اعتصاب گسترده فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های اتوبوس و قطار در سراسر آلمان را روز دوشنبه به حالت توقف در آورد و باعث اختلال برنامه‌های مسافرتی میلیون‌ها نفر در این کشور شد.

railway

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این اعتصاب بزرگترین مورد در نوع خود در طول چندین دهه در بزرگترین اقتصاد اروپا برای درخواست دستمزدهای بیشتر در میانه تورم فزاینده است.

این اعتصاب‌های ۲۴ ساعته «هشداردهنده» با فراخوان اتحادیه «وردی» (Verdi) و اتحادیه راه‌آهن و حمل و نقل EVG در آلمان آخرین موارد در اعتصاب‌ها در چند ماهه اخیر در اقتصادهای عمده اروپایی هستند که در اعتراض به سقوط استانداردهای زندگی در مواجهه با افزایش قیمت غذا و انرژی انجام می‌گیرند.

این اعتصاب‌ها در آغاز مذاکراتی سه‌روزه بر سر دستمزدها انجام شد که در صورت به نتیجه نرسیدن آنها ممکن است به اعتصاب‌های بیشتری بینجامد.

کارفرمایان افزایش ۵ درصدی در دستمزدها در طول یک دوره ۲۷ ماهه و یک پرداخت ۲۵۰۰ یورویی را پیشنهاد کرده‌اند، در حالیکه اتحادیه‌های کارگری که خواستار درصدهای دورقمی افزایش دستمزدها هستند، این پیشنهاد را در میانه تورمی که میزان آن در ماه فوریه به ۹/۳ درصد رسید، غیرقابل‌قبول می‌دانند.

اتحادیه کارگری وردی خواستار افزایش ۱۰/۵ درصدی دستمزدها است که معادل دست کم ۵۰۰ یورو افزایش دستمزد در ماه است، اما EVG خواستار افزایش ۱۲ درصدی یا دست کم ۶۵۰ یورو در ماه است.

فرانک ورنیکه، رئیس اتحادیه وردی گفت: «کارگران از سخنان توخالی برای فریبکاری خسته‌ شده‌اند و این در حالی است که شرایط کاری دارد بدتر می‌شود و پست‌های خالی بسیاری وجود دارند.»

کارگران اعتصابی که جلیقه‌های شب‌رنگ می‌پوشند، در تجمع‌های اعتراضی‌شان بوق‌ و سوت‌ها را به صدا در می‌آورند و پلاکاردهایی درباره خواسته‌هایشان به دست دارند.

آلمان که پیش از جنگ اوکراین از لحاظ واردات گاز به شدت به روسیه وابسته بود، با افزایش شدید قیمت‌ها روبرو شده و میزان تورم در آن از میانگین تورم در منطقه یورو فراتر رفته است.

اقتصاددانان می‌گویند بدتر شدن کمبود مزمن نیروی کار دست اتحادیه‌های کارگری را در مذاکره با کارفرمایان قوی کرده است. این اعتصاب اعتراضی در آلمان که سابقه درازی در چنین اعتصاب‌هایی برای رسیدن به توافق جمعی بر دستمزدها دارد، از سال ۱۹۹۲ بی‌سابقه بوده است.

انجمن کارکنان فرودگاه‌های ADV هم تخمین زده است که ۳۸۰۰۰۰ مسافر هوایی در نتیجه لغو پروازها در بزرگترین فرودگاه‌های آلمان در مونیخ و فرانکفورت تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و مسافران بازمانده مجبور به خوابیدن روی نیمکت‌ها در فرودگاه‌ها شده‌اند.

سرویس‌های قطار نیز در نتیجه اعتصاب‌ کارگران به وسیله شرکت ملی راه‌آهن Deutsche Bahn لغو شدند. در شهر کلن، نبود قطارهای شهری باعث هجوم مسافران به تاکسی‌ها شد.

سخنگوی Deutsche Bahn  گفت میلیون‌ها نفر که به اتوبوس‌ها و قطارها برای سفر وابسته هستند، در نتیجه اعتصاب‌ها دچار مشکل شده‌اند.

اتحادیه وردی از جانب حدود ۲/۵ میلیون کارگر در بخش عمومی، از جمله حمل‌ونقل عمومی و فرودگاه‌ها با کارفرمایان مذاکره می‌کند و اتحادیه EVG نماینده حدود ۲۳۰۰۰۰ کارگر در  شرکت ملی راه‌آهن و شرکت‌های اتوبوس‌رانی است.

کد خبر 750703

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha