فنی ومهندسی که از آن برخودار است در بیش از ۲۰ کشور جهان طرح ها وپروژه های بزرگ برق و ابی را اجرایی می‌کند.

رئیسی ادامه داد: مغرب زمین میخواست القا کند که فقط دانش وتکنولوژی در اختیار آنهاست ولی دستان توانای متخصصین و دانشمندان ایرانی امروز نه فقط در ایران بلکه در سراسر قاره اسیا و در کشورهای منطقه کارهای بزرگی را رقم زده ودر حال رقم زدن است.

وی با بیان اینکه ما با کشورهای آسیایی و همسایه مستقل بنای توسعه مناسبات را داریم، اظهار داشت: ارتباط ایران و سریلانکا از جمله ارتباط با کشور آسیا و کشور همسو و مستقلی است که می‌تواند آینده درخشانی را برای دوکشور و دو ملت رقم بزند.

وی تصریح کرد:دشمن نمی‌خواست ما پیشرفت کنیم اما ملت ما اراده کرد که پیشرفت کنیم.خواست و اراده ملت بزرگ ایران تحقق پیدا کرد و دشمن ناکام ماند.

وی خطاب به رئیس جمهور سریلانکا گفت: جمهوری اسلامی آمادگی دارد در پیشرفت کشور سریلانکا شریک شود و همه تجربیات خویش را که نتیجه ۴۵ سال مجاهدت مردان و زنان ایرانی است با شما به اشتراک بگذارد.ما آمادگی داریم در پروژه‌های بزرگ سریلانکا با صدور خدمات فنی و مهندسی ایران در پیشرفت کشور سریلانکا شرکت کنیم.

رئیسی تصریح کرد: با کشورهای آسیایی و کشورهای همسایه و کشورهای مستقل بنای توسعه مناسبات داریم و ارتباط ایران و سریلانکا از جمله ارتباط با کشورهای آسیایی همسو و مستقلی است که می‌تواند آینده درخشانی را برای دو کشور و دو ملت رقم بزند.

وی ادامه داد: من به صاحبان ادیان مختلف که در جلسه حضور دارند، مسلمانان، هندوها و همه صاحبان ادیان و جوانان سریلانکایی می‌گویم شمامی‌توانید با اتکای به خداوند و با اعتماد به نفس و داشته‌هایی که خداوند مرحمت کرده راه پیشرفت را طی کنید.

رئیس جمهور تصریح کرد: آنچه نظام سلطه به ملت ها القا می‌کنند این است که شما بدون حضور، دانش و مشارکت ما نمی‌توانید، این حرف القای استعماری - استکباری است و نظام سلطه از نظر ما مردود است.بدون تردید رفاه حال مردم سریلانکا رفاه حال مردم ما است زنده باد ایران، زنده باد سریلانکا.

رئیسی: در۲۰ کشور پروژه های بزرگ برق _آبی را اجرایی می‌کنیم | رئیس جمهور سریلانکا: از شما یاد گرفتیم

رئیس جمهور سریلانکا: در دنیا مهارت ها و تکنولوژی های ایران شناخته شده است

رئیس جمهور سریلانکا در مراسم افتتاح طرح بزرگ برق آبی اومااویا تصریح کرد: بدون تکنولوژی و فناوری که در ایران وجود داشت و به اینجا منتقل شد انجام این پروژه و انحراف آب برایمان غیر ممکن بود، از شما یاد گرفتیم.

رئیس جمهور سریلانکا در مراسم افتتاح طرح بزرگ برق آبی اومااویا تصریح کرد: بدون تکنولوژی و فناوری که در ایران وجود داشت و به اینجا منتقل شد انجام این پروژه و انحراف آب برایمان غیر ممکن بود، از شما یاد گرفتیم.

وی ادامه داد: امروز در دنیای مدرن مهارت ها و تکنولوژی های مهندس ایران شناخته شده است ومهارت های فناورانه شما در همه حوزه ها موجود است. شما نمونه ومثال کشوری هستید که با خود اتکایی توانستید پیشرفت را محقق کنید.

رئیس جمهو سریلانکا بیان کرد: مفتخر به حضور هیأت ایرانی در افتتاح این پروژه هستیم. امروز زمانی است که کشور های جنوب آسیا به دنبال کسب هویت واستقلال خود هستند. در این منطقه شما توانستید با سد سازی نعمت فراوانی را در اختیار ما قرار دهید وکار بزرگی برای آینده انجام دادید. بدون فناوری ایرانی نمی توانستیم این پروژه را پیش ببریم.

رئیسی: در۲۰ کشور پروژه های بزرگ برق _آبی را اجرایی می‌کنیم | رئیس جمهور سریلانکا: از شما یاد گرفتیم

ابرپروژه سد و نیروگاه «اومااویا» با حضور رئیس جمهور در سریلانکا افتتاح شد

پروژه چند منظوره سد و نیروگاه «اومااویا» سریلانکا که مراحل طراحی و ساخت آن توسط شرکت‌های ایرانی انجام شده است، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های حوزه صادرات خدمات فنی-مهندسی کشور در زمینه‌های سدسازی، انتقال آب و تولید برق با حضور روسای جمهور ایران و سریلانکا به شکل رسمی افتتاح و بهره‌برداری رسید.

سید ابراهیم رئیسی که صبح امروز چهارشنبه به منظور سفری یک روزه به سریلانکا عزیمت کرده است، در بدو ورود به محل اجرای ابرپروژه سد و نیروگاه «اومااویا» در ۲۳۰ کیلومتری شرق پایتخت این کشور رفت و به همراه «رانیل ویکرمسینگه» رئیس جمهور سریلانکا، یکی از بزرگترین پروژه‌های صادرات خدمات فنی-مهندسی ایرانی را افتتاح کرد.
ابرپروژه «اومااویا» شامل دو سد به نام‌های «دایرابا» و «پوهولپولا»، نیروگاه آبی ۱۲۰ مگاواتی زیرزمینی، ۲۸ کیلومتر تونل‌های انتقال آب و دسترسی، سه شفت عمودی جمعاً به طول ۸۵۰ متر و ۲۳ کیلومتر خط انتقال برق است. پروژه‌ای که فرآیند ساخت، نظارت و مشاوره آن تماماً توسط شرکت ایرانی انجام شده و هزینه ساخت آن به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار توسط دولت سریلانکا تأمین شده است.

با اجرای طرح چند منظوره اومااویا، آب مازاد رودخانه‌های «اومااویا» و «ماهاتوتیلا اویا» واقع در استان اووا «Uva» برای توسعه کشاورزی به منطقه کم‌آب همین استان منتقل می‌شود. این در حالی است که هم‌زمان با تحقق این هدف، تولید انرژی از طریق نیروگاه زیرزمینی به ظرفیت ۱۲۰ مگاوات انجام خواهد شد.

تولید ۲۹۰ گیگاوات ساعت انرژی در سال، تأمین آب مورد نیاز ۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه خشک جنوب شرقی سریلانکا و انتقال ۱۴۵ میلیون مترمکعب آب از منطقه پرباران به مناطق خشک از جمله اهداف این پروژه بوده است که توسط شرکت ایرانی فراب و به همت متخصصان و مهندسان ایرانی در کشور سریلانکا به مرحله اجرا و بهره‌برداری رسیده است.

این پروژه از نظر اجرای ۲۴ کیلومتر تونل، بدون دسترسی میانی در شرایط بسیار سخت زمین‌شناسی و وجود جریان‌های آبی پرفشار، حفاری یکی از بلندترین شفت‌های (تونل‌های) عمودی دنیا در نیروگاه‌های آبی به طول ۶۱۸ متر، اجرای پوشش فلزی شفت عمودی به وزن تقریبی ۱۰۰۰ تن به صورت معلق و نصب و احداث نیروگاه در حفره و فضاهایی در عمق ۷۵۰ متری زمین، جزو پروژه‌های منحصربه‌فرد مهندسی محسوب می‌شود.

ایران به عنوان یک کشور پیشرو در صنعت آب و برق، جایگاه نخست منطقه را در صدور خدمات فنی و مهندسی در این صنعت دارد و این امر بیانگر دانش و توان بالای فنی و مهندسی متخصصان کشورمان و شرکت‌های ایرانی است. تلاش متخصصان کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی موجب شده تا ایران در میان پنج کشور برتر سازنده توربین نیروگاهی جهان قرار گیرد و بیش از ۹۱ درصد قطعات موردنیاز صنعت نیروگاهی خود را بومی‌سازی کند.

توان فنی و مهندسی کشور در حوزه ابزارهای مدیریت منابع آب از جمله شبکه آبیاری زهکشی، تونل‌ها و سدسازی نیز ۱۰۰ درصد است و ایران در بین ۴ کشور برتر جهان در این حوزه قرار دارد.

در این بین رویکرد دولت سیزدهم مبتنی بر توسعه دیپلماسی منطقه‌ای، از مهم‌ترین راهبردهایی است که به ارتقای صادرات خدمات فنی- مهندسی کشور از جمله صنعت آب و برق کمک شایانی کرده است.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان که به دعوت رسمی همتای خود و همچنین به منظور حضور در مراسم افتتاح ابرپروژه سد و نیروگاه اومااویا، به سریلانکا سفر کرده بود در بدو ورود مورد استقبال نخست وزیر این کشور قرار گرفت و پس از آن دفتر یادبود سریلانکا را به امضا رساند.

طرح چند منظوره اومااویا در جنوب شرقی سریلانکا و ۲۰۰ کیلومتری شرق کلمبو، پایتخت این کشور و در منطقه ای نسبتا محروم و خشک قرار دارد. این پروژه عظیم و منحصر به فرد شامل ساخت «۲ سد»، «تونل انتقال آب» و «دو واحد نیروگاه زیرزمینی برق آبی هریک ۶۰ مگاوات (در مجموع ۱۲۰)» می شود.

کد خبر 846931
منبع: ایرنا

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • US ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  13 15
  مردم دارند از فقر می نالند ایشان چه می گوید
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  16 12
  فعلا کشور خودت رو درست کن
 • Borzoo NO ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  14 9
  حال اگر این تکنولوژی در کشور هست چرا در شهرها و روستاهای ایران اجرا نمیشود و در کشورهای آفریقایی تست و سرمایه گذاری میشود ؟؟؟/ شمع بزم شاهان ذوقی ندارد...خوش آن شمع که روشن کند ویرانه ای را
  • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
   15 7
   سریلانکا در آسیا است نه در آفریقا! متن را هم درست نخونده!
 • شهرام CA ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  18 11
  "رئیسی: در۲۰ کشور پروژه های بزرگ برق _آبی را اجرایی می‌کنیم"، شما به برای سیستان و بلوچستان آب و برق کافی برسان بعد بیا ژست بگیر.
  • IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   0 0
   اب زاینده رود رو برده به سریلانکا و بهش افتخار هم میکنه از دولت ت معلومه ایران رو اباد کردی حالا هم نوبت سریلانکا و.....است رییسی دوستت داریم از بس.....
  • محمد IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
   1 1
   به کوری چشم منافقین در حال انجام است
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  21 13
  همان کار احمدی نژاد انجام بده نفت بده چایی بگیر چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است
 • US ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  14 9
  واله چى بگم کشور اينقدر کم آبى و کم برقى کم گازى داره اونوقت از آباد کردن ديگران صحبت مى کند
  • US ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
   10 11
   مملکت هم کمبود برق داره هم گاز و هم آب
 • ناصر IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
  15 10
  چراغی که به حانه رواست ، به مسجد حرام است !!!! مردم ایران از بی آبی و بی برقی و ........ می نالند ، اونوقت رئیس جمهور محرومان دم از دانش فنی و پروژه های بزرگ در 20 کشورمیزنند
 • رضا IR ۰۳:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  1 1
  قدیمیها خوب گفتن که مرغ همسایه غازه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! آقای سید انقلابی،آقای سید محرومان،آقای دولت انقلابی اگر وقت داشتی حتما به شهرهای جنوبی و جنوب شرقی سرکشی بکن مردم آب ندارن چراغی که به خونه رواست به مسجد حرام است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۶
  0 0
  درود بر رییسی عزیز