یکشنبه ۷ تیر ۱۳۸۸ - ۰۶:۳۱
۰ نفر

کیکاووس زیاری: درحالی‌که انتظار می‌رفت «رستگاری ترمیناتور» و «فرشتگان و شیاطین» که جزو دنباله‌های پرامید هالیوود بودند، بتوانند موفقیت قسمت‌های قبلی را تکرار کنند، این اتفاق رخ نداد‌ تا تحلیل‌گران اقتصاد سینما از وضعیت اکران تابستانی ابراز نگرانی کنند.

سری فیلم‌های ترمیناتور، جزو موفق‌ترین فیلم‌های هالیوود در دودهه اخیر به شمار می‌آمدند و انتظار می‌رفت که «رستگاری ترمیناتور» هم بتواند به توفیق چشمگیری در گیشه دست یابد که البته این اتفاق رخ نداد؛ همچنان که «فرشتگان و شیاطین» هم به عنوان دنباله‌ فیلم جنجالی «رمز داوینچی» نتوانست به رقم‌های پیش‌بینی شده دست یابد. در چنین شرایطی، ابراز تردید از وضعیت فروش فیلم‌های تین‌ایجری که در راه اکران هستند، شاید طبیعی به نظر برسد  هرچند برخی به این نکته اشاره دارند که تماشاگر این فیلم‌ها نوجوانانی هستند که تحت هر شرایطی به تماشای دنباله‌های محبوبشان خواهند نشست.

آیا صنعت سینما برای تابستان امسال فیلم 300میلیون دلاری خواهد داشت؟ در شرایطی که سال قبل فیلم‌های «مرد آهنی» و «ایندیاناجونز4» به فروش‌های 300میلیون دلاری در گیشه سینماهای آمریکا دست پیدا کردند، امسال اثر و نشانه‌ای از یک چنین فیلمی در جدول گیشه نمایش به چشم نمی‌خورد. با وجود آنکه تعداد زیاد و مهمی از محصولات پر سروصدای فصل تابستان در طول یک ماه و نیم گذشته، روانه پرده سینماها شده‌اند  ولی تا به حال فقط 2فیلم سینمایی توانسته‌اند فروشی بالای 200میلیون دلار داشته باشند.

قسمت جدید مجموعه فیلم علمی- تخیلی «سفرهای ستاره‌ای» پس از 7هفته نمایش
 به فروش کلی 240میلیون دلاری در گیشه نمایش سینماهای آمریکا دست پیدا کرده و انیمیشن کامپیوتری «بالا» که 4هفته از اکران عمومی آن می‌گذرد، به رقم فروش 225میلیون دلار رسیده است. اگر «بالا» در چهارمین هفته نمایش خود در 3800 سالن سینما حدود 22میلیون دلار فروش کرد، رقم فروش «سفرهای ستاره‌ای» در 2300 سالن نمایش به حدود 5میلیون دلار رسیده است.

با توجه به اینکه فیلم‌های سینمایی هر هفته با ورود فیلم‌های جدید به داخل جدول نمایش حدود 30درصد ریزش فروش دارند، به سختی می‌توان تصور کرد این 2 فیلم 200میلیونی فصل تابستان، بتوانند فروش کلی خود را به 300میلیون دلار برسانند. این در حالی است که برخی از تحلیل‌گران اقتصادی سینما می‌گویند «بالا» شانس 300میلیون دلاری‌شدن را دارد. حال باید دید تماشاگران سینما با استقبال دنباله‌دار خود از این انیمیشن، رنگ واقعیت به تحلیل این گروه از تحلیل‌گران سینمایی می‌زنند یا خیر.

از آغاز فصل تابستان در یک نظرخواهی اینترنتی از دوستداران سینما این نکته مشخص‌شده که تازه‌ترین قسمت از مجموعه فیلم هری‌پاتر به نام «هری‌پاتر و شاهزاده دورگه» موفق‌ترین فیلم فصل تابستان خواهد بود. اگر این پیش‌بینی تماشاگران سینما را قبول داشته باشیم، می‌توانیم به فروش 300میلیون دلاری آن در گیشه نمایش امیدوار باشیم. اما سؤالی که منتقدین سینمایی مطرح می‌کنند این است که وقتی فیلم‌هایی مثل «رستگاری ترمیناتور» و «فرشتگان و شیاطین» که مخاطبان عام داشته‌اند، نتوانسته‌اند به فروش بالای 150میلیون دلار دست پیدا کنند، چگونه فیلمی با مخاطب خاص (برای کودکان و نوجوانان) مثل «هری‌پاتر» می‌تواند به چنین موفقیتی برسد؟ در این بین کمپانی برادران وارنر که تهیه‌کننده فیلم است، آن را فیلمی خانوادگی می‌داند که مخاطبین آن را طیف وسیعی از اعضای خانواده تشکیل می‌دهند که در بین آنها بچه‌ها اهمیت بیشتری دارند.

«هری‌پاتری و شاهزاده دورگه» که ششمین قسمت از مجموعه فیلم هفت قسمتی هری‌پاتر است (آخرین قسمت مجموعه کتاب هری‌پاتر به نام «هری‌پاتر و قدیسین مرگبار» به دلیل طولانی‌بودن، به صورت فیلمی دوقسمتی ساخته می‌شود) قرار بود سال قبل میلادی و در ایام تعطیلات کریسمس به نمایش عمومی درآید. رقیب این فیلم در گیشه نمایش بیست‌ودومین فیلم جیمزباندی تاریخ سینما «کوآنتوم آرامش» بود. عدم نمایش عمومی فیلم در آن زمان، حرف و حدیث‌های زیادی را درباره آن به وجود آورد.

از یک‌سو گفته شد فیلمنامه آن به دلیل اعتصاب فیلمنامه‌نویسان آمریکا در زمان مقرر آماده نشده و از سوی دیگر اعلام شد، تهیه‌کنندگانش از کلیت فیلم راضی نیستند و قصددارند تغییراتی در آن داده شود. از قرار معلوم نمایش خصوصی فیلم برای گروهی از دوستداران و طرفداران این مجموعه فیلم هم نتایج مثبتی به همراه نداشته و آنها هم سالن سینما را ناراضی ترک کرده‌اند. در چنین شرایطی، آیا می‌توان به موفقیت 300میلیون دلاری این فیلم در گیشه نمایش دل بست؟

کد خبر 84399

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز