معاون روابط کار خبر داد، لایحه پیشنهادی اصلاح ​موادی از قانون کار برای تعیین مزد کارگران به زودی به دولت ارائه می‌شود.

حقوق کارگران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم آخرین روزهای اسفند ۱۴۰۲ بود که وزیر کار در جلسات تعیین دستمزد از اصلاح موادی از قانون کار پیرامون دستمزد کارگران خبر داد. وزیرکار در نشست شورای عالی کار در ۲۸اسفند ماه از ارسال لایحه اصلاح ماده ۴۱ و ۱۶۷قانون کار به مجلس پس از تعطیلات عید با قید فوریت خبر داد.

اکنون بعد از تعیین دستمزد مجدداً صولت مرتضوی، وزیرکار به این موضوع اشاره کرده و بیان کرده است: حقوق کارگری که روی اسکله کار می‌کند با کارگری که زیر کولر کار می‌کند، باید متفاوت باشد.

مرتضوی گفت: قانون اصل را در تعیین حقوق بر سه‌جانبه‌گرایی گذاشته است. شش ماه بود که به دنبال اجرای مزد منطقه‌ای و بخشی بودیم، اما به درخواست یک گروه آن را اجرا نکردیم. به دنبال اصلاحات روند تعیین حقوق تا دوسال آینده هستیم و برای رفع شبهات پیشنهاد اصلاح دو ماده ۴۱ و ۱۴۷قانون کار را به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهیم کرد.

در فرآیند تعیین دستمزد یکی از ایرادهای تشکل‌های کارگری عدم حق رأی برابر در فرآیند تعیین مزد است که رعیتی فرد معاون روابط کار خبر داد، با اصلاح ماده ۱۶۷ قانون کارسه نفر نماینده از سه تشکل کارگری کشور می‌توانند به عدالت و تساوی در شورای عالی کار حق رأی و امضا داشته باشند.

همچنین رعیتی فرد، معاون روابط کار بیان کرده است:لایحه پیشنهادی اصلاح مواد ۴۱و ۱۶۷قانون کار در حال آماده سازی است و به زودی به دولت ارائه می‌شود. در ماده ۴۱ درخصوص نحوه تعیین حقوق دستمزد کارگران، شاخص‌های مشخص و شفاف وجود ندارد، به عنوان مثال؛ طبق تغییراتی که در احکام دائمی برنامه توسعه پنج ساله انجام شده، مرجع رسمی آمار کشور مرکز آمار ایران اعلام شده است ولی در ماده ۴۱هنوز به بانک مرکزی اشاره دارد که باید در این زمینه اصلاح شود.

رعیتی‌فرد با اشاره به اتهامات واهی وارد شده به شورای عالی کار در سال‌های اخیر گفت: از این جهت دولت قصد دارد در قالب یک لایحه از ظرفیت وجود نمایندگانی از آحاد و اقشار مختلف در مجلس شورای اسلامی برای تعیین دستمزد کارگران استفاده کند.

کد خبر 841105

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 13
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 13
 • مرتضی شاهسوندی DE ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۰
  11 2
  حقوق کارگران رو هر چقدر زیاد کنند کفاف این جامعه هیچ کس قانون رو انجام نمیده... روز به روز بدتر میشه و دریغ از بهتر شدن 😤
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۰
  17 1
  کارگر کارخانه آجر پزی .کارگر معدن. کارگر ساختمانی. کارگر ریخته گری هم زیر کولر کار می کنند حضرت وزیر دانا؟
 • کارمند فلک زده چه کنم چه کنم IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۰
  3 11
  درود بر کارمندان مرفح و پولدار ماشا الله وضع زندگی شما خیلی خوب و همه ارباب هستید اصلا اضافه حقوق برای ما کارمندا ن معنی ندارد ۲۰ در صد را هم بدهید به کارگران :: خجالت هم چیز خوبیه
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۰
  12 4
  اینم یک بازی جدید دولت
  • علی IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۱
   1 0
   سختی کار شما با ما کارگران یکی نیست
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۱
  2 2
  دوروبر آقای مرتضوی اگر چنین طرحی رابه تصویب برساند نمره اش ۲۰و جای تشکر دارد.
  • Reza IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
   4 0
   با موضعی که از ایشان در تعیین دستمزدها دیدیم، حتما خواب بدی برای کارگران دیده!!
 • Reza IR ۰۸:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۳
  4 1
  مشکل قانون نیست، مشکل کسانی هستن که به آن احترام نمیذارن، نمونه‌اش را در تعیین دستمزد امسال دیدیم
 • صفا IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۴
  0 0
  از این شخص خیری برای کارگر و بازنشسته انتظار نیست مانع اصلی اعاده حق کارکرخود اوست
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵
  0 0
  با سلام من به توصیه مسئولین ازدواج کردم و متاسفانه طلاق گرفتم. حالا دولت با تصویب عائله مندی آبروی ما را پیش کارفرما می‌برد که جدا شدم. چون در زندگی خصوصی من بایستی دخالت کند. یک. سوم کارگران این مشکل را دارند و به واسطه پرداخت مهریه هزینه زندگی آنها دوبرابر بیشتر از عا/له داران است. آبروی خانم های کارگر مطلقه را هم می‌برند. مورد سو استفاده قرار می‌گیرند.
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۵
  0 1
  من به عنوان یک کارفرما کارگران متاهل و دارای فرزند را اخراج و مجرد جذب میکنم. هزینه هایم کمتر شده و مجرد ها کارا تر هستند
 • امیدی IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۷
  0 0
  مرحبا به وزیر کار چقدر فکر کردی شاید بهت الهام شده
 • ناصر IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۱/۱۷
  0 0
  کولر یا غیر کولرش به شما چه ربطی داره بابا این دسته بندی ها رو بزارید کنار. همه مردم نیاز به پول دارن