ایران رتبه اول تولید تجهیزات پزشکی را در میان ۱۵ کشور منطقه دارد و تولیدکنندگان این حوزه سابقه ۴۰ ساله در تامین تجهیزات مورد نیاز را دارند.

تجهیزات پزشکی

همشهری آنلاین - مریم سرخوش: مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در نشست خبری نمایشگاه imed۲۰۲۳ گفت: تولیدات تجهیزات پزشکی داخل به لحاظ سختگیری‌های رگولاتور و رعایت استانداردهای ملی و فراملی بسیار خوب است؛ به شکلی که قابلیت صادرات دارند. حتی اگر نیاز داخلی به این تجهیزات وجود داشته باشد اما به عنوان بخشی تشویقی این موضوع را درنظر گرفته‌ایم که تولیدکنندگان، بتواند صادرات کند و با این کار کیفیت محصولات افزایش پیدا می‌کند.

جلال غفارزاده ادامه داد: تجهیزات پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود و علاوه بر بحث‌های کمی و کیفی به لحاظ تامین آنها طبیعی است که بحث‌های تامینی هم مورد نظر قرار گیرد. در این بین بر  موضوع قیمت‌گذاری هم الزام داریم که یکی از مولفه‌های آن کشف قیمت است. بیش از نیمی از بازار محصولات وارداتی و مبتنی بر ارز است، بنابراین لازم است در فضای شفاف رقابتی بتوانیم بازیگرانی داشته باشیم تا قیمت‌ها مناسب‌تر ارائه شود.

غفارزاده در پاسخ به سؤال همشهری‌آنلاین درباره گردش مالی در حوزه تجهیرات پزشکی عنوان کرد: این موضوع از مباحث مهم است. بخشی از گردش مالی پرداخت‌های مستقیم بیماران است که در مراکز بستری باید مورد حمایت بیمه‌ها قرار گیرد که تاخیراتی در پرداخت‌ها دارند. اتفاق مهم این است که بر حسب مصوبه اخیر ستاد تدابیر ویژه در مراکز درمانی وابسته به وزارت بهداشت، تقید به تراز مالی در حوزه تجهیزات پزشکی را در نظر گرفتیم که به زودی اجرا می‌شود. به این معنا که بیمارستان برای اینکه بتواند مطالبات تامین‌کنندگان را پرداخت کند باید هر آنچه حاصل از دریافت از این بخش ملزومات مصرفی پزشکی است را نشاندار و جدا کند و در جای دیگری هزینه نکند تا قدرت خریدش حفظ شود. این طبیعی است چون آنها به قیمت خرید می‌گیرند و به قیمت فروش عرضه می‌کنند. به همین دلیل درآمدهای حاصل از فروش از هزینه‌های خرید بیشتر است و همیشه باید قدرت آنها حفظ شود. البته این موضوع برای تجهیزات سرمایه‌ای صدق نمی‌کند.

این مسئول در پاسخ به سؤال دیگر همشهری درباره فرسودگی تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی هم گفت: در قیمت‌گذاری به دنبال قیمت خود محصول و دوم تعرفه نگهداشت آنها هستیم. این نکته مهمی است. فرسودگی تجهیزات پزشکی یعنی نگهداشت کفایت نکرده است. برای سرپا نگه داشتن تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای باید بازدید دوره‌ای انجام شود که تعرفه این خدمات ناقص بوده و همین امروز این تعرفه را حسب مصوبه کمیسیون قیمت‌گذاری کامل‌تر کردیم. یعنی مولفه‌های هزینه‌های خدمت تجهیزات پزشکی را کامل دیدیم. با این مصوبه برای هر دستگاه شناسنامه وجود دارد و پایش‌ها انجام می‌شود.

وی افزود: فرسودگی عمدتا به مراکز دولتی برمی‌گردد و تصمیم گرفتیم ارز مورد نیاز برای تامین تجهیزات سرمایه‌ای این بخش در مراکز دولتی صورت گیرد؛ این ارز همان ارز حمایتی ۴۲۰۰ تومانی خواهد بود، چرا که تعرفه‌ها در این مراکز پایین است. این موضوع تضمین‌کننده تامین تجهیزات پزشکی در مراکز دولتی است.

غفارزاده درباره ارز تخصیص داده شده به تجهیزات پزشکی در سال جاری هم بیان کرد: مجموع ارز حمایتی ۳٫۵ میلیارد شامل دارو و تجهیزات پزشکی است. از این رقم ۲ میلیارد برای ارز ۲۸٫۵۰۰ هزار تومانی و ۱٫۵ میلیارد هم برای ارز ۴۲۰۰ تومانی است که این اواخر ۵۰۰ میلیون هم افزایش یافت؛ البته این موضوع اولیه و مربوط به ارز تالار دومی است. بنابراین؛ سهم دارو و تجهیزات در ارز نیمایی عمدتا مورد مصرف داروست که با همین آهنگ تامین شده است.  در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی حدود سه چهارم از ۱٫۵ میلیارد مورد مصرف و نیاز حوزه تجهیزات پزشکی است که هنوز مهاجرت به ارز نیمایی و تالار دوم نداشته است و به تدریج انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: ارقام هر روز در حال تغییر است اما تا این لحظه در حوزه ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۵۰۰ میلیون دلار رسیدیم که قرار شده تامین با سرعت بالاتری انجام شود. در مورد تجهیرات پزشکی مصرفی در منازل و زیبایی سعی داریم تامین ارز به سمت تالار دوم سوق پیدا کند که چون تازه آغاز شده است حدود یکصد میلیون دلار انجام شده است. بیشتر اقلام تجهیزات پزشکی ارز حمایتی نمی‌گیرند و آیتم‌های درمانی مشمول ارز هستند.

مطالبه ۳ هزار میلیاردی 

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی هم با بیان این که ٣۴٠ شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی در کشور داریم و در تامین نیاز تجهیزات پزشکی به ۵۵ تا ۶٠ درصد رسیده‌ایم، گفت: این به آن معناست که تولید در این حوزه جای کار دارد و باید دانست که تعدد اقلام در تجهیزات پزشکی بالاست. به طور کلی ۴٠٠ هزار قلم تجهیزات پزشکی داریم و هر کدام از این اقلام در جای خود کاربرد دارند و گاهی حتی جایگزین ندارند.

جلیل سعیدلو درباره مطالبات تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان تجهیزات پزشکی که به مشکلی بزرگ برای این حوزه بدل شده هم بیان کرد: جریان نقدینگی نبض تولید را در دست دارد. باید دانست که تولید تحت تاثیر اشتغال و تورم است و تاخیر در پرداخت مطالبات به این مفهوم است که تولیدکننده یا سربه‌سر تولید می‌کند یا در ضرر دارد، اینها در محاسبات قیمت‌گذاری کمتر دیده می‌شود و انتظار داریم که تاخیر در قیمت‌های تجهیزات پزشکی دیده شود. آن زمانی هم که ارز از ترجیحی به نیمایی تبدیل می‌شود تامین این نقدینگی برای تولیدکننده و تامین‌کننده معضل بزرگی خواهد بود و نیاز به حمایت دارند تا شوک وارد شده به بدنه تولید جبران شود.  

وی تاکید کرد: هنوز شرکت‌هایی تولیدکننده‌ای داریم که ٢ تا ٣ سال مطالبات دارند و ٣ هزار میلیارد تومان مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی از مراکز درمانی است.

قدمت ۴۰ ساله تولید تجهیزات پزشکی 

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی هم با بیان این که نمایشگاه imed۲۰۲۳ بستر مناسب برای رقابت با نگاه تولید و صادرات است، بیان کرد: باید تلاش کنیم تامین داخل با تجهیزات پزشکی به روز دنیا و با کیفیت انجام شود و ایجاد رقابت در این نمایشگاه اهمیت دارد. این در حالی است که تولیدکنندگان ایرانی توان رقابت با محصولات خارجی را دارند و این بستر در نمایشگاه ایران مد ایجاد شده است. در نمایشگاه امسال ٧٠ درصد تولیدکنندگان و ٣٠ درصد واردکنندگان محصولات خود را عرضه می‌کنند. این نکته مهم است که این نمایشگاه فضایی برای افزایش صادرات است.

روحی در پاسخ به سؤال همشهری‌آنلاین درباره جایگاه ایران برای تولید تجهیزات پزشکی تاکید کرد: در منطقه ما، ایران هاب تجهیزات پزشکی است و قدمت تولید این محصولات ۴۰ ساله است. در زمان جنگ و بحران‌های مختلف کشور ما مشکلاتی داشت و تحریم‌ها هم این مشکلات را تشدید کرد. اما تولیدکنندگان در این باره جهادی عمل کردند و حتی در بحث کرونا هم با تامین تجهیزات بحران را پشت سر گذاشتیم. البته در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا هنوز جای کار بسیاری داریم. اینجاست که بحث صادرات و ایجاد بستر رقابتی سالم مطرح می‌شود. نباید انحصار در بحث تولید، صادرات و واردات وجود داشته باشد.

نمایشگاه imed۲۰۲۳ از فردا در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب و به مدت سه روز برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه بیش از ۲۲۰ شرکت تولیدکننده و تامین‌کننده حضور دارند و شرکت‌های دانش‌بنیان هم بخش قابل توجهی از مشارکت را در این نمایشگاه دارند. چند محصول جدید و بومی تجهیزات پزشکی و چند تکنولوژی وارد شده به کشور در حوزه تجهیزات قلب و عروق، ماشین‌آلات و برخی ملزومات دیگر رونمایی خواهد شد. 

کد خبر 795399
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha