رییس قوه قضاییه گفت: در قضیه عفاف و حجاب و برخورد با هنجارشکنان باید با تدبیر، هماهنگی و همکاری عمل شود؛ قطعاً ما نمی‌خواهیم هر فردِ کم توجه به قوانین در کف خیابان را کیفر کنیم. 

اژه ای

به گزارش همشهری آنلاین،‌ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، در بخش دوم و پایانی سخنانش در نشست فصلی اعضای شورای‌عالی قوه قضائیه با رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها، اظهار کرد: محور کار همه ما در دستگاه قضائی باید سند روزآمد شده تحول و تعالی قضائی باشد تا بتوانیم با برنامه و منسجم حرکت کنیم.

رئیس دستگاه قضا گفت: مسؤولان قضائی در سراسر استان‌ها، با عنایت به محورها و مفاد سند تحول، تدابیر مقتضی را برای کاستن از ورودی پرونده‌ها اتخاذ نمایند تا از حجم سنگین کاری قضات و کارکنان قضائی کاسته شود و به کیفیت رسیدگی‌ها اضافه شود.

رئیس عدلیه بیان داشت: مسؤولان قضائی همچنین با لحاظ قوانین و مقررات مربوطه و ملاحظات همه‌جانبه، تدابیر و تمهیدات مقتضی را در راستای کاستن از تعداد زندانیان اتخاذ کنند.

قاضی‌القضات اظهار داشت: مسؤولان قضائی مربوطه باید نسبت به اجرای احکام قطعی قضائی اهتمام داشته باشند و چنانچه حکمی قطعی‌ای را به دلیل موجهی، اجرایی نمی‌سازند، مراتب را به ما اعلام دارند؛ بنابراین هیچ حکم قطعی قضائی نباید بدون دلیل موجه، معطل اجرا بماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بیان داشت: توصیه ما همواره آن است که قضات در چهارچوب قانون، احکام جایگزین حبس صادر کنند؛ اما باید توجه تمام و کمال داشت که این احکام جایگزین، متناسب باشند و دارای آثار منفی و یا موهن نباشند. نباید به گونه‌ای باشد که یک حکم جایگزین حبس، کار و زحمات قضائی انجام شده بر روی یک پرونده را بلااثر کند. لذا مقامات قضائی استان‌ها به این مورد نظارت ویژه داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در صدور احکام ناظر بر تبعید محکومین نیز باید جوانب امر به صورت کامل سنجیده شود؛ هم از حیث وضعیت محکوم و خانواده او و هم از حیث مدت و مکانی که محکوم قرار است به آنجا تبعید شود. ما اعلام نمی‌کنیم که حکم ناظر بر تبعید صادر نشود، اما باید در صدور چنین حکمی آثار مربوطه به صورت کامل مدنظر قرار گیرد.

رئیس دستگاه قضا گفت: در صدور احکام ناظر بر محرومیت‌های اجتماعی افرادِ مجرم و خاطی نیز نباید به گونه‌ای عمل شود که زندگی فرد و یا خانواده او فلج شود؛ برای نمونه، توقیف و مسدود کردن «کد ملی» فرد، از آن دست اقداماتی است که مگر در موارد استثنایی و خاص، واقعاً ضرورتی ندارد.

رئیس عدلیه بیان داشت: قرارهای منجر به بازداشت ما کماکان زیاد است؛ اینکه وثیقه سنگینی که متناسب با عنوان اتهامی نیست، برای یک متهم تعیین شود، هم از حیث شرعی و قانونی برای ما مسئولیت ایجاد می‌کند و هم تعداد زندانیان را افزایش می‌دهد. نباید یک متهم، مدت مدیدی را به سبب عجز از تودیع وثیقه در زندان بماند؛ در اینگونه موارد دست مقامات قضائی باز است و باید تدابیر لازم را جهت تعیین تکلیف متهم و پرونده اتخاذ نمایند؛ بخشنامه پذیرش اموال منقول به عنوان وثیقه نیز صادر شده است. همچنین باید در موعد صدور قرارهای کیفری، به گونه‌ای تمهید و تدبیر شود که فرد بتواند در زمان مقتضی، قرارِ صادره را تأمین کند و به این ترتیب، در مواردی که ضرورتی ندارد، از رفتن متهم به زندان جلوگیری شود.

قاضی‌القضات در ادامه این نشست، اظهار داشت: وضعیت ما اکنون در خصوص ساماندهی مقوله ممنوع‌الخروجی و اعمال محدودیت‌های مشابه، بهتر شده است؛ بار دیگر تاکید داریم که در اِعمال ممنوع‌الخروجی افراد باید همه شرایط و جوانب را بسنجیم و چنانچه فردی را ممنوع الخروج کردیم، مراتب را به اطلاع او برسانیم تا او تازه در فرودگاه و احیاناً همراه خانواده، متوجه ممنوع‌الخروجی خود نشود؛ رعایت این قضیه در قبال اکثر افراد و موارد لازم است، مگر موارد استثنایی؛ همچنین در زمانی که ضرورت‌ها رفع شد، باید ممنوع‌الخروجی فرد را ملغی کنیم و مراتب را به اطلاع او برسانیم.

محسنی اژه‌ای در ادامه نشست امروز، گفت: در موارد ناظر بر محکومین به قصاص که صاحب حق قصاص، بدون عذر موجه و یا به دلایل مختلف از جمله به علت ناتوانی در پرداخت فاضل دیه، محکوم را بعضاً سالیان متمادی در وضعیت نامعین در زندان قرار داده است، مسئولان قضائی مربوطه وفق ماده ۴۲۹ قانون مجازات اسلامی، ترتیبات لازم را عملیاتی کنند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: در موارد و پرونده‌هایی که فرد علاوه بر حبس، محکوم به رد مال نیز باشد، باید ارشادات لازم به او انجام شود تا نسبت به رد مال خود در همان زمان حبس، اهتمام ورزد و این امر را به آینده موکول نکند چرا که چنین وضعیتی، موجبات زیان دیدن خودِ فرد محکوم می‌شود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه بیان داشت: در همه مراحل و مراجع قضائی باید به امر اتقان‌آراء اهتمام داشت؛ اینکه آرای یک قاضی، به کرّات با پذیرش درخواست‌های اِعمال ماده ۴۷۷ مواجه می‌شود، یک نکته منفی است که باید از ناحیه رئیس کل دادگستری مربوطه، نسبت به این امر نظارت و اتخاذ تدبیر شود.

رئیس عدلیه اظهار داشت: مقامات قضائی در سراسر کشور نسبت به زیرمجموعه خود نظارت‌های سیستمی و میدانیِ مستمر داشته باشند و سرکشی از زندان‌ها را در برنامه‌های کاری خود بگنجانند.

قاضی‌القضات افزود: افزایش روند تجدید اوقات رسیدگی‌ها، هم سبب ازدیاد کار مجموعه قضائی ما می‌شود و هم به مردم و مراجعان لطمه وارد می‌کند؛ لذا باید به گونه‌ای تدبیر شود که اوقات رسیدگی‌ها تجدید نشوند

محسنی اژه‌ای گفت: ما مکلف به تکریم ارباب رجوع هستیم و باید با متن مردم، ارتباط مستمر و چهره به چهره داشته باشیم؛ در همین راستا، حضور مسئولان قضائی در مساجد و رسیدگی به امور مردم در این اماکن مقدس، برکات فراوانی را به همراه دارد؛ در این زمینه «مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه» فعالیت مطلوبی داشته است؛ لذا ضروری است همه بخش‌ها و مسئولان قضائی به انجام مستمر آن، اهتمام داشته باشند.

رئیس قوه قضائیه مجدداً تاکید کرد: همه مقامات و مسؤولان قضائی در سراسر استان‌ها در راستای تحقق شعار سال ناظر بر «جهش تولید با مشارکت مردم» تلاش مضاعف داشته باشند و در این جهت، به برگزاری منظم و مرتب جلسات شورای حفظ حقوق بیت‌المال اهتمام ورزند و با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ارتباط مستمر برقرار کنند. مقامات قضائی برخی استان‌ها در ارتباط گیری با تولیدکنندگان و رفع مشکلات آن‌ها تلاش‌های خوبی دارند که این امر باید به کلیه استان‌ها تسری یابد. همچنین مقامات قضائی استانی سعی بر شناسایی موانع تولید و سرمایه‌گذاری در استان محل خدمت خود داشته باشند و تلاش کنند که مشکلات بانکی تولیدکنندگان را در ضمن رعایت حقوق بانک‌ها، مرتفع سازند.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: تلاش مقامات و مسئولان قضائی برخی استان‌ها در راستای وظایف و مسئولیت‌های خود قابل تقدیر است؛ برای نمونه، اقدام صورت گرفته در استان البرز در امر رفع تصرف از اراضی بستر و حریم رودخانه‌ها؛ اقدام صورت گرفته در استان مازندران در امر برگرداندن اراضی رفع تصرف‌شده‌ی جنگل‌های جلگه‌ای نوشهر به حالت اولیه با صرف هزینه و زمان کم و با غرس بیش از ۲ هزار نهال؛ رفع مشکل ۳۲ساله اسناد اراضی مردم عسلویه در استان بوشهر و مصادیق دیگری از این دست، از جمله اقدامات ارزنده و قابل تقدیر برخی دادگستری‌ها است که با همکاری بخش‌های مرکزی و ستادی صورت گرفته است و سبب امیدآفرینی برای مردم شده است.

رئیس عدلیه تصریح کرد: موارد فوق‌الذکر در زمره وظایف و مسئولیت‌های ما است و منّتی از این جهت بر مردم نداریم؛ در جریان سفر به عسلویه در بهمن ماه سال گذشته، من حقیقتاً از مردم گرانقدر آن منطقه به سبب دیرکرد در صدور اسناد اراضی آن‌ها عذرخواهی کردم و این مطلب را صمیم قلب بیان کردم؛ این خدمت باید سال‌ها پیش صورت می‌گرفت.

قاضی‌القضات در ادامه نشست امروز بیان داشت: کلیه مقامات و مدیران قضائی در همه سطوح، نسبت به نظارت و صیانت از مجموعه خود و فرد فرد کارکنان احساس مسئولیت داشته باشند و چنانچه پی به لغزش فردی در زیرمجموعه خود بردند، فوراً اقدامات پیشگیرانه را برای نجات او از لغزش عملیاتی سازند و صرفاً منتظر ورود بخش‌های حفاظتی و نظارتی نباشند. همچنین کلیه مسئولان و کارکنان دستگاه قضائی باید در کلام و رفتار و اعلام مواضع و پاسخگویی‌های خود، شأن دستگاه قضا را لحاظ کنند.

محسنی اژه‌ای در ادامه گفت: مسؤولان مراجع مختلف قضائی در قبال مواردی که ضرورت ایجاب می‌کند، با هماهنگی ستاد و حوزه ریاست قوه قضائیه و مرکز رسانه، پیوست رسانه‌ای لازم را برای تبیین موضوع نزدم مردم ارائه کنند تا اطلاع‌رسانی درست و دقیق و همه‌جانبه داشته باشیم و احیاناً از بروز شبهات جلوگیری کنیم.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: مسؤولان قضائی مربوطه در ارجاع پرونده‌ها به شعب قضائی و شوراهای حل اختلاف، نهایت دقت را داشته باشند و به گونه‌ای نباشد که یک پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع شود و مدت‌ها در آنجا بماند و سپس اعلام شود که بررسی این پرونده در صلاحیت آن شورا نیست.

رئیس دستگاه قضا افزود: در امر ساماندهی انبارهای اموال تملیکی و توقیفی و گمرکات و بنادر نیز اقدامات مستمر و مجدانه‌ی انجام گرفته، باید ادامه پیدا کند تا از بازگشت وضعیت این انبارها به حالت سابق جلوگیری به عمل آید.

رئیس عدلیه اظهار کرد: در قضیه عفاف و حجاب و برخورد با هنجارشکنان نیز باید با تدبیر و هماهنگی و همکاری عمل شود؛ قطعاً ما نمی‌خواهیم هر فردِ کم توجه به قوانین در کف خیابان را کیفر کنیم؛ در این زمینه ستاد عفاف و حجاب در وزارت کشور، مسوولیت‌هایی دارد؛ همچنین خطاب به دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی برای شناسایی عناصری که به صورت سازمان‌یافته مبادرت به هنجارشکنی می‌کنند، تاکیداتی داشته‌ایم. قطعاً باید به گونه‌ای اتخاذ تدبیر کرد که در قضیه مزبور، از خلاف شرع جلوگیری شود و زمینه سوء‌استفاده دشمنان نیز فراهم نشود.

قاضی‌القضات در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه‌ها و بنگاه‌هایی که آلایندگی دارند باید وفق قانون عوارض این آلایندگی را پرداخت کنند و این عوارض در حد مقرر در قانون، در استانِ محلِ استقرار این دستگاه‌ها و بنگاه‌ها، در راستای ارتقا امور زیست‌محیطی صرف شود؛ لذا ضروری است همه مسؤولان در سراسر استان‌ها نسبت به اجرای این امر قانونی اهتمام داشته باشند.

کد خبر 845413
منبع: مهر

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار حقوقی و قضایی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 54
 • آشنا IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  1 1
  آقای اژهای چرا دادستان شما قریب دوسال است به داد وفریاد مالباختگان رضایت خودرو تاکستان علیرغم در خواست وتجمعات مکرر بی توجه است. ای شکایت را باید کجابرد؟!!
 • تقوایی IR ۲۳:۵۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۰
  1 0
  سلام ودرود از روانشناسان صنعتگران ومخصوصان جامعه شناسان نظر خواهی کنید همه مشکلات را بطور علمی برطرف کنیم باتهدید وتنبیه هیچ کس با ایمان نمیشود ما نمیتوانیم مثل خدا همه جا باشیم پس باید با ظرافت وعالمانه عمل کنیم باید ریشه ناهنجاری را شناسایی کنیم وبطور جدی و بدون تعارف برخورد کنیم یعنی کسی که از مکانی سرقت میکند یک جرم دارد ولی مدیری که با نوک قلم وبا بد ذاتی باعث تعطیلی فعالین اقتصادی میشود وباعث هزاران مشکل در جامعه میشود هزار جرم مرتکب می شود وهزار مرتبه باید مجازات شود خدا یارتان پایدار باشید
 • سعید عباس زاده یزد 9913602460 JP ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  0 0
  افسوس آبروی قوه .آبروی خود ماست.ولاغیر خقایقی را آشکار ک مردم یقین باشند بجای عدل.اخرین حد ستم و‌گناه را تجویز .و خودشان عدلیه مردمی براه کنند ...ندیدم من ۳۵ سال یکی بر عدل کند ره باز .و دقیقاًاز دزد نزد شاهدزد شکایت کردن است من در تمام موارد مسعولانی را بدتر از مجرمان دیدم و حاظرمبا مدرک اثبات در ایم خیانتکاران هیج عدالتی نیست .کسی ک قرآن و قانون را زیر پا دارد دراو نیست وجدانی.بر عدل مگر فساد بیشتر .و این مهمی است گ کسهولان درکی برآن ندارند...چرا در برابر هزاران حقیقت پاک خدا ک بر دنیا آشکار. حتی یک نفر اژ شما قدرتی بر ای ارتباط و شناخت نداشت.و همه با آن بیگانه .و ستم بر هزاران حقیقت چرا در یکی غیرت پاسخ نیست؟اگر سکوت شما در برابر این همه سرقت نبود کسی جسارت یک سزقت را نداشت.سکوت شما ریشه تمام فسادهاس ک دنیا را ب کام مرگ سوق می‌دهد ...نمی‌گردد در این دنیا ستم با اهل حق همراه...هرآن دل ک سیه باشد ره آن هست جدا از ما ...محال است ک گنه کرده کند حقی زکس احیا ...ک آنها دشمنان دین ببندن بر عدالت راه...کجا دیدی زحق ما کسی راه عدالت باز ..همه بستن در این سی سال زحق پاک ره عدل را
 • محرم IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  1 0
  فقط اراذل واوباش مملکت رامختل می کند رسیدگی کنید درشآن مملکت اسلامی همچون ایران نیست ناموس وامنیت مردم ازدست این اراذل واوباش درامان نباشد
 • مهد IR ۰۰:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  1 1
  بیچاره نیرویی انتظامی اراذل اوباش رامی گیرد تحویل دادگاه می کند بعد ازچندساعت آقاچهراراه است
 • IR ۰۵:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  1 1
  تا‌می‌توانید‌به‌بدحجابان‌سخت‌بگیرید‌آنها‌کارنامه‌علنی‌شما‌در‌این‌حکومت‌۴۵‌ساله‌هستند‌و‌به‌عیان‌نشان‌‌می‌دهندکه‌همه‌حاکمان‌فرزند‌خود‌ابلیس‌هستند‌و‌و‌مردم‌ایران‌را‌با‌دزدی‌های‌مستمر‌خود‌از‌اسلام‌متنفر‌کردند‌فرزندان‌همانهایی‌که‌جان‌دادند‌چادر‌بر‌نداشتند‌حالا‌در‌اثر‌حماقت‌شیاطین‌آیت‌الله‌نما‌جان‌می‌دهند و‌چادر‌سر‌نمی‌کنند
 • IR ۰۶:۲۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  1 1
  بله باید با بیحجابها برخورد کنید
 • IR ۰۶:۲۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  0 1
  برای خوشحالی یه عده خاص اصرار بر بی قانونی واقعا نوبره
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  2 1
  چرا با افرادی که تخلفات مالی اهم از رشوه و ربا و اختلاس و زمین خواری و کسی برخورد نمیکند وقتی هم که صبر مردم لبریز شد میگن این راهش نیست
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  0 0
  کدام باتوجه رامجازات کردیدکه درس عبرتی برای بی توجه هاشود خداوندگناه این تساهل را به پای شماخواهدنوشت
 • حسن جانباز ۲۰ درصد IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۱/۳۱
  0 0
  درود به شرفت حاج آقا
 • علی اصغر IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  1 1
  سلام اقای اژه ای وقتی به این نتیجه رسیدی قوانین زیاد داریم منجر به بازداشت وووو می‌شود بهترین زمان است دست به کار اصلاح بزنید ازخودت یه آثار ماندگار بزارید آرزوی توفیق به مسولین
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
  1 1
  بجای اینکه به دنبال بد حجابی باشید دنبال اختلاس گران باشید .