ارزش کل معاملات خرد دردادوستدهای چهارشنبه گذشته ۲۶ مهر ماه با ۵۳۰ میلیارد تومان افزایش به ۳ هزارو ۷۱۷ میلیارد تومان رسید. این نشان می دهد ارزش معاملات خرد نسبت به روز سه شنبه ۱۶.۶ درصد رشد کرده است.

بورس تهران

به گزارش همشهری، با وجود رشد ارزش معاملات، نگاهی دقیق تربه ارقام معاملات چهارشنبه گذشته نشان می دهد که بخش زیادی از رشد ارزش معاملات ناشی از حمایت سهامداران حقوقی از بازار سهام بوده است.

در واقع سهامی که توسط سهامداران حقیقی فروخته شد توسط سهامداران حقوقی خریداری شد و همین عامل منجر به رشد ارزش مبادلات شده است. طبق این اطلاعات در چهارشنبه هفته گذشته سهامداران حقیقی بیش از ۷۱۲ میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج کردند که همه این سهام توسط سهامداران حقوقی خریداری شد.

مجموعه این ارقام نشان می دهد که شتاب خروج پول از سوی سهامداران حقیقی نه فقط کاهش نیافته بلکه بیشتر هم شده است. به طور طبیعی رشد شاخص های بورس مستلزم افزایش معاملات سهامداران حقیقی است.

در چنین شرایطی و با توجه به افزایش ریسک های ژئوپلوتیک، سرکوب قیمت دلار و سیاست های انقباضی به نظر نمی رسد نقدینگی تمایلی برای ورود به بازار سهام داشته باشد و برآورد می شود شاخص کل  بورس در هفته جاری نیز شرایطی مشابه هفته گذشته داشته باشد و فعلا نمی توان نسبت به رشد شاخص های بورس امیدوار بود.

کد خبر 798977
منبع: روزنامه همشهری

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بورس

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha