دبیر انجمن صنفی سیمان، در گفت‌وگو با همشهری با اعلام این که رشد مصرف سیمان داخلی از متوسط 12 درصد در سال‌های گذشته، در حدود 5 درصد در سال جاری پیش‌بینی می‌شود، می‌گوید:

اثرات ناشی از بحران جهانی، رکود ساخت و ساز و نیمه فعال بودن پروژه‌های عمرانی باعث کاهش تقاضا در صنعت سیمان شده است.
محمد حسن پورخلیل، پیش‌بینی می‌کند که با تخصیص بودجه‌های عمرانی استان‌های مختلف در نیمه نخست خرداد ماه، صنعت سیمان با رشد تقاضا روبرو شود.
وی معتقد است که پس از انتخابات ریاست جمهوری روند رشد تقاضا از شتاب بیشتری برخوردار خواهد شد.

به گفته وی، در صورت متعادل شدن بازار مصرف کشور، مازاد نیاز در بخش سیمان تنها حدود 6 تا 7 میلیون تن خواهد بود که این میزان نیز می‌تواند برای صادرات در نظر گرفته شود.

مهندس مرتضی داداشی، کارشناس سیمان، نیز در گفت‌وگو با ما می‌گوید: با توجه به ظرفیت بخش سیمان، شرایط موجود بهترین فرصت برای رونق بخش اقتصاد، توسعه ساخت‌وساز و فعال شدن طرح‌های عمرانی است.

این کارشناس سیمان، با اعلام این که کشور در 12 سال آینده مشکل سیمان نخواهد داشت، می‌گوید: این چیزی بود که بخش‌های دولتی از جمله وزارت نیرو همیشه خواهان آن برای تسریع در روند اجرای پروژه‌های خود بودند و هم‌اکنون باید از آن به خوبی بهره ببرند.

داداشی که مدیریت کارخانه سیمان صوفیان تبریز را نیز به عهده دارد، با تاکید بر این که ظرفیت تولید در کشور باید متناسب با تقاضا باشد، می‌افزاید: در صورتی که سیمان تولید شود و تقاضایی برای آن وجود نداشته باشد کارخانجات تولیدی بیش از 2 ماه امکان نگهداری آن را نخواهند داشت.

به اعتقاد وی، سیمان ماده اولیه‌ای است که زمینه‌ساز پیشرفت یک کشور در بخش‌های مختلف تلقی می‌شود و به همین جهت باید از آن به بهترین شکل بهره‌برداری شود.
داداشی تاکید می‌کند: ظرفیت تولید سیمان برای اولین بار به طور جهشی افزایش یافت که این مهم حاصل تلاش و سرمایه‌گذاری فراوان بوده است.

وی  با ذکر این نکته که دولت باید از این توان و ظرفیت مازاد در بخش سیمان در جهت تسریع روند اجرای طرح‌های عمرانی و بهبود بازار ساخت و ساز استفاده کند، تاکید می‌کند: از سوی دیگر عقب‌ماندگی صادرات سیمان با خودکفایی ایجاد شده در این بخش باید جبران شود که این مهم با دستیابی به بازارهای سودده و مناسب قابل تحقق است.

به اعتقاد وی، در این مسیر مجموعه بانکی کشور نیز باید در جهت تصمیمات انبساطی سوق داده شوند.داداشی در ادامه تصریح می‌کند: میزان مصرف سیمان در سال گذشته به‌عنوان دوره مصرفی مناسب،42 تا 43 میلیون تن بود که پیش‌بینی ما برای تقاضای این محصول در سال جاری با احتساب صادراتی که قرار است صورت گیرد، 44 تا 45 میلیون تن است. براین اساس کشور با ظرفیت تولید مازاد 20 میلیون تنی مواجه است که باید به تناسب آن ظرفیت اقتصادی ایجاد کند.

این در حالی است که پیش‌بینی دبیر انجمن صنفی سیمان کشور از نیاز داخل در سال جاری 49 تا 50 میلیون تن است. پورخلیل تصریح می‌کند: پیش‌بینی مصرف 50 میلیون تنی برای سال جاری عددی است که در سال جاری باید امکان تحقق می‌یافت که به دلیل رکود جهانی و ساخت‌وساز محقق نشد.

در حالی که کارخانجات داخلی توان تولید سالانه 64 میلیون تن سیمان را دارند اما برای کل این مقدار زمینه و تقاضای مصرف وجود ندارد و این درست همان چیزی است که هم به منظور پررونق ماندن تولید و پیشگیری از زیان‌های سرمایه‌گذاری و هم شتاب در اجرای طرح‌های مرتبط با سیمان باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

همشهری استانها

کد خبر 82244

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان