کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی گفت: بحران داخلی در اسرائیل جدی است و اختلاف نظرها بر سر مسائل گوناگون از جمله پاسخ به ایران وجود دارد.

عبدی

به گزارش همشهری آنلاین،علی عبدی، کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی در گفتگو با همشهری درباره چالش های اسرائیل در پاسه به حمله ایران اظهار داشت:رسانه‌ها و کارشناسان مسائل نظامی و امنیتی عملیات وعده صادق را نقطه عطف جدیدی در معادلات منطقه دانستند؛ از خروج ایران و اسرائیل از جنگ در سایه و نیابتی به جنگ مستقیم تا عبور از خطوط قرمز یکدیگر. ترسیم معادله جدید در منطقه را می‌توان از دیگر تاثیرات پاسخ ایران دانست. به این معنا که ایران با تثبیت خود به عنوان یک قدرت موشکی و پهپادی در منطقه و فراتر از منطقه، این پیام صریح را ارسال کرد که توانایی پاسخ متوازن به هرگونه تهدید علیه خود را دارد. اما پاسخ نتانیاهو و رژیم صهیونیستی به حمله ایران بدون هماهنگی غرب و ایالات متحده میسر نخواهد شد. حمایت سنتی آمریکا از اسرائیل همواره وجود داشته است و تاکنون هر جنگی که در منطقه با حضور اسرائیل رخ داده، آمریکا در جریان آن بوده است.

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی گفت: از سوی دیگر پاسخ مستقیم رژیم صهیونیستی به خاک ایران میتواند آغاز یک جنگ منطقه ای را به همراه داشته باشد. اما مسئله دوم این است که اگر ائتلاف اسرائیل و حامیان غربی و عربی آن وجود نداشت، این رژیم آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر بیشتری را تاکنون متحمل شده بود. بنابراین این وابستگی اجازه نمی‌دهد تا رژیم صهیونیستی بدون اجازه آمریکا جنگی منطقه ای را رقم بزند. از سوی دیگر اگر این جنگ رخ دهد، اسرائیل به پدافند هوایی ایالات متحده نیازمند خواهد بود و بنابراین مجدد دست به دامن آمریکایی‌ها خواهد شد و از این جهت وابستگی آن تشدید خواهد شد. آمریکا نیز صراحتا اعلام کرده که به اسرائیل گوش زد کرده تا از حمله مستقیم به ایران خودداری کند و یک جنگ منطقه‌ای را شروع نکند.

وی ادامه داد : بحران داخلی در اسرائیل نیز جدی است و اختلاف نظرها بر سر مساتل گوناگون از جمله پاسخ به ایران وجود دارد. جناح اپوزوسیون در رژیم صهیونیستی به طور کلی معتقد است هر اقدام داخلی و خارجی این رژیم باید با هماهنگی آمریکا صورت بگیرد. دولت آمریکا نیز در شرایط فعلی میلی به تنش ندارد. از سوی دیگر بین جناح دولت اسرائیل نیز اختلاف وجود دارد. بخشی از این افراد که احساسی عمل میکنند، معتقدند باید پاسخ تندی به ایران داده شود اما نتانیاهو از سایر افراد دولت محاسبه گر تر است و این احتمال وجود دارد تا در ازای گرفتن امتیازی مهم از آمریکا، به فکر پاسخ مستقیم به جمهوری اسلامی ایران نباشد.با توجه به عدم اجماعی که بر پاسخ مستقیم رژیم صهیونیستی به ایران وجود دارد، پاسخ این رژیم در فضاهای دیگری شاید به وقوع بپیوندد.از سوی دیگر مسائل اقتصادی نیز گریبانگیر رژیم صهیونیستی شده است اما با حضور آمریکا و کمک های او، فشارهای اقتصادی در اسرائیل کنترل می‌شود و اجازه نمیدهد اقتصاد آن زمین بخورد. بیشترین فشارهای اقتصادی در این رژیم نیز بر طبقه متوسط آن وارد می‌شود.

عبدی در پایان یادآور شد :هشدارهای ایران و نهادهای بین المللی از جمله شورای امنیت نیز نباید فراموشان شود. این هشدارها به خوبی رژیم صهیونیستی را از حلمه مستقیم و یا اقدامی در سطح آن برحذر خواهد داشت. البته گیرکردن اسرائیل در باتلاق جنگ و نفرت عمومی موضوعی است که پیش تر موجب شد تا این رژیم اقداماتی غیر منطقی و از سوی عجله انجام دهد.

کد خبر 844677

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IQ ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  0 0
  بنی گنتس یکی از مخالفان دولت نتانیاهو هستش موافق پاسخ ه نباید به این مسائل تکیه کرد قدرت موشکی ایران کافی برای بازدارندگی به آتش کشیدن منافع غربی ها
 • 2708889540 IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۳/۰۱/۲۷
  0 0
  باشدکه دیگر پررونشود .سُم خطاکند توی باتلاقی عظیم فرورفته