رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به اجرای «طرح شکار» از تشدید برخورد با تخلفات‌ حادثه‌ساز رانندگی در طول شب خبر داد.

پلیس راهور - جریمه - دور دور شبانه

به گزارش همشهری آنلاین، سرهنگ سید ابوالفضل موسوی‌پور در حاشیه اجرای طرح شکار که در ساعات پایانی شنبه شب در بزرگراه‌های پایتخت برگزار شد، با حضور درجمع خبرنگاران گفت: در ساعات پایانی شب و ساعات آغازین بامداد شاهد خلوتی معابر و به خصوص بزرگراه‌ها در پایتخت هستیم و همین موضوع سبب شده تا نوع رانندگی برای برخی از رانندگان در طول شب با ساعات روز متفاوت باشد. در این شرایط معمولا در هنگام شب‌ سرعت خودروها افزایش پیدا کرده و به تبع آن احتمال ارتکاب تخلفات حادثه‌ساز نیز بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه عمده رانندگان همواره قوانین و مقررات را رعایت می‌کنند، گفت: در این میان درصد اندکی از رانندگان با سوءاستفاده از خلوتی معابر، مرتکب تخلفات حادثه‌ساز رانندگی نظیر رانندگی با سرعت غیرمجاز، لایی‌کشی، انجام حرکات نمایشی و ... شده و امنیت ترافیکی را برای دیگران رانندگان به خطر می‌اندازند، پلیس راهور نیز در راستای تامین امنیت ترافیکی و کاهش تصادفات ناشی از این تخلفات طرح شکار را با هدف تشدید برخورد با تخلفات حادثه‌ساز رانندگی در طول شب را به اجرا درآورده است.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه در اجرای این طرح تیم‌های محسوس و نامحسوس پلیس راهور در معابر پایتخت و به خصوص بزرگراه‌ها مستقر می‌شوند، گفت: این تیم‌ها با تخلفات رانندگی حادثه‌ساز نظیر سرعت و سبقت غیرمجاز، انجام حرکات نمایشی و ... برخورد می‌کنند.

مرگ ۳۰۰ تن در حوادث رانندگی پایتخت در نیمه اول سال ۱۴۰۲

موسوی‌پور ادامه داد: در نیمه نخست امسال، متاسفانه نزدیک ۳۰۰ نفر در حوادث رانندگی در پایتحت جان خود را ازدست دادند. از طرفی دیگر آمارهای ما نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد تصادفات منجر به فوت رخ داده در پایتخت، در بزرگراه‌ها رخ داده است. همچنین ۵۵ درصد تصادفات منجر به فوت در تهران در طول شب اتفاق افتاده است. همین موضوع ضرورت اجرای طرح شکار را به خوبی نشان می‌دهد. 

وی با بیان اینکه ۳۹ درصد این‌گونه تصادفات مربوط به عابران پیاده و ۵۴ درصد مربوط به موتورسیکلت سواران است، اظهارکرد: درچنین شرایطی، پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ وظیفه خود دانست که اجرای طرح تشدید برخورد با تخلفات حادثه‌ساز در طول شب در بزرگراه‌های پایتخت را از امشب آغاز کند و همکاران ما در این طرح برخوردی جدی با رانندگانی خواهند داشت که با تخلفات حادثه‌ساز خود، آرامش را از دیگران سلب کنند.

پلیس راهور با چه تخلفاتی در طرح شکار برخورد می‌کند؟

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ درباره مصادیق تخلفات رانندگی که پلیس با آن برخورد خواهد کرد، گفت: همانطور که گفتم حرکات مارپیچ و سرعت و سبقت غیرمجاز تنها بخشی از تخلفات حادثه‌ساز رانندگی درطول شب را تشکیل می‌دهد. همچنین تردد خودروهای سنگین در لاین تندروی بزرگراه‌ها و استفاده از بوق شیپوری نیز جزو این تخلفات محسوب می‌شود و همچنین یکی دیگر از تخلفاتی که احتمال تصادف را به‌ویژه در طول شب افزایش می‌دهد، توقف در حاشیه بزرگراه‌ها است.

موسوی‌پور با بیان این که تردد عابران پیاده و موتورسواران به‌خصوص موتورسیکلت‌های دارای چراغ‌های معیوب، خطر وقوع تصادفات جرحی و فوتی را در طول شب افزایش می‌دهد، گفت: در بسیاری از حوادث رانندگی به‌خصوص در طول شب، عامل اصلی حادثه در محل حضور ندارد و بعد از ارتکاب به تخلف از محل می‌گریزد. به همین دلیل لازم است برخورد با رانندگانی را که در طول شب دست به انجام این تخلفات می‌زنند، تشدید کنیم تا امنیت ترافیکی و آرامش شبانه در بزرگراه‌های تهران افزایش یابد.

کد خبر 792586
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پليس

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha