جمعیت عظیم شرکت‌کننده در نماز روز عید سعید فطر درحالی توجه رسانه‌های بین‌المللی را به خود جلب کرد که ارزیابی‌ها از حضور کم‌سابقه مردم تهران دراین مراسم حکایت دارد.

نماز عید فطر

همشهری آنلاین – گروه سیاسی: علاوه‌بر حضور پرشکوه مردم در نماز عید سعید فطر به امامت رهبرمعظم‌انقلاب، سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز عید و همچنین در دیدار مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از قشرهای مختلف مردم، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی و منطقه داشت و مواضع ایشان درباره پاسخ قطعی ایران به تجاوز رژیم‌صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق، با پوشش ویژه ازسوی رسانه‌های صهیونیستی همراه شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه نماز عید فطر تاکید کردند رژیم خبیث صهیونیستی باید تنبیه شود و تنبیه خواهد شد.

حضور کم‌نظیر تهرانی‌ها در نماز عید فطر

حضور گسترده مردم سراسر کشور در آیین نماز عید سعید فطر امسال از جمله نکاتی بود که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت. دراین میان اما حضور سیل جمعیت در مصلای تهران به‌منظور اقامه نماز عید سعید فطر به امامت رهبرمعظم انقلاب، به خلق حماسه حضوری دیگر ازسوی مردم پایتخت انجامید.

تصاویر هوایی منتشر شده از این مراسم، نشانگر صفوف به‌هم فشرده‌ای از نمازگزاران تهرانی بود که ارزیابی‌های انجام شده از کم‌سابقه بودن آن حکایت دارد. اگرچه نماز عیدفطر سال‌گذشته به امامت رهبرمعظم‌انقلاب (شنبه ۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲)، به دلیل اینکه پس از سه سال وقفه به علت همه‌گیری ویروس کرونا با استقبال گسترده‌ شهروندان تهرانی مواجه شد، اما ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در نماز عید فطر امسال جمعیت کم‌نظیری در مصلای امام‌خمینی(ره) حضور یافتند. براین اساس هم هست که تخمین زده می‌شود نماز عید فطر امسال از پرجمعیت‌ترین نمازها در سال‌های اخیر بوده‌است.

در شرایطی که اقامه نماز عید سعید فطر روز چهارشنبه از ساعت ۸ صبح آغاز شد، سیل نمازگزاران تهرانی به‌سوی مصلای امام‌خمینی(ره) تهران، آن‌هم از ساعت‌های اولیه پس‌از اذان صبح، روانه شد؛ صفوف به‌هم فشرده‌ای که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.

ترس از مجازات محتوم

هراس روزافزون صهیونیست‌ها از نحوه واکنش ایران به حمله تروریستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق درحالی است که سخنان رهبرمعظم‌انقلاب در خطبه‌های نماز عید سعید فطر بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و افکارعمومی رژیم‌صهیونیستی داشته‌است.

رسانه‌های عبری‌زبان طی روزهای اخیر با اشاره به تاکید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر اینکه «رژیم‌صهیونیستی برای جنایت دمشق باید تنبیه شود و تنبیه خواهد شد»، این سخنان را نشانه‌ای برای پاسخ قریب‌الوقوع و گسترده تهران به تل‌آویو ارزیابی کردند. در چنین شرایطی اما، مقام‌های تل‌آویو طی روزهای اخیر کوشیده‌اند ترس اجتماعی ایجاد شده از کیفیت پاسخ ایران را مدیریت کنند؛ رویکردی که رصد رسانه‌های عبری‌زبان از ناکامی تل‌آویو درآن حکایت دارد.

موج تازه‌ رایزنی‌های دیپلماتیک

سخنان رهبرمعظم انقلاب در خطبه‌های نماز عید سعید فطر درباره تنبیه متجاوز و تعبیر ایشان درباره اینکه حمله رژیم‌صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق به مثابه حمله به خاک ایران است، مقام‌های غربی – صهیونیستی را درباره «پاسخ پشیمان‌کننده» ایران به قطعیت رسانده‌است. براین اساس هم بود که طی روزهای اخیر شاهد موج تازه‌ای از رایزنی‌های دیپلماتیک با ایران ازسوی مقام‌های غربی و کشورهای منطقه بوده‌ایم.

درچنین شرایطی هم بود که گفته می‌شود مقام‌هایی از جمله وزرای امورخارجه کشورهای استرالیا، انگلیس، آلمان، ترکیه، عربستان، عراق، امارات و قطر در گفت‌وگوهای تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران، خواستار خویشتن‌داری تهران در پاسخ دادن به تل‌آویو شده‌اند. این رایزنی‌ها اما، با یک پاسخ محوری ایران مواجه شده‌است؛ اینکه با توجه به ناکارآمدی نهادهای بین‌المللی در مهار اقدام‌های تروریستی رژیم‌صهیونیستی، دادن پاسخ مناسب به شرارت‌های این رژیم ضروری است.

کد خبر 843680
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha