وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری در بیروت به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد و تاکید کرد که اعلام ساعت صفر برای هر اقدامی در صورت تداوم جنایات رژیم صهیونیستی علیه نوارغزه، در اختیار مقاومت است.

امیر عبداللهیان در نشست خبری در بیروت

به گزارش همشهری آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (شنبه) ۲۲ مهر ماه در نشست خبری در محل سفارت ایران در بیروت حضور یافت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره کوچ اجباری ساکنان غزه گفت: در مورد کوچ اجباری ساکنان غزه آنچه می‌بینیم نشانگر آن است رژیم آپارتاید اسرائیل به جای مقابله در میدان جنگ حمله علیه زنان و کودکان و غیرنظامیان را در دستورکار خود قرار داده است. این در حالی است که رهبران مقاومت در دیداری که داشتم تأکید کردند همچنان شهرک‌های صهیونیستی و مراکز نظامی رژیم اسرائیل در کنترل نیروهای مقاومت است. صهیونیست‌ها آنقدر آشفته، شوک زده و به هم ریخته هستند که حتی قادر به بازپس گیری این شهرک‌ها و مراکز نظامی در روزهای گذشته نبودند و علیرغم برخورداری از حمایت یکجانبه آمریکا باز از روی ضعف صرفا به حمله به مراکز غیرنظامی و شهروندان در غزه روی آورده‌اند.

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی دیگر درباره جزئیات دیدارش با سید حسن نصرالله گفت: در دیدار با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله، در جریان آخرین تحولات میدانی مقاومت در غزه و فلسطین و جنوب لبنان قرار گرفتم. همه جهانیان می‌دانند سید حسن نصرالله مرد میدان است و بالاترین نقش را در سالهای گذشته برای امنیت لبنان و حتی امنیت منطقه در اختیار داشته است. آنچه سید حسن می‌اندیشد شامل امنیت لبنان،‌امنیت منطقه و هم آینده امنیتی پایدار در این منطقه است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: حزب الله لبنان با در نظر گرفتن جمیع جهات به حمایت خود و اقدام خود به شکل مقتضی اقدام می‌کند، ولی روش سید حسن این است که اقدام می‌کند و بعد توضیح می‌دهد و افکار عمومی را در جریان آنچه گذشت قرار می‌دهد. هنوز مقاومت فلسطین برای یک مقاومت و نشان دادن واکنش های قوی و پایدار از توانمندی بالایی در منطقه برخوردار است. دریافتم که با توجه به سناریوهای در مقابل حزب الله هر گونه اقدامی زلزله بزرگ در مقابل صهیونیست‌ها خواهد بود. براساس درکم از واقعیت مقاومت به جنایتکاران جنگی و حامیان آنها در منطقه هشدار می‌دهم که تا دیر نشده جنایات جنگی رژیم کودک کش جعلی در اسرائیل علیه شهروندان و غیرنظامیان در غزه فورا متوقف شود، شاید ساعات دیگر خیلی دیر باشد. هنوز فرصت سیاسی برای جلوگیری از یک بحران گسترده در منطقه وجود دارد. امروز بعد از کنفرانس، با نماینده دبیرکل سازمان ملل در منطقه ملاقاتی خواهم داشت و به او خواهم گفت فرصت ابتکار سیاسی و بین‌المللی همچنان وجود دارد، اما فردا دیر است.

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره امکان گسترش جنگ در منطقه گفت: شهادت تعدادی از روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه را به شما تسلیت می‌گویم. آنچه مهم است توقف جنایات جنگی رژیم کودک کش و آپارتاید اسرائیل علیه مردم غزه است.

وی افزود: در دیدارهایی که با برخی رهبران مقاومت در بیروت داشتم، مشخص شد که آنها در وضعیت بسیار عالی و در آمادگی کامل برای پاسخ به اقدامات جنایتکاران رژیم صهیونیستی هستند. در صورت تحقق هر حالتی، چه توسعه جنگ و  گسترش جبهه‌ها و چه آتش بس ،این طرف مقاومت است که تصمیم خواهد گرفت. در صورت توقف جنایات جنگی و توافق طرفین برای نوعی آتش بس این مقاومت است که شروط خود را تعیین و اعلام خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی یکی از خبرنگاران که پرسید، با توجه به این‌که، اقدامات رژیم صهیونیستی جنایت علیه بشریت است، آیا ایران به دنبال شکایت در جامعه بین‌الملل است، گفت: ما پیشنهاد کردیم نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی برگزار و آمادگی ایران را برای میزبانی نشست اعلام کردیم. یکی از اقداماتی که دبیرکل سازمان همکاری اسلامی قرار بود انجام دهد تعیین نماینده ویژه برای پیگیری مباحث مربوط به حوزه فلسطین است و ازجمله جمع آوری همه مستندات و جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در دبیرخانه این سازمان برای طرح نزد محاکم بین‌المللی و حتی محاکم ملی کشورها. در تاریخ هفت دهه گذشته بارها از طریق فلسطینی‌ها و مراکز حقوق بشری و حقوقی منتسب به فلسطین شکایت‌های بین‌المللی مطرح شده ولی متاسفانه به دلیل برخوردهای غیرعادلانه در این مسیر همچنان با مشکلات و چالش‌هایی طرف‌های فلسطینی مواجه هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، درباره گسترش جبهه‌های جنگ ادامه داد: در تماس تلفنی اخیر با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به ایشان توجه دادم که این مسأله و پیگیری حقوقی جنایات جنگی رژیم صهیونیستی از وظایف اصلی و مهم جامعه جهانی و از جمله سازمان ملل است. برغم تداوم جنایات علیه غیرنظامیان در غزه اما رهبران و نیروهای مقاومت از امکانات بالا و روحیه عالی برخوردارند. مقاومت در همه جبهه‌ها همه سناریوهای ممکن را به صورت آماده در مقابل خود قرار داده است. اعلام ساعت صفر برای هر اقدامی در صورت تداوم جنایات در اختیار مقاومت است.

وی در پاسخ به اینکه اگر دامنه جنگ گسترش یابد و ناوهای آمریکایی وارد منطقه شوند و فلسطین و لبنان را بمباران کنند و  اینکه تماس‌ها بین ایران و آمریکا از طریق عمان به چه شکل است؟ گفت: مقاومت به تنهایی قادر است هر اقدامی را انجام دهد و از توانمندی‌های لازم و کافی برخوردارند. ایران فعالانه از مقاومت مردم فلسطین و فلسطین در مقابل اشغالگری و جنایات جنگی در سطح سیاسی، بین‌المللی و رسانه‌ای حمایت می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امروز مقاومت در منطقه در شرایطی قرار دارد که همه نیازهای دفاعی و فناورانه را رأساً خود تهیه و تولید می‌کند.

وی گفت: ما به همه اقدامات دیپلماتیک لازم برای توقف جنایات و رفع محاصره غزه از طریق رایزنی‌های فشرده سیاسی و نشست‌های لازم و ضروری دیپلماتیک در سطح وزرای خارجه و یا سران کشورهای منطقه ادامه خواهیم داد.  امروز صهیونیست‌ها در بدترین وضعیت قرار دارند و عملیات پیروزمندانه و بی نظیر طوفان الاقصی بار دیگر این را به اثبات رساند.

این دیپلمات عالیرتبه ایرانی همچنین گفت: حضور تمام قد آمریکا در کنار تل آویو دلیل دیگری بر این است که رژیم جعلی اسرائیل در بدترین وضعیت و در فروپاشی امنیتی و نظامی قرار دارد و عملیات طوفان الاقصی شاهدی بر این ادعاست.

 وزیر خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پیامی که قدرت‌های سیاسی در لبنان می‌دهند به چه شکلی است با توجه به خلأ سیاسی در لبنان و آیا ممکن است جبهه جنوب لبنان گشوده شود؟ اظهار داشت: امنیت لبنان برای همه و ایران بسیار مهم است. درباره گشوده شدن جبهه‌های جدید هر احتمالی متناسب با وضعیت میدان متصور است.

خبرنگار دیگری از امیرعبداللهیان پرسید: شما گفتید این رهبران مقاومت هستند که تصمیم می‌گیرند ساعت صفر چه زمانی است. دقیقا خط قرمز مشخص شده برای گروه‌های مقاومت برای پاسخ به اسرائیل چیست؟

وی پاسخ داد: امروز رهبران مقاومت منطقه از انسجام فوق العاده و عالی برخوردارند. همه سناریوها را طراحی کردند و آماده‌اند و دست همه روی ماشه شلیک است. در صورت تعلل جامعه جهانی و سازمان ملل و کنشگرانی که حامی جنگ افروزی رژیم صهیونیستی هستند پاسخ در زمان مناسب و مورد نظر مقامت انجام خواهد شد. در گفت‌وگو با رهبران مقاومت دریافتم که در زمان اتخاذ تصمیم برای پاسخ، پاسخی که داده خواهد شده تعیین کننده، پشیمان کننده و تغییر دهنده نقشه کنونی سرزمین‌های اشغالی است.

خبرنگار دیگری پرسید: مذاکرات دیپلماتیک بین آمریکا و عربستان برای امضای معاهده دفاعی بین آن‌ها در حال شکل‌گیری است آیا عملیات طوفان الاقصی ابعادی دارد که این گفت‌وگوها را دچار مشکل کند و اگر دامنه جنگ گسترش یابد، ایران به صورت مستقیم دخالت نظامی می‌کند؟ گفت: آنچه در خبرها درباره عادی سازی روابط عربستان با رژیم جعلی اسرائیل مطرح شده اکنون با شرایط جدید فلسطین و منطقه به کلی از روی میز به کنار رفته است. مقاومت رأساً از توانمندی‌های بالا برای پاسخ در صورت تداوم جنایات رژیم صهیونیستی و تداوم محاصره غزه برخوردار است. یکی از مقامات عالیرتبه یک کشور اروپایی در روزهای گذشته به من گفت عملیات طوفان الاقصی به همه ما ثابت کرد موضوع فلسطین زنده است و کسی نمی‌تواند فلسطین را از صفحه خاورمیانه پاک و فراموش کند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار نیویورک تایمز مبنی بر اینکه آیا تماس‌هایی با عربستان سعودی در خصوص آنچه در غزه و لبنان می‌گذرد، برقرار شده است؟ گفت: رئیسی و ولی‌عهد عربستان چند شب پیش با هم صحبت کردند.این گفت‌وگوها در سایه فضای جدید حاکی از روابط خوبی بین ایران و عربستان انجام شد. امروز عمده رهبران غرب و کشورهای عربی اتفاق نظر دارند که طوفان الاقصی پاسخ خودجوشی بود به بخشی از جنایات و تندروی‌های نتانیاهو در ماه‌های گذشته.

خبرنگاری از امیرعبداللهیان درباره سفرهایش به منطقه و موضع مقامات عراقی و بشار اسد نیز سؤال کرد و اینکه آیا سوریه آماده است با گسترش جنگ یک برخوردی داشته باشد و به این مسأله ورود کند؟ که وی گفت: مشورت با متحدان ما در منطقه دستورکار ثابت و قطعی ایران است. البته ما هیچگاه برای متحدان و دوستان خود در منطقه تعیین تکلیف نکرده و نخواهیم کرد. متحدان ما در منطقه مستقل و مقتدر و در تصمیم‌گیری برای مصالح جمعی و مردم منطقه عمل می‌کنند. شما در صحنه مردمی سوریه شاهد بودید و ما هم در گفت‌وگو با بشار اسد که سوریه نسبت به اتفاقات در غزه مسؤولانه عمل خواهد کرد. اطمینان داریم متحدان ما در منطقه بهترین و مقتدرانه‌ترین و شایسته ترین تصمیمات را در بحران‌ها اتخاذ می‌کنند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره تماس‌های دیپلماتیک و میانجیگری‌ها با اروپا و فرانسه و اینکه آیا امکان دارد جلوی این طرفداری اروپایی‌ها از اسرائیل را گرفت،‌ تصریح کرد:  نه فرانسه و نه هیچ یک از کشورهای غربی قادر نیستند طرحی را بر مردم فلسطین تحمیل کنند. هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند کشتار کودکان زنان و غیرنظامیان را در غزه تحمل و از آن حمایت کند. غرب و جهان نسبت به جنایات جنگی رژیم جعلی اسرائیل مسؤولیت دارد. رژیم صهیونیستی نمی‌تواند از این میدان پیروز خارج شود. اساسا میدان کشتار غیرنظامیان، زنان و کودکان میدان شکست متجاوزان است.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه واشنگتن پست مدعی شده که توافقی بین آمریکا و قطر شکل گرفته که اجازه ندهند ایران به پول‌های بلوکه شده خود دست یابد،‌ گفت: همه چیز در چارچوب توافق موجود بین ایران و قطر در مسیر درست خود قرار دارد.

خبرنگاری درباره اینکه چرا رژیم صهیونیستی علیرغم جنایاتی که در غزه مرتکب شده نتوانسته در میدان به پیروزی دست یابد سؤال کرد که امیرعبداللهیان پاسخ داد:  اولا امروز جنگ علیه غزه فراتر از جنگ اسرائیل علیه غیرنظامیان غزه است چرا که آمریکا علنا با ارسال سلاح و امکانات و حمایت همه جانبه از رژیم صهیونیستی وارد این جنگ علیه غیرنظامیان شده است. اما اینکه رژیم اسرائیل هیچ دستاوردی در روزهای گذشته نداشته؟ دلیل اولش این است که به معنای واقعی نتانیاهو  و دولت جعلی اسرائیل بامداد صبح شنبه سقوط کرد و برای اینکه این افتضاح بزرگ را پوشش بدهند و فرافکنی کنند نتانیاهو با هیاهو و دست و پا  زدن در دریا و غرق شدن و کشتن کودکان و غیرنظامیان صحنه سازی خودش را ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه درباره پیش نویس آتش بس که روسیه مطرح کرده عنوان کرد: در تماس تلفنی با دبیرکل سازمان ملل در گفته‌های ایشان شاهد بودم که تلاش می‌کنم مسوولانه به توقف جنایات جنگی و رفع محاصره انسانی و تامین حقوق فلسطین توجه شود و خواسته‌های فلسطینی‌ها به شکل منصفانه و عادلانه تامین شود.بیان کرد: اگر نیات خوب دبیرکل بخواهد تبدیل به قطعنامه شود. طبعا بایستی این قطعنامه حقوق ملت فلسطین را در بربگیرد از جمله توقف فوری جنایات جنگی علیه غیرنظامیان رفع محاصره و فراهم کردن امکان برقراری آب برق و ارسال دارو و غذا به غزه باید به صراحت در قطعنامه بیاید و فراتر از آن تامین حقوق حقه ملت فلسطین که همه از آن آگاهی داریم.

کد خبر 796952
منبع: فارس

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 13
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
  4 18
  تادیروز اسراعیل از باز شدن جبهه شمال میترسید حال که ملاحظات راببیند وعدم تمایل مقاومت را به رجز خوانی وحملههای ایضایی دست میزند تا جبران شکست کند
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
  47 10
  تغییر نقشه رخ داد غزه هم اسرائیل داره میگیره واسرائیل بزرگتر شد اینها نشانه دست کم گرفتن اسرائیل بود مردم بیچاره غزه آیا به این آورگی راضی بودن
  • IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
   9 2
   شایدم هدف همین بوده ،عملیات مرصاد ایران پس از قطعنامه
  • IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
   10 32
   شماکه میگفتین نه غزه نه لبنان حالا چی شده؟ ... ... ... این حقه‌ها قدیمی شده. اسراییل رفتنیه. این وعده خداست
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
  12 40
  جبهه مقاومت به راحتی می تواند اسرائیل را شکست دهد حتی با حمایت های آمریکا و غرب. متاسفانه دشمن بر خلاف نیروهای مقاومت به هیچ اصول انسانی پایبند نیست و همین امر کار را سخت نموده است وگرنه حمله زمینی اسرائیل با شکست سنگین روبه می شد و برای همین است که اسرائیل فقط جرات حمله با جنگنده های F35 را دارد. مبارزان فلسطینی با سربازان اسرائیل می جنگند ولی خلبانان اسرائیل با کودکان معصوم غزه
 • مخمصه اسرائیل IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
  12 33
  اسرائیل نه توان آزادی اسرای خود را ندارد نه توان حذف حماس را نه توان کوچ مسلمانان از غزه به مصر نه توان آتش بس با حماس نه توان پیروزی در این نبرد ناجوانمردانه نه توان کنترل روز افزون مخالفت های جامعه جهانی نه توان کنترل اعتراضات داخلی جامعه صهیونیست نه توان ممانعت از مهاجرت معکوس صهیونیست ها نه توان جلوگیری از ضرر چند میلیارد دلاری ادامه جنگ نه توان بازگشت شرایط به قبل از شروع طوفان الاقصی نه توان بازگرداندن آبروی رفته سیاسی- نظامی - اطلاعاتی اسرائیل نه توان القای امنیت به صهیونیست ها بعد از جنگ الاقصی نه توان بالا بردن پرچم سفید و شکست هر شخص یا کشوری در کنار اسرائیل و شریک این جنایت باشد یک شکست خورده بین المللی بیش نخواهد بود
  • US ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
   26 4
   اینکه حکومتی نتواند اسرای خودراآزادکند اینکه چیزعجیبی نیست الخصوص که حماس توانسته باشدانهارا به غزه یاایران انتقال داده باشد همانگونه که حماس هم نمی تواند گرووگانهای خودرا آزاد نماید.خلاصه بنده متوجه تحلیل شما نشدم یک تحلیگرسیاسی باید ازتحلیل خود نتیجه ای گرفته باشد ولی یشما ازتحلیل تان نه نتیجه ای گرفتیدو نمی دانید چه می خواهیدبگویید
  • اسراییل شاید وقتی دیگر IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
   7 16
   نتیجه کاملا مشخص است اسرائیل در باتلاقی گیر افتاده که نه راه پس دارد و نه راه پیش. اسرائیل نمی تواند جلوی چشم جهان 2 میلیون نفر را در غزه با بمباران مداوم شهید کند و از طرفی نمی تواند شکست خود را جبران کند و همچنین ارتش ترسوی اسرائیل جرات مقابله زمینی با حماس را ندارد و از طرف دیگر اسرای اسرائیلی برگ برنده حماس در این جنگ است و فشار مخالفان نتانیاهو و افکار عمومیجهانی نیز مزید بر علت است. مخمصه اسرائیل یعنی باتلاقی که کل اسرائیل را در خود فرو می برد.
 • محمود IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
  5 19
  زنان و کودکان و مردم غزه کشته می شوند تا کی شعار وحدت میادین چه شد موشک های عماد کجاست پهباد هاي غزه آرش و کرار وشاهد چه شد ساعت صفر کی می‌رسد لن یزروکم الا ازن وان یقاتلوکم یولوکم الاربار ثم لا ینصرون توافق با دشمن معنی ندارد آن الله لایهیرو ما باومن حتی یقین ما بانفسهم
 • صنوبر IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
  9 30
  والا به داشتن چنین وزیر امور خارجه افتخار میکنم
 • US ۱۷:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
  17 6
  تمام بازی های صورت گرفته فقط, بخاطر حجم فشار زیادی بود که ... داشت وارد میشد. به همین جهت از حماس خواستند ... ... ... حرکتی را انجام دهد و او با حمله به اسرائیل تمام نگاه ها را بجای سمت دولت سمت جنگ با اسرائیل نمود. حال دیگه صحبت ... ... ... از دعوای حماس با اسرائیل هست.
 • IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۲
  2 29
  احسنت به اقای امیر عبد الهیان وزیر با غیرت ایران قوی.
 • محمد هلی IR ۰۴:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  1 7
  انشاالا با زدن مرکز اتمی صهیونیستی ومخازن گاز آمونیاک محو می شود سید نصرالله نقطه نابودی آنها را کاملا می داند سید منتظریم خدا به همرات
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  1 4
  اسراییل روزای اخرشه
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۳
  1 0
  اسرائیل بعلت غصب و اشغال مزارع شبعا در لبنان و بلندیهای جولان در سوریه و بخشهایی از مصر و اردن و حتی جزیره ای در یمن و همچنین بمباران برخی از تاسیسات مهم عراق در زمان جنگ دوم آمریکا برضد صدام و ترور برخی دانشمندان عراقی توسط موساد بعد از سقوط صدام و دست داشتن در ناآرامی ها و ترورها در این ایران به همه ملتهای خاورمیانه بدهکار است. فارغ از بحث لزوم آزادسازی فلسطین ؛ همه کشورهای منطقه به نوعی از اسرائیل زخم خورده اند و اگر امروز هرکدام از آنها بخاطر آزادسازی بخشی از سرزمینشان و یا به تلافی جنایات گذشته اسرائیل به او حمله کنند به لحاظ قوانین بین المللی هم حق دارند دنیا نمی تواند بگوید شما حزب الله لبنان یا ارتش سوریه چرا برای آزادی باقیمانده سرزمین مادریتان در این مقطع حساس دست به اسلحه برده اید. بهتر است این کشورها با هماهنگی یکدیگر و اتحاد بیشتر دست به اسلحه شوند تا در این فرصت زمانی خاص حق خود را بگیرند، چون هم اسرائیل در ضعف نظامی می باشد و هم کمکی به ملت فلسطین خواهد بود و شاید چنین فرصتی هم برای آنها دیگر پدید نیاید.