در پایان نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی (OIC) قطعنامه‌ای به امضا رسید که هیات جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر مواضع اصولی کشورمان پیرامون موضوع فلسطین، طی یک یادداشت رسمی مواردی را به عنوان تحفظ خود نسبت به برخی بندهای قطعنامه تسلیم کرد.

نشست جده

به گزارش همشهری آنلاین، هیات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران به ریاست دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی (OIC) که به درخواست جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، فلسطین و اردن در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۲ در جده عربستان سعودی برگزار شد، شرکت کرد.

در پایان این نشست قطعنامه‌ای به امضای کشورهای حاضر در نشست رسید که مهم‌ترین مفاد آن به شرح زیر است:

در سند قطعنامه پایانی نشست فوق العاده شورای وزیران موضوعاتی همچون آتش بس فوری و جامع و توقف تهاجم وحشیانه رژیم صهیونیستی و ایجاد گذرگاه های امن برای ارسال کمک های بشر دوستانه به مردم غزه، ابراز تاسف از اقدام مدعیان حقوق بشر در حمایت از تجاوزات رژیم صهیونیستی، تاکید بر اطلاع رسانی صحیح بر اساس مصوبات نشست اخیر مقامات اطلاع رسانی سازمان، استقبال از اقدام آفریقای جنوبی و قرار موقت دیوان بین المللی دادگستری، همکاری سیاسی و فنی و حقوقی کشورها برای پیگیری و ارجاع پرونده جنایات رژیم صهیونیستی به دیوان بین المللی کیفری، درخواست برای درج نام رژیم اشغالگر در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان، تشکیل و فعال سازی واحد حقوقی و رسانه ای سازمان همکاری اسلامی برای مستندسازی جنایات رژیم صهیونیستی، تحریم صادرات سلاح و مهمات به رژیم اشغالگر، موظف کردن دبیر کل سازمان به تعامل با اعضای دایم شورای امنیت و سایر موضوعات به عنوان اهم تصمیمات اتخاذ شده مورد تاکید قرار گرفت.

قطعنامه پایانی نشست فوق العاده در جده؛ یادداشت مهم ایران و اعلام تحفظ + جزئیات

اعلام تحفظ از سوی ایران

هیات جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر مواضع اصولی کشورمان پیرامون موضوع فلسطین، طی یک یادداشت رسمی موارد ذیل را به عنوان تحفظ خود نسبت به برخی بندهای قطعنامه تسلیم کرد:

هیات شرکت کننده جمهوری اسلامی ایران در نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) برای گفتگو پیرامون تهاجم اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در جده پادشاهی عربستان سعودی در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۱۴۰۲ (۵ مارس ۲۰۲۴)، درخواست خود مبنی بر ثبت رسمی تحفظ خود در ارتباط با قطعنامه اتخاذ شده در نشست فوق العاده شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی یاد شده را به شرح ذیل اعلام می دارد:

حمایت جمهوری اسلامی ایران از مفاد قطعنامه نشست اضطراری شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی از قطعنامه تحت هیچ عنوان و به هیچ وجه به معنای شناسایی رژیم صهیونیستی اسرائیل به شمار نمی رود.
جمهوری اسلامی ایران قاطعانه معتقد است اعمال جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی فلسطین تمامی فلسطینیان را تحت تاثیر قرار داده است. بنابراین در هر پروسه تصمیم گیری و یا اقدام سیاسی و دیپلماتیک در مورد چگونگی برخورد با جنایات رژیم صهیونیستی، دیدگاه و آمال همه مردم و گروه های فلسطینی می‌بایست در نظر گرفته شود.
جمهوری اسلامی ایران مجددا مواضع اصولی خود در مورد تنها راه حل موثر، صلح آمیز و عملی برای ایجاد صلح پایدار در فلسطین ابتکار ثبت شده توسط ایران در سازمان ملل متحد برای برگزاری رفراندم ملی در سرزمین فلسطین با مشارکت همه فلسطینی ها در داخل و خارج از آن سرزمین مورد تاکید قرار می دهد.

هیات جمهوری اسلامی ایران از دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی خواست متن تحفظ ایران به طور کامل در گزارش نهایی نشست منعکس گردیده و میان تمامی کشورهای عضو توزیع گردد.

کد خبر 837260
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • جفاکار TR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۶
  2 2
  کاچی بهتر از هيچی
 • علی IR ۱۹:۴۷ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۶
  3 4
  تشکرازوزارت محترم امورخارجه..ودولت محترم،کاش مسئولین کشورهای اسلامی هم شرافت شماراداشتند.
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۶
  2 4
  اروپا خواستار بازگشت ایران به تعهدات برجام شد/ اروپا غلط می کند برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است ولی اما متأسفانه سران بی ادب سه کشور اروپایی جنایتکار مانند سران بی ادب آمریکا جنایتکار از سال 1392 تاکنون درک نمی کنند، نمی دانند و نمی فهمند.