شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۷ - ۰۷:۲۵
۰ نفر

آبله مرغان یک بیماری ویروسی بسیار حاد، مسری و خوش خیم است که عمدتا از اواسط اسفند تا اوایل فصل بهار بروز می‌کند و به‌دلیل منشا پیدایش و تشابه ویروس این بیماری با ویروس پرندگان این بیماری آبله مرغان نام گرفته است و بیش از 90درصد موارد بروز آن قبل از سن 9 سالگی است.

اگر احیانا قصد سفر درایام نوروز را دارید بهتر است با این بیماری عیدانه بیشتر آشنا شوید چرا که این بیماری به‌شدت مسری است و افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند باید نکاتی را درنظر بگیرند.به‌طور مثال در سفر به کشور امارات اگر فرزندتان مبتلا به
آبله مرغان باشد درفرودگاه این کشوربه‌دلیل رعایت مسائل بهداشتی و جلوگیری از ورود اشخاص بیمار به کشورشان یا بیمار را درقرنطینه نگه داشته یا مجبور به بازگشت به کشورخود می‌کنند. آبله مرغان از نظر بالینی دارای یک مرحله مقدماتی کوتاه بوده و سپس دانه‌های خارش دار جلدی ایجاد می‌شود. پس از چند ساعت، جوش به‌صورت تاول در می‌آید و بالاخره با تشکیل خشکی و بهبودی کامل پایان می‌پذیرد که طی این دوران خارش زیاد احساس می‌شود.

 علائم بیماری

شروع بیماری اغلب با تب خفیف، خستگی، سردرد  و بی‌اشتهایی به‌مدت یک تا دو روز است. دانه‌ها ابتدا در پشت بیمار و به‌دنبال آن به فاصله چند ساعت روی شکم و قفسه سینه ظاهر می‌شود.

دوره نهفتگی این بیماری بین 2 تا 3 هفته است.این بیماری از یک تا دو روز قبل از ظهور بثورات جلدی تا زمانی که تمام بثورات جلدی تبدیل به توده‌های نامنظم خشک شوند (‌دلمه ) واگیردار هستند.این بیماری از شخص بیمار به وسیله تماس مستقیم ( بثورات) و یا از طریق ترشحات مجرای تنفسی بیماران صورت می‌گیرد. این بیماری می‌تواند از مادر به نوزاد یا به وسیله لوازمی که به تازگی به ترشحات و آبدانه فرد بیمار آلوده شده‌اند منتقل شود.

درمان بیمار

استراحت تا زمانی که بیمار تب دارد لازم است. باید توجه داشت مصرف آسپرین در این بیماری برای افرا د زیر 16 سال خطرناک است. کودک را تا حد امکان از سایر کودکان دور نگه دارید و تا زمانی که پوسته ضخیم روی ضایعات نیفتاده اجازه ندهید به مدرسه یا مهد کودک برود. با رعایت نکات زیر می‌توانید مانع خاراندن پوست به وسیله کودک و باقی ماندن جای دانه‌ها روی پوست شوید:

*ناخن‌های کودک را کاملا کوتاه کنید تا اگر پوستش را خاراند، آسیب کمتری به آن برساند.

*از آنجایی که تعریق، خارش پوست را بدتر می‌کند، کودکتان را خنک کنید. برای این کار می‌توانید یک حوله خیسانده شده در آب سرد را روی نواحی تحریک شده پوست قرار دهید.

* کودکتان را با آب ولرم حمام کنید(آب خیلی داغ خارش را تشدید می‌کند). اضافه کردن بلغور جو به آب، به تسکین خارش پوست کمک می‌کند.

* مالیدن لوسیون کالامین روی پوست می‌تواند به توقف خارش پوست کمک کند.در منابع علمی، رژیم غذایی خاصی برای بیماران مبتلا به آبله مرغان توصیه نشده است و این مسائل صرفا به تجربیات شخصی مردم منطقه برمی گردد.

کد خبر 76121

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز