سخنگوی سازمان انتقال خون ایران گفت: افرادی که مدت معافیت از اهدای خون را سپری کرده‌اند، می‌توانند دوباره خون اهدا کنند.

اهدای خون

به گزارش همشهری آنلاین، بشیر حاجی‌بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برای اهدای خون به مراکز اهدا مراجعه کردند که حدود ۲۰ درصد از این تعداد به دلایل مختلف از اهدای خون منع شدند.

حاجی‌بیگی معافیت‌ها را به دو دسته موقت و دائم تقسیم بندی کرد و دلیل آن را محافظت از سلامتی اهدا کننده خون یا حفظ سلامت گیرنده خون دانست که بر اساس استانداردهای جهانی و همچنین با در نظر گرفتن شرایط اپیدمیولوژیک بومی هر کشور در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: حدود ۶۰ درصد از معاف شدگان معاف موقت هستند که پس از طی زمان معافیت و یا رفع دلیل معافیت می‌توانند دوباره برای اهدای خون مراجعه کنند.

حاجی‌بیگی گفت: حجامت، تتو، الکترولیز، سوراخ کردن گوش و خالکوبی و رفتار جنسی پرخطر و آندوسکوپی معافیت‌های ۱۲ ماهه دارند و به شرطی که این اعمال طی این مدت مجدد تکرار نشده باشد، این گروه از معاف شدگان پس از یک سال کامل می‌توانند دوباره برای اهدای خون اقدام کنند.

وی افزود: یکی از این معافیت‌های موقت و قابل برگشت مصرف آنتی بیوتیک است. کسانی که به دلیل مصرف آنتی بیوتیک خوراکی معاف شده باشند بعد از گذشت ۳ روز از اتمام درمان و بهبودی و افرادی که آنتی بیوتیک تزریقی مصرف کرده باشند تا یک هفته پس از اتمام درمان و بهبودی از اهدای خون معاف می‌باشند و پس از آن در صورت رفع علائم بیماری که به خاطر آن دارو مصرف کرده اند، می‌توانند دوباره برای اهدای خون مراجعه کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد: تعداد زیادی از معاف شدگان کسانی هستند که به دلیل کم‌فشاری یا پرفشاری خون از اهدای خون معاف شده اند که با رفع این مشکل و معافیت یک روزه و انجام پیش بینی‌هایی که پزشک اهدا توصیه می‌کند، می‌توانند باز هم اهدا کننده خون باشند.

حاجی‌بیگی گفت: طبق دستورالعمل‌ها و استانداردهای انتقال خون، توصیه می‌شود کسانی که دچار بیماری فشار خون هستند و قرص مصرف می‌کنند، داروی خود را قطع نکنند زیرا مصرف داروی فشار خون به تنهایی در این گروه منعی برای اهدای خون ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: کسانی که می‌توانند خون اهدا کنند باید فشار خون دیاستولیک در بازه ۵ تا ۱۰ سانتی متر جیوه و فشار خون سیستولیک در بازه ۹ تا ۱۸ سانتی متر جیوه داشته باشند و خارج از این محدوده از اهدای خون به مدت ۱ روز معاف می‌شوند.

میزان هموگلوبین در بانوان باید حداقل ۱۲ گرم در دسی لیتر و در آقایان ۱۳ گرم در دسی لیتر باشد. افرادی که با تشخیص کم خونی معاف شده باشند تا رفع این مشکل طبق تشخیص پزشک از اهدای خون معاف هستند ولی به محض درمان می‌توانند به جمع اهدا کنندگان خون بپیوندند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران تاکید کرد: خون ماده‌ای بدون جایگزین و تنها درمان برای بسیاری از بیماران است و همه روزه مراکز درمانی به خون و فراورده‌های آن نظیر پلاکت نیاز دارند.

وی از همه مردم دعوت کرد، این کار انسان دوستانه و حیاتی را در برنامه زندگی خود قرار دهند و همیشه پشتیبان هموطنان بیمار خود باشند.

کد خبر 795307
منبع: مهر

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha