تحقیقات بی‌بی‌سی فارسی خسارت‌های حمله ایران به پایگاه نواتیم اسرائیل را تأیید می‌کند».

ایران و اسرائیل

به گزارش همشهری آنلاین، وبسایت بی‌بی‌سی با انتشار این ارزیابی نوشت: مقامات ارشد نظامی ایران می‌گویند حمله به اسرائیل را «محدود» نگه داشتند و اهداف حمله پایگاه‌های نظامی بوده‌اند نه «مراکز جمعیتی و اقتصادی». اولین ساعات بامداد ۲۵ فروردین، ایران حمله «تلافی‌جویانه» خود در پاسخ به حمله به کنسولگری‌اش در دمشق را آغاز کرد که نام آن را «وعده صادق» گذاشت.

ارتش اسرائیل اعلام کرد ایران با ۱۷۰ پهپاد، ۱۲۰ موشک بالستیک و ۳۰ موشک کروز به اسرائیل حمله کرد در مجموع حدود ۳۲۰ پرتابه. بخش نظامی حمله در سه بخش طراحی شده بود: ابتدا پرتاب پهپادهای انتحاری، سپس موشک‌های کروز و در مرحله آخر موشک‌های بالستیک. صداوسیما در گزارشی، تصاویری از پهپادهای شاهد-۱۳۶، موشک‌های کروز پاوه و موشک‌های بالستیک عماد-۳ را نشان داد. رسانه‌های دیگر ایران از موشک‌های بالستیک خیبرشکن و قدر نیز نام بردند.

بی‌بی‌سی‌فارسی داده‌ها و اطلاعاتی را که درباره این حمله موجود است، تجزیه و تحلیل و تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از حمله را مقایسه کرده است. حمله به پایگاه هوائی نواتیم، حمله به یکی از پایگاه‌های اصلی اسرائیل است. پایگاهی که در ۲۰ کیلومتری مرکز هسته‌ای دیمونا قرار دارد و می‌تواند حامل پیامی تهدیدآمیز باشد. برخی از تحلیلگران امور نظامی چون عمر آشور، پروفسور مطالعات امنیتی- نظامی انستیتو دوحه، حمله ایران را هم از نظر نظامی و هم اطلاعاتی پراهمیت خوانده است.

اهداف حمله ایران نشان می‌دهد، جدای از توانایی‌های موشکی که همواره غرب از آن نگران بوده و در جریان برجام هم سعی کرد با قطعنامه ۲۲۳۱ آن را مهار کند، ایران شمال و تقریبا جنوب اسرائیل را هدف قرار داد. گستردگی حمله ایران حاوی این پیام است که به هر نقطه‌ای از اسرائیل دسترسی دارد. به گفته عمر آشور، این تعداد پهپاد و مسافت طی شده، در حملات پهپادی تاکنون «بی‌سابقه» بوده است.

پایگاه نواتیم کانون اصلی بحث‌ها درباره حمله ایران بوده و در تصاویر ماهواره‌ای تغییرات آن مشهود است. پایگاه هوائی نواتیم تقریباً در مرکز اسرائیل، جنوب کرانه باختری و غرب بحرالمیت قرار دارد. طبق تصاویر ماهواره‌ای بین روزهای ۱۲ تا ۱۴‌آوریل، دست‌کم در چهار نقطه از پایگاه نواتیم تغییراتی دیده می‌شود البته این تصاویر به‌تنهائی نمی‌توانند نشانگر اصابت موشک باشند. پایگاه نواتیم پنج باند بزرگ پرواز دارد که در دو بخش شمالی و جنوبی پایگاه هستند و محل مورد اشاره در باند جنوبی است. چنان‌که در تصاویر ۱۲‌آوریل پیداست، در باند جنوبی پایگاه نواتیم که آشیانه هواپیماهاست، هیچ تغییری دیده نمی‌شود. اما یک روز بعد، یعنی پس از حمله ایران، لکه بزرگی بر روی همان باند پرواز قابل شناسایی است. عرض این باند نزدیک به ۲۳ متر است و این لکه تقریباً تمام عرض باند را پوشانده است. این تغییر محسوس تقریباً تنها ۱۹۰ متر با آشیانه هواپیماهای جنگنده فاصله دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی تأیید کرد که در حمله ایران به اسرائیل بخشی از باند پرواز پایگاه هوائی نواتیم آسیب دیده است. ایران می‌گوید نواتیم پایگاه جنگنده‌های اف-۳۵ رادارگریز اسرائیل است که در حمله به ساختمان کنسولگری در دمشق شرکت داشتند. عمر آشور، پژوهشگر ارشد امور نظامی می‌گوید اینکه «ایران از نظر اطلاعاتی، درباره مبدا حمله اشراف داشته، موضوع حائز اهمیتی است.»

یکی دیگر از نقاطی که مقام‌های اسرائیلی به عنوان اصلی‌ترین خسارت ایران به زیرساخت‌های اسرائیلی نشان دادند، گودالی در کنار دیوار یک ساختمان تازه‌ساخت است. این ساختمان در نزدیکی باندهای شمالی پایگاه قرار دارد. تحقیقات بی‌بی‌سی نشان می‌دهد با اینکه اسرائیل خود را در مهار موشک‌ها پیروز دانسته، اما موشک‌ها از لایه‌های پدافند هوائی عبور کرده‌اند. دست‌کم دو نقطه دیگر از پایگاه نواتیم شناسایی شده که دگرگونی‌های قابل ملاحظه‌ای در آن دیده می‌شود که بلافاصله پس از حمله ایران به وجود آمده است.

عمر آشور، درباره حمله به پایگاه نواتیم در مطلبی نوشت: «ازدحام پهپادها و سایر مهمات هوایی، حواس دفاع هوائی چندلایه و یکپارچه اسرائیل را منحرف کرد و به چند موشک بالستیک اجازه نفوذ و اصابت به اهداف خود را داد.» به گفته اسکات ریتر، بازرس سابق تسلیحات سازمان ملل متحد «۵ تا ۷ موشک به نواتیم اصابت کرده» است. شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی هم به نقل از برخی منابع اسرائیلی نوشت که ۵ موشک به پایگاه نواتیم اصابت کرده است.

پایگاه مخفی اطلاعاتی هرمون هم در بلندی‌های جولان، در نزدیکی مرز سوریه و عراق قرار دارد. گفته می‌شود واحد ۸۲۰۰، که مهم‌ترین یگان اطلاعات نظامی اسرائیل است و مسئولیت شنود الکترونیک را برعهده‌ دارد در این پایگاه مستقر است. ارتش اسرائیل می‌گوید این واحد بزرگ‌ترین یگان اطلاعات نظامی و «واحد اصلی گردآوری اطلاعات» است. سپاه پاسداران می‌گوید پایگاه هرمون در جمع‌آوری اطلاعات برای حمله به کنسولگری نقش داشته است، به همین دلیل یکی از اهداف حمله بوده است. رسانه‌های دولتی ایران همچنین مدعی‌اند که پایگاه هوائی رامون از جمله اهدافی بوده که با موفقیت هدف قرار گرفته است.

اسپوتنیک: موشک‌های ایران به حفاظت‌شده‌ترین نقطه اصابت کرد

تحلیلگر خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به پاسخ تنبیهی ایران به رژیم صهیونیستی خاطرنشان کرد: گستردگی اقدام ایران، اسرائیل را واداشت تا فناوری‌های ضدموشکی خود و آمریکا در سراسر منطقه را رو کند؛ ایران حالا نقشه کاملی از سیستم دفاع موشکی اسرائیل در اختیار دارد.
دکتر جیم کاوانا، روزنامه‌نگار در گفت‌وگو با اسپوتنیک درباره پاسخ تنبیهی ایران به حمله متجاوزانه اسرائیل گفت: «این شروع یک بازی جدید است که دو موضوع در آن روشن است: اسرائیل از حمایت سامانه دفاعی آمریکا، انگلیس فرانسه و اردن برخوردار بود حال آنکه ایران اهداف خود را به تأسیسات نظامی خاصی محدود کرد و هدف گسترده‌ای را علیه هیچ هدف غیرنظامی یا شهری انتخاب نکرد.»

وی ادامه داد: «آنچه ایران نشان داد این بود که علیه اسرائیل اقدام خواهد کرد و می‌تواند این کار را به‌طور مؤثر و هوشمندانه به اهدافی مجهز به بهترین رادارها و بهترین سیستم دفاع هوائی جهان انجام دهد. ایران از هفت موشک برای هدف قرار دادن مواضع مشخص‌شده استفاده کرد و با پنج موشک آن را مورد اصابت قرار داد. بنابراین در این عملیات پنج یا هفت موشک به قوی‌ترین منطقه دفاع‌شده و بهترین دفاع هوائی جهان اصابت کرد».

تحلیلگر اسپوتنیک ادامه می‌دهد: «عجیب نیست که ایالات ‌متحده، انگلیس و فرانسه همگی در یک حمله نظامی شرکت کردند؟ اما بار بعد آنها اخطار ۷۲ساعته دریافت نخواهند کرد. اگر حمله واقعی صورت گیرد فرصتی به این سه داده نخواهد شد. آن‌وقت، قرار است اسرائیل به شدت آسیب ببینند و این واقعیتی است که آنها نمی‌توانند تحمل کنند».

طبق گزارش‌ها، دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اسرائیل گفته است که ایالات ‌متحده از ضدحمله اسرائیل حمایت نخواهد کرد. کاوانا افزود: ایران می‌گوید تنها کاری که اسرائیل می‌تواند انجام دهد تا موضع واقعی‌اش را نشان دهد، حمله مستقیم است و اگر به شکل مستقیم به ایران حمله کند، ایران پاسخ خواهد داد. به ‌دلایل انتخاباتی یا هر دلیل دیگر، دولت بایدن این را نمی‌خواهد.

کد خبر 846210
منبع: کیهان

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 58
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 65
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  مهمترین دستاورد حمله موشکی ایران به قلب نطفه شوم استکبار ،شکسته شدن هیمنه اسراییل و محبوبیت عجیب ایران در دنیای عرب و حتی کل دنیاست
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   83 75
   ایران دشمنانش را هزار پاره میکند شهدای ایران در آسمانها موشکها را هدایت میکنند
  • NL ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   همیشه اخه می گیدغربی هادروغ می گن امادرجاهایی که منفعت داره غربی هاازهمه راست گوترمی شن وحرف هاشون روکاملاتاییدمی کنید؟امان ازریاودروغ
  • فرشید IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   32 26
   چقدروطن فروش داریم
  • عاموغلی IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   14 2
   به امید نابودی اسرائیل
  • احمد IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   25 6
   سر تیتر خبری بی بی سی تایید کرده باعث خجالت رسانه های داخلی که بی بی سی را برای تایید خبر سر تیتر میکنند
 • ایرانی IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  اگر خبرهای رسانه های غربی باب میلتان بود میگید به به و چه چه و وقتی باب میلتان نبود میگید رسانه های معاند!!!!!! عجب آدمایی هستید شماها!!!!! تهران پر شده از بیلبوردهای رسانه های معاند!!!!
  • Bndboy IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   کجای این گزارش به به و چه چه وجود داره؟ فقط اومده حرفا و نظراتشون رو گفته بدون هیچ کمی و کاستی تازه از کدوم رسانه؟ بی بی سی که دست بالا رو در وارونه کردن اخبار داره این یعنی اعتراف به اینکه قدرت بازدارندگی ایران حرف اول رو میزنه
  • جلال IR ۰۹:۳۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   66 70
   حالا که به لطف خود دشمن را نابود کردید وقتش رسیده پس از سالها به وضعیت بد مردم ایران نیز رسیدگی فرمایید
  • ایرانی IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   چون رسانه های غربی راست و دروغ با هم میگن ولی شدتش دست خودشون هست یا کم رنگ نشون میدن این واقعیت بود کهدخودشان انکار کرده بودند
  • مسعود IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   35 31
   آقایاخانم ایرانی، اگرسپاه می گفت هفت تاموشک به محافظترین وبهترین پایگاه دنیا زده وتصاویرهم پخش میکرد.باز عده ای مثل شما مبگفتند دروغه.الان خودرسانه های آمریکا وانگلیس اعتراف می کنند. پس حداقل هفت تا خورده، وحتی اگه یه دونه هم میخورد باز پیروز ایران بودـ
  • رضا IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   15 59
   آن چه خوش باشد که سر دلبران.گفته آید در حدیث دیگران.عزیزم مجبور شده اند و نمیتونن جلوی حقیقت را بگیرند.تازه این هم کل حقیقتی نیست که فاش کرده اند
 • شهروند فقییی US ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  از وضعیت ،مسکن،ماشین و رفاه چه خبر؟
  • ناشناس IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   59 95
   اگر بعد از این قضیه قدرت ایران را باور کرده باشی می فهمی که مسکن و ماشین و رفاه در سایه استقلال و خودباوری و تلاش و از خودگذشتگی بدست می آد نه تخریب و کوچک نشان دادن دستاوردها و بلندگوی دشمن شدن
 • US ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  37 10
  چرا انگلیس نگفته که اسرائیل باید خسارت بده چندنفر شهید شدند درسفارت سوریه آنها باید خسارت بدهند انگلیس و آمریکا فقط به نفع خودشان لابی میکنند
 • tino IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  پس اخبارش معتبره؟
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  68 31
  اين همه رسانه هاي معاند خبر دادن كه دولت بشار اسد موقعيت سردار زاهدي و سيد رضي را به اسراييل داده چرا هيچ خبري راجب اون كار نميكنيد ولي تا بي بي سي كه تا ديروز معاند بوده امروز به نفع شما خبر كار كرده سريع پوشش ميديد
 • IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  ولی فکر کنم همیشه می گفتید بی بی سی دروغ گوئه!!!
  • علی IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   94 42
   هر چیزی که به نفع ما باشه راست میگه هر چیزی که خوشمون نیاد دروغ میگه
 • م IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  24 12
  قدرت انفجار اینهمه پرتابه معدل یک بمب اتم
  • reza IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   9 68
   بلاخره بین ده تا دروغ یه راست هم باید بگه
 • مهدی IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  96 19
  طبق گفته های شما بی بی سی دروغگوست
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  40 17
  گوشت هم شده واسم رویا
 • س ص از جولر باغملک خوزستان IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  31 20
  اسراییل مانند روباهیطت در مقابل شیری مثل ایران ک فقط بلده فریب کاری و دغل بازی در بیاره خودش میدونه اگه مهارتهای غرب نباشه برای ما عددی نیست و حالا اربابش غربیها هم مقابل ما هیج غلطی نمیتوانند بکنن
 • مممم US ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  89 20
  همش الکیه دستشون تو یک کاسه هست ایران غارت کنن
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  71 22
  به.فکر معشیت تورم گرانی مایختلج مردوم باشید بحران مدیریت اگه بلانسبت...........
  • تنها IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   23 33
   معشیت... مایختلج... مردوم!!! شما بهتره یک فکری بحال سواد خود کنی :))))
 • ربیعی IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  25 56
  با انجام این عملیات وعده صادق ، معادله سیاسی ونظامی در خاورمیانه و اروپا تغییر کرد بدبن معنا که حلقوم صهیونیسم دریده شد .وهیمنه این خون آشام برای اعراب مرتجع شکسته شد .
 • محمد IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  16 49
  خدا را شکر دشمن هم به قدرت شما اذعان کرد، خداقوت شما چه کردید.
 • محسن IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  22 14
  انشاالله حمله بعدی ... انقراض نسل صهیون باشه.الهم عجل لولیک
  • ناشناس IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   14 17
   صهیون منقرض نمی شود اما ما باید بمب اتم داشته باشیم که بشیند سرجایش و زر نزند یعنی قدرت منطقه باشیم یعنی توازن قوا هرچند الان هم قدرتمند تریم اما اتم بازدارندگی بالایی دارد
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  21 10
  جانم فدای اقتدار ایران سرافراز ایراک سربلند پاینده باد سپاه سرافراز ننگ ابدی بر اعراب ترسو وتوسری خور اسراییل
 • علی LU ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  15 8
  این ،bbc موذی وخبیث حتما دلیلی داشته که این چیزها رو گفته
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  15 4
  کاش برا تحریم آمریکاه و اروپا که به هر بهانه ای ایران تحریم میکنن هم راهی بود ...مثلا هر بار تحریم ایران کردن .ایرانم ۱درصد اورانیوم بالا ببره ...ایران احرم فشار داشته باشه تا قبل هر تحریمی اونا فکر کنن که تحریم کردن ایرانم اورانیومش بالا میبره
 • حسین ز IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  19 11
  انشاالله به امید روزی که اسرائیل و آمریکا و انگلیس خبیث در روی کره زمین وجود نداشته باشد....
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  5 13
  میگن اسرائیل کلا محوشده؟ یعنی کامل ازبین رفته
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  34 4
  آره پسرجون کامل محوشده البته‌ محوتماشای ما
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   4 32
   پس اسرائیل خیلی وقته نابود شده کجابودی نفهمیدی حتما پشت کوه بودی
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   40 11
   نه پشت کوه نبودم درمیان خبرگزاری‌های ایران گم شدم که چی درسته چی غلط آخه محوشدن یعنی اصلا نبودن وهمه هم پرشده ازمحواسراییل
 • غلامحسین IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  10 22
  خداراهزاران‌بارشاکرم که به آرزویم قبل از مرگ رسیدم وانهم حمله ایران به اسراییل بود که خداراشکر خوب سیلی خورد دشمن صهیونیستی ودستمریزاد میگم به برادران سپاهی سلحشور که شاخ اسراییل راشکستید
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  17 23
  وقتی انقدر تمیز کار کرده باشی دشمن مجبور به اعتراف میشه....
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  4 9
  جناب خبرنگار میگم میشه شماره بدی یه خبر برات بفرستم کلی مخاطب داشته باشی
 • محمد رضا د IR ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  21 10
  احسم به سپاه و نیروهای مسلح،، قدرت نظامی ایران را به دنیا نشان داد، ضمنا مردم عزیز کشور هم اگر رفاه می‌خواهند بتدا باید برای اقتدار و هزینه های نظامی کشور از خود گذشتگی نشان دهند تا هیچ کشوری جرات تعرض به ما را نداشته باشد.
 • مهرگان IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  24 23
  درود بر شرافت و شرف وغیرتتان که به دنیا ثابت کردید ایران و ایرانی پیروز است حالا دول اروپایی و آمریکایی و آسیایی ،غربی فهمیدن که ایرانی مرد میدان است هیچ غلطی نمی توانند در مقابل ایران انجام دهند
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  8 14
  شهدای ایران در آسمانها موشکها را هدایت میکنند
 • آیت الله IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  8 34
  جنگ خوب نیست اما بعضی مواقع دفاع وحمله به دشمن واجب هست
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  31 5
  جنگ خوبه اما وقتی دقیق بفهمی دشمن کیه کجاست؟ مثلا بدونی بچه های مسولین کدوم بیمارستان آمریکا بدنیا میان ویا بدونی جنگ توافقی چیه؟ یا دقیق بدونی اسرائیلی ها دقیقا کجا هستند منظورم از کجا جغرافیا نیست
 • ایرانی IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  6 6
  دم همه گرم که پوزه این صهیونیست ها رو به خاک مالیدن فقط کم بود باید تمام اون پایگاهها رو با خاک یکسان می‌شد ،
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  68 13
  آخرش بی بی سی دروغگویی یا راستگو
  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   51 4
   بی بی سی وقتی ازتلفات سنگین اسرائیل میگه راستگو هست ولی ازتورم و..... ایران میگه دروغگوهست
  • رضا IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   4 56
   براشماغرب لیسا میزاره که باورتون بشه
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
   55 0
   ۱۴:۲۰شماخیلی مونده ذره ای ازگوشه ی ابتکارات روباه کثیف غرب روبشناسید
 • محسن IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  6 8
  هم وطن عزیزمابایدبه قدرت نظامی کشورمان افتخارکنیم.. مشکلات هست اگه حل 50 درصدبه دست دولت هست 50درصد دیگه خودمون بایدباخودمون راه بیاییم وهم دیگررادرک کنیم.. که متآسفانه
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  14 4
  اوه بی بی س،،،، ‌‌،،،،،،،ی توبه کرده واه واه واه این هم یک نوع مکاری میباشد چون همه میدانند که عملکرد ایران موفق بوده دیگه نمیشه بی بی ،،؛؛سی تایید نکند
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  1 6
  بدون تعصب این تجهیزات ضعیفترین و در حال منقضی شدن سلاحهای ایران بودند اطلاع داریم. موشک‌های فراصوت و چند مرحله ای با ارتفاع متغیر و... از توانمندی‌های ایران عزیز است
 • لبیک US ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  5 8
  تنها راه نجات و قوی شدن ایران ساخت بمب اتم است تا دیگه دشمنان غلطی نکننننننننننند
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۳
  3 2
  درودخدابر رهبرتمام مظلومین آیت الله خامنه ای باد گل کاشتید تا دیگه فکرترورنکنند بدونند ما اینیم به ایرانیم افتخوارمیکنیم درود دروددرود
 • غلامرضا IR ۰۱:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۴
  0 1
  فروش تسلیحات نظامی آمریکا با این حملات کاهش پیدا میکنه و اگر این کار ادامه پیدا می‌کرد آمریکا دیگه یک سفارش هم دریافت نمی‌کرد همین الان کشورهای عربی متوجه شدن که چه کلاه گشادی سرشون رفته کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی اگر این سامانه ها موثر و کارآمد بودن چرا جلو موشک‌های ایران را نتونستن بگیرن