اگر به منطقه باستانی «کاپادوکیه» ترکیه رفتید و دیدید خانه‌ها در ندارند زیاد تعجب نکنید چون ساکنان آن از سقف وارد می‌شوند.

خانه‌های بی در

به گزارش همشهری آنلاین، ساکنان دهکده ۱۲ خانواری منطقه تاریخی «کاپادوکیه» ترکیه ۱۰هزار سال است که از سقف وارد خانه‌های خود می‌شوند اصلا هم احساس ناراحتی نمی‌کنند. هنوز معلوم نیست که چرا مردم این شهر هنوز هم مانند اجدادشان ترجیح می‌دهند لقمه را دور سرشان بچرخانند به جای استفاده از در، از سقف وارد اتاق‌هایشان شوند؛ اما این طور که می‌گویند گویا در زمان‌های قدیم کاپادوکیه در طول زمستان زیر توده‌های برف قرار می‌گرفت و مردم هیچ راهی برای بیرون آمدن از خانه نداشتند.

برای همین هم به مرور زمان عادت کردند که از سقف راهشان را باز کنند! این عادت از هزاران سال پیش برای مردم روستایی ترکیه باقی مانده طوری که هنوز هم به رغم جمعیت اندکشان باز خانه‌ها فقط از سقف به بیرون راه دارند.

خانه‌های امروزی کاپادوکیه هنوز هم مثل چندهزار سال پیش دو اتاق دارند و مردم با نردبام‌های چوبی از سقف به داخل آنها می‌روند. بررسی‌های دیرینه‌شناسان نشان می‌دهند ۱۰۰قرن پیش ساکنان کاپادوکیه نسبت به مردم اطراف خود زندگی پیشرفته‌تری داشتند به طوری که در هر یک از خانه‌های آنها سنگ‌های آسیاب، اجاق‌ و سبدهای حصیری به چشم می‌خورد. خیلی‌ها کاپادوکیه را مهد قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان می‌دانند.

کد خبر 763747
منبع: همشهری سرنخ

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha