چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۰۷:۰۷
۰ نفر

بهار، فصل لانه‌سازی بسیاری از پرندگان است؛ آشیانه‌هایی به شکل حفره‌ای، فنجانی، تپه‌ای، آویزان و... و با مصالحی چون شاخه‌های شکسته، گِل همراه با الیاف گیاهی و...

پرنده

همشهری آنلاین - سیدسروش طباطبایی‌پور: حالا اگر پرستویی نزدیک خانه‌ ما آشیانه‌ای ساخت یا لانه گنجشکی، سر راه ما سبز شد، با این همسایه‌های نازنین چه کنیم؟ چگونه هوای لانه همسایه جدید را داشته باشیم؟ چگونه مزاحمش نشویم و یا اگر او مزاحم رفت‌وآمد ماست، چگونه با آن، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز داشته باشیم؟

بیش‌تر بخوانید:

چند واقعیت شگفت‌انگیز درباره برخی حیوانات ریز و درشت طبیعت

چگونه لانه پرنده را تشخیص دهیم؟

با وجود اینکه پرندگان زیادی همسایه ما هستند، بی‌دلیل نیست که لانه آنها را نمی‌بینیم! پرندگان لانه‌هایشان را جایی می‌سازند که جلوی چشم ما نباشد؛ در واقع لانه‌های مخفی، تنها شانس در امان‌ماندن تخم‌ها، جوجه‌ها و والدین ریز و درشت پرندگان است.

پس اگر این روزها در نزدیکی محل سکونت‌تان، جیک‌جیک‌های فراوانی می‌شنوید، برای پیداکردن منبع صدا، تلاش نکنید و اجازه دهید لانه همسایه شما، همانطور مخفی بماند. حتی گاهی تقلا و توجه بیش‌از حد شما برای پیداکردن لانه پرندگان، توجه شکارچیان ناقلای دیگر را هم جلب خواهد کرد و کنجکاوی شما، یک لقمه لذیذ برای جناب گربه خواهد شد.

به غریزه‌ پرندگان اعتماد کنید

حالا فرض کنید نیروی غریزه همسایه شما، خوب کار نکرد و مثلاً جناب پرنده، لانه‌اش را درست جلوی چشم شما، بالای در ورودی پارکینگ یا کنار گلدان شمعدانی شما ساخت. حالا چه کنیم؟

لطفاً قبل از هر اقدامی، به این سؤال‌ها پاسخ دهید: آیا امکان دارد برای مدتی، درِ پارکینگ خانه خود را باز و بسته نکنید و اتومبیل خود را توی حیاط یا خیابان پارک کنید؟ آیا امکان دارد لااقل برای مدتی کوتاه، گل شمعدانی قشنگتان را آبیاری نکنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است که چه عالی! اما اگر جوابتان منفی است بدانید حتی اگر با احتیاط و با رعایت تمام جوانب ایمنی، لانه همسایه خود را جابه‌جا کردید، امکان دارد به همسایه بالدار شما بر بخورد و کلاً لانه خود را برای همیشه رها کند.

کاسه داغ‌تر از آش

گاهی از سر خیرخواهی، اطراف لانه پرنده خود را با مقوا یا کارتنی می‌پوشانید تا همسایه عزیزتان از آسیب گربه و کلاغ و مار و دیگر بچه‌محل‌ها، در امان بماند. بد نیست بدانید این مقوا یا کارتن اضافی، اتفاقا گاهی سکوی پرشی می‌شود برای گربه‌های محل تا با استفاده از آن به‌اصطلاح محافظ، خودشان را به راحتی به لانه پرنده بخت‌برگشته برسانند و تمام! پس لطفا کاسه داغ‌تر از آش نشوید و اعتمادتان را به طبیعت افزایش دهید.

چطور مراقب همسایه های بالدارمان باشیم؟

نوپا یا نوزاد

اگر جوجه همسایه، جیک‌جیک‌کنان، کف حیاط یا جلوی راه‌پله‌های خانه شما سبز شد چه کنیم؟ اول اینکه باید بررسی کنید این جوجه بخت‌برگشته، نوپا است یا نوزاد؟ بدنی خیس، بدون پر، اغلب به رنگ صورتی، چشم‌هایی بسته و... اینها، نشانه‌های یک جوجه تازه متولدشده بی‌دفاع است که به دلایلی مثل باد یا...، از لانه روی درخت افتاده. پیشنهاد ما این است که نزدیکش نشوید و از راه دور، از او در مقابل گربه یا دیگر شکارچیان، مراقبت کنید.

اطمینان داشته باشید والدین این جوجه نوپا، همان اطراف هستند و چون رایحه شما را استشمام می‌کنند، به دلبندشان نزدیک نمی‌شوند.

اما اگر جوجه مورد نظر، نوزاد است و در حال بتدا لانه‌اش را پیدا کنید، سپس آن را به عقب، روی دستانتان قرار دهید و توی لانه‌اش بگذارید.

لانه‌های رها

گاهی پرندگان به دلایل امنیتی، آب و هوایی یا مواردی ناشناس، لانه خود را رها می‌کنند. پیشنهاد ما این است که در نخستین قدم، لانه‌هایشان را خراب نکنید. این احتمال وجود دارد که آنها در همان اطراف و راه دور، در حال بررسی شرایط هستند و تا اوضاع بسامان شد، به لانه خود بازمی‌گردند.

کد خبر 844992

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار مهارت‌های زندگی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha