معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا درباره اهداف عملیات وعده صادق جزئیات مهمی مطرح کرد و گفت: اجرای موفق عملیات «وعده صادق» نشانه شکست طرح پدافند یکپارچه آمریکا در غرب آسیاست.

به گزارش همشهری آنلاین، رژیم صهیونیستی در ۱۳ فروردین ماه امسال با حمله موشکی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق موجب به شهادت رسیدن تعدادی از مستشاران نظامی کشورمان در این محل شد و شهیدان زاهدی، حاج رحیمی و یارانشان در این حمله به شهادت رسیدند.

پس از این جنایت صهیونیست‌ها، مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که مقامات این رژیم باید تنبیه شوند و در آخرین سخنان خود در خطبه‌های نماز عید فطر فرمودند که رژیم صهیونیستی باید تنبیه شود و تنبیه خواهد شد.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ویژه سپاه پاسداران پس از دستور فرمانده معظم کل قوا مبنی بر تنبیه صهیونیست‌ها دست به کار شدند و یک عملیات ترکیبی پهپادی - موشکی با نام وعده صادق طراحی و در بامداد ۲۶ فروردین امسال آن را با موفقیت اجرا کردند.

موفقیت این عملیات به حدی بود که وشک‌های بالستیک ایرانی به اهداف مورد نظر در سرزمین‌های اشغالی که یک پایگاه اطلاعاتی در جولان اشغالی و یک پایگاه هوایی نواتیم در جنوب سرزمین‌های اشغالی بود، اصابت کرد.

اهمیت طراحی و اجرای عملیات وعده صادق ما را بر آن داشت تا برای واکاوی بیشتر با سردار رسول سنایی‌راد معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی دفتر فرماندهی معظم کل قوا به گفت‌وگو بپردازیم که متن آن در ادامه آمده است.

چرا عملیات وعده صادق طراحی و اجرا شد؟

فارس: سردار سلام و ادب خدمت شما، از اینکه فرصتی برای گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اختصاص دادید، تشکر می‌کنیم. لطفاً در ابتدا قدری درباره اهمیت عملیات وعده صادق و نحوه اجرای آن بفرمایید.سردار سنایی‌راد: آنچه اتفاق افتاد اقدامی مشروع عقلانی و اخلاقی بود.

مشروع از این جهت که وقتی به کنسولگری ایران در دمشق حمله شد، این حمله مطابق قوانین حاکم بر روابط بین الملل و پروتکل‌های پذیرفته شده در اصول جهانی حمله به بخشی از خاک ما محسوب می‌شود.

مستشارانی که حضور رسمی داشتند و مهمان دولت سوریه در یک مکان امن بودند تحت اقدام تروریستی قرار گرفتند و ما به مجامع بین‌المللی همچون شورای امنیت شکایت بردیم و تماس‌هایی نیز در این رابطه برقرار شد اما متاسفانه افرادی که باید این اقدام را محکوم می‌کردند نه تنها این کار را انجام ندادند بلکه با این اقدام همراهی نیز داشتند.

ما در شرایطی بودیم که چون رژیم صهیونیستی با مانعی برای ادامه اقدامات خود را مواجه نمی‌دید احتمال تکرار این جنایت وجود داشت لذا برای متوقف کردن این روند جنایت و ترور از یک سو و تنبیه متجاوز از سوی دیگر، عملیات وعده صادق طراحی شد.

در طراحی این عملیات همه ابعاد ماجرا در نظر گرفته شد که ضمن ارسال پیام قدرت و ترمیم یا تثبیت بازدارندگی ما، هیچ زمینه‌ای برای بهانه جویی علیه ما وجود نداشته باشد، اگر صهیونیست‌ها می‌توانستند ۵ جنازه زن و کودک در این ماجرا در اختیار داشته باشند حتماً دنبال مظلوم نمایی و فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران بودند.

اهداف ایران در «وعده صادق» صرفاً نظامی بودند

ایران در اقدامی که صورت گرفت به هیچ عنوان که دنبال این نبود که از صهیونیست‌ها کشته بگیرد، این موضوع در نوع عملیات تا انتخاب زمان عملیات مشهود و به گونه‌ای بود که در این عملیات صرفاً زدن ضربه به اماکن خاص بود. توجه کنید که در ۱۵ کیلومتری تاسیسات هسته‌ای دیمونا، پایگاه نواتیم مورد اصابت قرار گرفت که جزو مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی - اطلاعاتی رژیم صهیونیستی است. در این پایگاه علاوه بر اینکه اسکادران‌های اف ۳۵ و هواپیماهای پشتیبانی و مربوط به شخصیت آن‌ها نگهداری می‌شود و بزرگترین پایگاه‌های اطلاعاتی نیز به شمار می‌رود.در حاشیه این پایگاه یک شهرک مسکونی وجود دارد ولی به هیچ کدام از ساختمان‌های مسکونی اصابت نکرد، در صورتی که تعداد موشک‌های اصابت کرده به این پایگاه مطابق آنچه صهیونیست‌ها به طور پراکنده اعلام کردند، ۴، ۷ و ۱۱ موشک نیز، عنوان شده است. اگر بخواهیم آن را به صورت میانگین در نظر بگیریم تعداد ۷ سر جنگی موشک به پایگاه نواتیم اصابت کرده ولی هیچ کدام به مراکز جمعیتی برخورد نداشته است. جمهوری اسلامی ایران در عملیات نه دنبال کشته گرفتن بود و نه به دنبال حمله به مرکز غیرنظامی اطلاعاتی، در این عملیات نه دنبال کشته گرفتن بودیم و نه به دنبال حمله به مرکز غیرنظامی اطلاعاتی، آنچه اتفاق افتاد اقدامی کاملاً مشروع و بر اساس حق دفاع مشروع ایران بود و به خود زحمت دادیم اما دنبال این بودیم که پیام قدرت منتقل شده و به هیچ مرکز غیرنظامی حتی اقتصادی ضربه‌ای وارد نشود.

در حین اجرای عملیات وقتی خبرنگاری از یکی از صهیونیست‌ها در خیابان‌های تل‌آویو سوال می‌کند که او در هنگام موشک باران احساس نگرانی نمی‌کند؛ به او گفته بود که ایرانی‌ها عقلانی عمل می‌کنند. لذا یکی از دلایلی که صهیونیست‌ها اصرار دارند تا هیچ تصویر و خبر دقیقی از این ماجرا منعکس نشود، نگرانی از برملا شدن ابعاد اخلاقی و عقلانی ماجراست.

صهیونیست‌ها با کتمان‌درمانی به‌دنبال پوشاندن ضعف خود هستند

فارس: مقامات صهیونیستی به ویژه سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی پس از عملیات وعده صادق طی سخنانی مدعی شدند که ۹۹ درصد از پرتابه‌های ایران را رهگیری کرده‌اند و گفتند که موشک‌های ایران به اهداف اصابت نکردند. به نظر شما علت طرح چنین ادعایی چیست؟سردار سنایی‌راد: صهیونیست‌ها در عملیات وعده صادق به قدر کافی پیام قدرت را دریافت کرده‌اند نه تنها رژیم صهیونیستی بلکه دیگران که شاهد و ناظر بودند نیز این قدرت را مشاهده کردند.اگر صهیونیست‌ها بخواهند عاقلانه برخورد کنند باید به توصیه انگلیسی‌ها خطاب به صهیونیست‌ها عمل کنند که به مقامات رژیم گفتند؛ شما پیروز ماجرا هستید چون پرتابه‌ها در مسیر رهگیری شده و اصابت نکرده و کم اثر بوده است. این در واقع یک نوع خط دهی و کلاس فلسفه بود که می‌خواست آموزش تخطئه را به صهیونیست‌ها ارائه کند.علت اینکه صهیونیست‌ها اعلام می‌کنند ۹۹ درصد از پرتابه‌های ایران به سرزمین‌های اشغالی نرسیده توسط استادشان یعنی انگلیسی‌ها به آن‌ها اعلام شده است. علت هم این بوده، اگر رژیم صهیونسیتی بپذیرد که مورد اصابت سخت قرار گرفته و تحقیر شده باید واکنش نشان دهد لذا اصل ماجرا را کتمان می‌کند و با کتمان درمانی به خود تسکین می‌دهد و آنچه امروز مانع حمله او است برای داخل توجیه می‌کند.سابقه این موضوع را در حمله به عین الاسد مشاهده کنیم. هنگامی که این پایگاه مورد اصابت قرار گرفت ارزیابی آمریکایی‌ها نشان می‌داد که اگر بخواهند پاسخ دهند، با اقدام شدیدتر از آن مواجه خواهند شد.

کد خبر 845971
منبع: فارس

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha