وزارت انرژی آمریکا از بازگشت ایران به جایگاه سوم اوپک با کنار زدن امارات خبر داد.

تولید نفت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، وزارت انرژی آمریکا از بازگشت ایران به جایگاه سوم اوپک با کنار زدن امارات و تولید ۲.۹۳ میلیون بشکه در روز نفت در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ خبر داد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور متوسط تولید نفت ایران در سه ماهه سوم سال جاری میلادی را ۲.۹۳ میلیون بشکه در روز برآورد کرده که ۱۹۰ هزار بشکه در روز از سه ماهه دوم این سال بیشتر بوده است.

ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ برابر با فصل بهار امسال ۲.۷۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده بود که این رقم در فصل تابستان به ۲.۹۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

افزایش ۱۹۰ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت ایران و کاهش تولید نفت امارات در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ باعث شده ایران در میان تولید کنندگان بزرگ یک پله بالاتر بیاید و با کنار زدن امارات در جایگاه سوم از این نظر قرار گیرد.

امارات در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۲.۹۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده بود که این رقم در سه ماهه سوم به ۲.۹۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش در پی خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و بازگشت تحریم ها تولید نفت ایران به شدت کاهش یافت و ایران که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک بود به جایگاه پنجم و پس از عربستان، عراق، امارات و کویت سقوط کرد.

اما با کاهش اثر تحریم ها و به ویژه با اقدامات دولت سیزدهم برای خنثی سازی تحریم ها، تولید نفت ایران طی دو سال گذشته احیا شده و ایران توانست با کنار زدن کویت به جایگاه چهارم و اکنون با کنار زدن امارات به جایگاه سوم اوپک صعود کند.

عربستان با تولید ۸.۹۹ میلیون بشکه در روز بزرگترین تولیدکننده اوپک در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ بوده و عراق با تولید ۴.۲۹ میلیون بشکه در روز رتبه دوم را از این نظر به خود اختصاص داده است. کویت پس از ایران و امارات با تولید ۲.۵۵ میلیون بشکه ای در جایگاه پنجم اوپک قرار گرفته است.

کد خبر 804203
منبع: تسنیم

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha