عمر تجهیزات پزشکی در کشور تقریبا بیش از ۲۰ سال است اما بیش از ۶۰ درصد تجهیزات پزشکی کشور به دلیل عدم وجود یک سیستم نگهداری و تعمیرات بهینه و اصولی، همچنین تحریم‌ها قابل استفاده نیستند.

تجهیزات پزشکی

به گزارش همشهری آنلاین، نوید نصر، دبیر انجمن نگهداری و مدیریت دارایی‌های ایران با اعلام این خبر و با اشاره به برگزاری ششمین دوره همایش جایزه ملی تعالی نگهداری در ۲۷شهریور در مرکز همایش‌های پژوهشگاه نیرو، عنوان کرد: نقش تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌های پیشرفته امروزی و تاثیر آن در تشخیص بیماری‌ها و کمک به تسهیل روند درمان انکارناپذیر  است. امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های موجود بیمارستان‌ها مدیریت موثر تجهیزات پزشکی است که وجود تجهیزات پزشکی به روز و با کیفیت و همین طور پرسنل کارآزموده می‌تواند موجب ارتقای جایگاه مدیریت بیمارستانی در ارائه خدمات مراقبت سلامت باشد.  

وی افزود: براساس شواهد و مطالعات صورت گرفته عدم توجه به مقوله نگهداری و تعمیر بهینه تجهیزات پزشکی منجر به کاهش عملکرد این تجهیزات و در نتیجه کاهش درآمدهای بیمارستانی می‌شود که در حال حاضر با وجود تحریم‌ها و عدم امکان انتقال تکنولوژی هزینه‌های تعویض و تعمیر اساسی و یا به‌روزرسانی این تجهیزات بار سنگین مالی را به سیستم سلامت کشور تحمیل می‌کند.  

دبیر انجمن نت ایران ادامه داد: بر اساس تعریفی که سازمان بهداشت جهانی از مقوله نگهداری تجهیزات پزشکی دارد هدف اصلی آن ایجاد اطمینان در مورد استاندارد بودن کارایی و کاربری تجهیزات، رعایت شرایط تعیین شده از سوی سازنده و تامین نیازهای درمانی بیمارستان و مراکز درمانی است که به منظور حصول این مهم بسیار حائز اهمیت است که یک سیستم کارآمد نگهداری و تعمیرات برای تجهیزات پزشکی ارائه شود.  

این استاد دانشگاه تاکید کرد: در مطالعات و تحقیقاتی که در کشور انجام شده تقریباً یک‌سوم هزینه احداث هر بیمارستان به خرید تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا می‌کند که لازم است در مدیریت امور بیمارستانی یک سرانه بودجه ۱۰ الی ۲۰ درصدی از قیمت خرید تجهیزات را به صورت سالیانه برای نگهداری و مدیریت آنها اختصاص داد.  

نصر ادامه داد: بر اساس گزارشی که سازمان بهداشت جهانی در رابطه با ایران منتشر کرده بیش از ۶۰ درصد تجهیزات پزشکی به دلیل عدم وجود یک سیستم نگهداری و تعمیرات بهینه و اصولی و یا به دلیل عدم امکان تامین قطعات یدکی و انتقال تکنولوژی متاثر از تحریم‌ها در کشور قابل استفاده نیستند.  

وی با تاکید بر این مهم که عمر تجهیزات پزشکی در کشور تقریباً بیش از ۲۰ سال است، افزود: بسیار ضروری است که ما در کشور یک برنامه دقیق و منظم در حوزه نگهداری از دارایی‌ها و تجهیزات پزشکی داشته باشیم تا بتوانیم قابلیت اطمینان و عملکردشان را کنترل کنیم و آموزش‌های لازم را برای تکنسین‌های تجهیزات پزشکی ایجاد کنیم تا باعث شود هم عملکرد سیستم درمان ما بهینه شده و هم بتوانیم هزینه سرانه مراقبت بیماران در بیمارستان‌ها را در کشور کاهش دهیم.  

دبیر ششمین دوره جایزه ملی تعالی نگهداری اعلام کرد: البته با وجود اداره کل تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت، شکل‌گیری انجمن تخصصی تجهیزات پزشکی و وجود شرکت‌های دانش بنیان توانمند در این حوزه،  می‌توان ساز و کار هم‌افزایی علمی و کاربردی به منظور و استقرار نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی را فراهم کرد تا منجر به بهبود عملکرد بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و نظام سلامت کشور شود.

کد خبر 787511
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha