رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: ایران و عراق به گسترش روابط تجاری، پولی و بانکی علاقه‌مند هستند و این اقدام با توافق بانک‌های مرکزی دو کشور قابل انجام است.

یحیی آل اسحاق

به گزارش همشهری‌آنلاین، یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در مورد توقف تعلیق فعالیت بانک ملی ایران در عراق توسط بانک مرکزی عراق، اظهار کرد: چند بانک ایرانی در عراق مجوز داشتند و فعالیت می‌کردند اما به‌دلیل مسائل ارزی و مسائل تحریم‌های آمریکا فعالیت این بانک‌ها در عراق کمتر شده بود و بانک مرکزی عراق پیشنهاد تعلیق فعالیت این بانک‌ها را داده بود.

وی در ادامه گفت: اما اخیراً بانک مرکزی عراق اعلام کرده است که فعالیت بانک ملی ایران در عراق ادامه پیدا می‌کند. ما به‌دنبال این هستیم که شرایطی را به وجود بیاوریم که علاوه بر ادامه فعالیت بانک ملی در عراق، میزان فعالیت‌ها نیز افزایش پیدا کند، این امکان با همکاری و توافق بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی عراق انجام می‌شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تأکید کرد: بنابراین فضایی که در رابطه با تعلیق فعالیت بانک ملی ایران در عراق، ایجاد شده بود با اطلاعیه بانک مرکزی عراق منتفی شده است.

آل‌اسحاق با اعلام اینکه "در زمان حاضر میزان روابط تجاری ایران و عراق حدود ۱۰ میلیارد دلار است"، اظهار کرد: بر این اساس تعامل‌ها و فعالیت‌های بانکی ایران و عراق می‌تواند بسیار افزایش پیدا کند اما به‌دلیل مسئله تحریم‌ها و دلار آمریکا این تعاملات کمی محدود شده است‌. ایران و عراق علاقه‌مند به افزایش بیشتر روابط پولی، بانکی و تجاری هستند و برای این اقدام هر دوطرف باید برای ایجاد شرایط مناسبی جهت افزایش مناسبات تلاش کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق در پایان گفت: فعالیت یا عدم فعالیت بانک‌های ایرانی در عراق آن‌چنان اثری بر روابط تجاری فعلی این دو کشور ندارد اما گسترش فعالیت بانک‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد. حجم تعاملات تجاری ایران و عراق بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار است که بخش عمده آن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و در زمان حاضر در این بخش هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد.

کد خبر 837811
منبع: تسنیم

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IQ ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۹
    0 0
    بیشتر نقل انتقال پول از طریق صرافی ها انجام میشه توسط بازرگانان ایرانی و عراقی بانک اونقدر نقشی نداره در عراق دلار اصلا نمی گذارند با خودت بیاری ایران در مبادی خروجی مرزهای عراق یک فکری هم برا این مسله بکنید آقای ال اسحاق