همشهری آنلاین: میمون‌شناسان موسسه‌ ماکس پلانک و کارشناسان رشته‌ انسان‌شناسی با گرایش تکامل در لایپزیک دریافته‌اند که شامپانزه‌های ماده، بیشتر با نرهایی جفتگیری می‌کنند که گوشت شکار خود را با آنها تقسیم می‌کنند.

محققان اسکاتلندی چندی پیش در جنگل‌‌‌های گینه مشاهده کرده بودند که شامپانزه‌های نر از مزرعه‌ها و باغ‌ها برای ماده‌های مورد علاقه‌ خود میوه می‌آورند. تاکنون پژوهشگران برای توضیح علت این رفتار شامپانزه‌های نر در تقسیم غذای خود میان ماده‌ها با مشکل روبرو بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از شهر لایپزیک آلمان، میمون‌پژوهان موسسه‌ ماکس پلانک این شهر، با بررسی‌های خود در پارک ملی "تای"، در ساحل عاج آفریقا، به نتایج جدیدی برای توضیح این نوع رفتار دست یافته‌اند. آنها ثابت کرده‌اند که شامپانزه‌های ماده بیشتر با نرهایی جفتگیری می‌کنند که دست‌کم یک بار غذا یا طعمه‌ خود را با آنها تقسیم کرده باشند. در مقابل نرهایی که غذای خود را با ماده‌ها تقسیم نکرده‌اند، از جفتگیری بی‌نصیب مانده‌اند. بر این اساس نرهای خسیس برای ماده‌ها جاذبه‌ کمتری دارند.

در ارزیابی آماری نتایج این نوع مشاهده‌ علمی، جفتگیری با ماده‌هایی که در روزهای تخمک‌گذاری بوده‌اند؛ ثبت نشده‌اند. علت آن است که شامپانزه‌های نر معمولاً علاقه‌ خاصی به تقسیم غذا با چنین ماده‌هایی دارند و این ممکن است دقت نتایج بررسی‌ها را کاهش دهد. با وجود این در بررسی‌های این دانشمندان رابطه‌ مستقیمی میان جفتگیری با نرها و تقسیم غذای آنها با ماده‌ها به چشم می‌خورد.

مبادله برای افزایش شانس جفتگیری

پژوهشگران موسسه‌ ماکس پلانک همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که شامپانزه‌های بی‌جفت در ازای جفتگیری، گوشت طعمه‌ خود را با ماده‌ها تقسیم کرده‌اند. در این میان ماده‌ها هنگامی بار دیگر گوشت طعمه‌ نرها را به‌عنوان غذا دریافت می‌کنند که از جفتگیری قبلی مدتی گذشته باشد. این ممکن است به‌ دلیل نیاز مجدد نرها به جفتگیری باشد.

به گزارش دویچه‌وله، خانم کریستینا گومس، کارشناس رشته‌ انسان‌شناسی و عضو این گروه پژوهشی معتقد است: «شامپانزه‌های نر که طعمه‌ خود را با ماده‌ها تقسیم می‌کنند، شانس جفتگیری خود را تا ۲ برابر افزایش می‌دهند. در واقع با تقسیم غذا، شامپانزه‌های ماده که شکار برای آنها سخت‌تر است، از خطر زخمی شدن، مصرف انرژی و خستگی خود می‌کاهند.»

کد خبر 79789

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار