دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۳
۰ نفر

بارسلونا از زمانی که سرمربی‌اش اعلام جدایی کرده، روز بد ندیده و با برادر او رکورد صددرصدی پیروزی به ثبت رسانده است.

ال‌کلاسیکو

به گزارش همشهری‌آنلاین، بارسلونا به‌سختی کادیس را با گل برگردان ژائو فلیکس برد تا در آستانه ال‌کلاسیکوی هفته آینده، فاصله ۸‌امتیازی‌اش را با رئال‌مادرید صدرنشین حفظ کند و بر این تیم فشار بیاورد. نکته این پیروزی حفظ رکورد پیروزی صددرصدی برادر ژاوی به‌عنوان نفر اول نیمکت آبی‌واناری‌ها بود. سرمربی جوان بارسا چون زیاد کنار خط اعتراض می‌کند و کارت می‌گیرد و محروم می‌شود، فرصت به برادرش که دستیار اول اوست و اتفاقا خودش هم زیاد اعتراض می‌کند و محروم می‌شود، زیاد می‌رسد. بارسا در بازی‌هایی که ژاوی را به‌دلیل محرومیت در اختیار نداشته و اسکار ارناندس هدایت تیم را از کنار زمین برعهده گرفته، ۷‌پیروزی از ۷‌مسابقه به‌دست آورده است. جالب‌تر اینکه بارسلونا در ۶‌بازی از ۷‌بازی با هدایت اسکار، دروازه خود را بسته نگه داشته است. تراشتگن هم از وقتی از مصدومیت برگشته، ۶‌بار کلین‌شیت کرده تا نشان دهد مثل قبل می‌تواند نقشی کلیدی در موفقیت‌های تیمش ایفا کند.

بارسا هفته آینده به سانتیاگو برنابئو می‌رود تا رکورد عالی خود را در بازی‌های خارج از خانه این فصل حفظ کند. تا این هفته ۱۵‌بازی بدون باخت خارج از خانه در لالیگا در این فصل ثبت شده و مسابقات باقیمانده شامل این بازی‌هاست: رئال‌مادرید، خیرونا، آلمریا و سویا که ۲‌بازی اول بسیار سخت است و می‌تواند رده دومی و فرصت حضور در سوپرجام سال آینده را از بارسا بگیرد.

بارسلونا پس از اعلام استعفای ژاوی در پایان فصل، ۱۳‌مسابقه در همه رقابت‌ها انجام داده که تنها ۳‌بازی را مساوی کرده (مقابل اتلتیک‌بیلبائو، ناپولی و گرانادا) و بقیه بازی‌ها را با پیروزی به پایان برده (ناپولی، پاری‌سن‌ژرمن در لیگ قهرمانان و کادیس، لاس‌پالماس، اتلتیکو مادرید، مایورکا، ختافه، سلتاویگو، آلاوس، اوساسونا، ویارئال و بیلبائو در لالیگا).

در لالیگا کلین‌شیت‌ها مثل فصل پیش ادامه دارد. این ششمین کلین‌شیت پیاپی در لیگ بود؛ ختافه‌(پیروزی ۴ بر صفر)، اتلتیک بیلبائو (تساوی بدون گل)، مایورکا (پیروزی یک بر صفر)، اتلتیکومادرید (پیروزی ۳ بر صفر)، لاس‌پالماس (پیروزی یک بر صفر) و کادیس (پیروزی یک بر صفر).

این نخستین مسابقه‌ای بود که گوندوغان در این فصل با باشگاه و تیم ملی پس از انجام ۵۲‌بازی در آن شرکت نمی‌کند.

ال‌کلاسیکوی قهرمانی/ رئال با پیروزی برابر بارسا در هفته آینده می‌تواند قهرمانی خود را قطعی کند

رئال‌مادرید هم بدون چندین بازیکن اصلی‌اش در زمین مایورکا به بردی اقتصادی رسید تا در آستانه ال‌کلاسیکو، فاصله ۸‌امتیازی را با بارسلونا حفظ کند و با روحیه‌ای خوب برای بازی برگشت مقابل منچسترسیتی به انگلستان برود. حالا مادریدی‌ها ۲۵‌بازی متوالی در لالیگا شکست نخورده‌اند، در تمام بازی‌های خارج از خانه خود در این فصل موفق به گلزنی شده و ۱۲‌بازی متوالی خارج از خانه در لالیگا را بدون شکست پشت‌سر گذاشته‌اند. رئال در سال۲۰۰۶ در همین ورزشگاه سون مویکس، لالیگا را در یک شب بارانی از دست داده بود و فلورنتینو پرس پس از آن تصمیم به استعفا گرفت. رئالی‌ها فصل پیش هم در این ورزشگاه شکست خوردند و وینیسیوس مورد حمله وحشیانه بازیکنان، آگیره سرمربی مکزیکی و هواداران مایورکا قرار گرفت. برای همین، برد یک بر صفر شیرینی زیادی داشت و احتمالا گام بلندی به‌سوی لالیگای‌۳۶ بود. پیروزی در ال‌کلاسیکوی هفته آینده می‌تواند در فاصله ۶‌هفته به پایان لیگ، رئال را به سی‌وششمین لالیگای تاریخ خود برساند.

رئال حالا بهترین آمار خط دفاعی تاریخش را در ۳۱‌بازی اول لالیگا ثبت کرده. این تیم فقط ۲۰‌گل تا اینجای فصل دریافت کرده؛ برابر با رکورد فصل ۸۸-۱۹۸۷.

تیم اول مادرید در این فصل ۷‌بار با نتیجه یک بر صفر پیروز شده که برای اولین‌بار از فصل ۲۰-۲۰۱۹ است این همه برد اقتصادی به‌دست می‌آورد.

رئال در حال حاضر به اندازه کل ۳۸‌بازی فصل گذشته خود در لالیگا امتیاز گرفته آن هم درحالی‌که ۷‌بازی دیگر پیش‌رو دارد. در حال حاضر ۷۸‌امتیاز کسب شده که تا پایان فصل اگر همه بازی‌ها را با پیروزی پشت سر بگذارند، به ۹۹‌امتیاز خواهند رسید. تنها رئال‌مادرید مورینیو در فصل ۱۲-۲۰۱۱ امتیاز بیشتری کسب کرد؛ ۷۹‌امتیاز و در آن فصل لالیگای ۱۰۰‌امتیازی را برد.

رئال به‌عنوان تیم مهمان ۱۱‌برد، ۴‌تساوی و تنها یک‌ شکست به‌دست آورده است.

رئال در هیچ‌کدام از ۱۲‌بازی خارج از خانه اخیرش در لالیگا نباخته که بهترین روندش زیرنظر آنچلوتی است.

در این فصل رئالی‌ها ۹‌گل با شوت از راه دور در لالیگا زده‌اند و بتیس و لاس‌پالماس با ۸‌گل و سویا با ۷‌گل در رده‌های بعدی هستند.

کارلتو با آردا گولر، پدیده ترک این تیم بد رفتار می‌کند. درحالی‌که بازیکنان اصلی بیرون بودند، باز هم به این جوان بازی نرسید. آردا گولر در ۱۳‌بازی اخیر رئال مادرید در لالیگا در لیست تیم بوده، اما تنها ۳۱‌دقیقه بازی کرده‌ و در همین ۲‌بازی هم یک‌گل و یک شوت از وسط زمین به تیر دروازه داشته است. او احتمالا فصل آینده به تیمی دیگر قرض داده خواهد شد تا پیشرفت کند.

آنچلوتی در تعداد بازی در لالیگا با تعداد بازی‌هایی که زیدان سرمربی رئال‌مادرید بود، در عدد۱۸۳ برابر شد. بیشترین حضور روی نیمکت رئال در لالیگا به‌عنوان سرمربی: میگل مونیوس (۴۲۴بازی) و کارلو آنچلوتی و زین‌الدین زیدان (۱۸۳بازی). کارلتو اگر ۷‌فصل دیگر هدایت رئال را بر عهده داشته باشد، به رکورد مونیوس خواهد رسید!

مودریچ یک نمایش خیره‌کننده داشت و پس از تعویض در دقایق پایانی باز هم در ورزشگاهی دیگر مورد تشویق هواداران حریف قرار گرفت. این بازی شماره‌۵۲۳ او در همه رقابت‌ها با پیراهن رئال‌مادرید بود.

شوامنی زننده تک‌گل زیبای رئال در این بازی بود و سومین گلش را با این پیراهن زد. ۲‌گل قبلی شوامنی با ضربه سر بود. رئال‌مادرید هر وقت شوامنی فیکس بوده باختی نداشته؛ ۲۷‌بازی، ۲۲‌برد و ۵مساوی. خبر بد اینکه این بازیکن برای بازی برگشت چهارشنبه‌شب مقابل سیتی به‌دلیل محرومیت غایب خواهد بود!

اسکار ارناندس که چهره‌ای شبیه یورگن کلوپ دارد، در حالت عادی می‌توانست امید داشته باشد پس از برادرش هدایت تیم اصلی را در دست بگیرد. ژاوی در پاسخ به اصرار لاپورتا و باشگاه تأکید کرده که در پایان فصل جدا خواهد شد. با توجه به بودجه و اوضاع اقتصادی بد بارسلونا، اگر شرایط در دوره طلایی یک‌دهه پیش بود، سرمربیگری به اسکار می‌رسید. در آن دوران پس از جدایی پپ گواردیولا خیلی‌ها ازجمله لوئیس انریکه و تیتو ویلانووا توانستند به افتخار سرمربیگری بارسلونا برسند اما آن زمان هدایت آن همه ستاره ازجمله مسی کار سختی نبود و از عهده هر کسی حتی بدون تجربه سرمربیگری هم برمی‌آمد.

تمرین برای حذف رئال/ منچسترسیتی برای بازی چهارشنبه روحیه گرفت

برد ۵بر یک منچسترسیتی برابر لوتون قعرنشین از چند جهت اهمیت داشت؛ هالند حالا موفق شده به همه تیم‌هایی که در لیگ برتر مقابل‌شان بازی کرده گلزنی کند. او نخستین بازیکنی است که این فصل به آمار ۲۰‌گل در لیگ رسیده است. او در ۲‌فصل اخیر با ۲۲‌تیم لیگ برتری روبه‌رو شده و ۵۶‌گل زده است. آمار ارلینگ هالند در منچسترسیتی: ۹۱‌بازی، ۸۳‌گل و ۱۵‌پاس‌گل. در مجموع در آستانه بازی برگشت با رئال‌مادرید تمرین گلزنی خوبی صورت گرفت و گواردیولا هم یک رکورد شخصی دیگر ثبت کرد.

پپ گواردیولا از مرز ۱۵۰‌بازی خانگی به‌عنوان سرمربی منچسترسیتی در لیگ برتر عبور کرد؛ با رکورد ۱۱۷‌برد و درصد پیروزی ۷۸. پپ حالا بین مربیانی که بیشتر از ۱۰‌بازی خانگی را به‌عنوان سرمربی پشت سر گذاشته‌اند، بهترین رکورد را در اختیار دارد.

طولانی‌ترین روند شکست‌ناپذیری تاریخ باشگاه منچسترسیتی در بازی‌های خانگی در تمامی رقابت‌ها: ۴۲‌بازی متوالی (سال ۱۹۱۹تا ۱۹۲۱) و ۴۱‌بازی متوالی (در حال حاضر).

بیشترین تعداد لمس توپ در محوطه جریمه حریف در لیگ برتر از سال ۱۷-۲۰۱۶: منچسترسیتی با ۱۰۵(در مقابل لوتون ۲۰۲۴)، منچسترسیتی با ۸۷(مقابل نورویچ ۲۰۲۰) و منچسترسیتی با ۸۷(مقابل ساوتهمپتون ۲۰۱۹).

منچسترسیتی از ۶دسامبر ۲۰۲۳ در هیچ مسابقه‌ای شکست نخورده؛ ۹۸‌روز بدون شکست.

سیتی برای اولین‌بار از اکتبر ۲۰۲۲ بدون رودری در لیگ برتر پیروز شد. گواردیولا در کنفرانس مطبوعاتی گفت می‌خواهد به رودری در بازی مقابل رئال استراحت بدهد. سرمربی اسپانیایی گفت که رودری به او زنگ زده و گفته خسته است و می‌خواهد مقابل رئال استراحت کند. گواردیولا شوکه شد و رودری به او گفت که شوخی کرده و کاملا آماده است!

داستان فصل پیش که سیتی از سد رئال عبور کرد و قهرمان اروپا شد، در حال تکرار است. فصل گذشته پس از دیدار سیتی و رئال‌مادرید در بازی برگشت، ۲‌بازی بعدی سیتی مقابل چلسی و برایتون بود. پس از رویارویی با رئال‌مادرید در روز چهارشنبه، سیتی به مصاف چلسی و بعد از آن به مصاف برایتون خواهد رفت.

کد خبر 844541
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال جهان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha