گروه سلامت - سمیه شرافتی: «تمایل مادران ایرانی به زایمان طبیعی افزایش یافته است.» این خبری بود که طی روزهای پیش نایب رئیس انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران به آن اشاره کرد

 و از افزایش تمایل مادران به زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی خبر داد.

دکتر مهناز اشرفی، جراح و متخصص زنان و زایمان در گفت‌وگو با مهر گفت: با توجه به انجام زایمان بی‌درد به‌عنوان یک روش فیزیولوژیک که در اغلب بیمارستان‌های دولتی و بعضا خصوصی انجام می‌شود، تمایل مادران به عمل سزارین رو به کاهش است.

دکتر اشرفی از بالا بودن آمار عمل سزارین در بیمارستان‌های خصوصی خبر داد و افزود: در حال حاضر کمتر از50 درصد زایمان‌ها در این بیمارستان‌ها به روش طبیعی صورت می‌گیرد.

اما نایب رئیس انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری در حالی به افزایش تمایل مادران برای انجام زایمان طبیعی به روش زایمان‌های بی‌درد اشاره می‌کند که به عقیده کارشناسان به کار بردن این روش‌ها در بیمارستان‌های دولتی نمی‌تواند عامل افزایش این رضایت باشد بلکه برگزاری دوره‌های آموزشی قبل از زایمان در این امر بیشتر دخیل است.

زایمان طبیعی در مراکز خصوصی صرف ندارد!

دکتر ناهید خداکرمی، دبیر انجمن علمی مامایی، عضو هیأت‌مدیره سازمان نظام پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره به همشهری می‌گوید: تمایل مادران به انجام زایمان طبیعی به‌دلیل برگزاری کلاس‌های آموزشی دوران بارداری است که این کلاس‌ها هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی برگزار می‌شود، به‌طوری که مادران طی 7جلسه در آن شرکت کرده و با فیزیولوژی بارداری و زایمان آشنا می‌شوند.

اما اینکه چرا زایمان در بیمارستان‌های دولتی همچنان به روش سزارین اولویت دارد سؤالی است که دکتر ناهید خداکرمی درباره آن این طور توضیح می‌دهد: این افزایش نیز به این دلیل نیست که مادران به زایمان طبیعی در بیمارستان‌های خصوصی گرایش ندارند بلکه به این خاطر است که پزشک در این بیمارستان‌ها می‌خواهد در زمان خاصی برای انجام زایمان بر بالین مادر باشد چون مسلما این کار برای پزشک راحت‌تر است.

البته به گفته وی در این میان بحث تعرفه‌های زایمان به روش سزارین هم بسیار مهم است چون این تعرفه در بخش‌ خصوصی هیچ چارچوب خاصی ندارد و کاملا به‌صورت سلیقه‌ای از بیمار دریافت می‌شود.

«برای همین است که ما بارها پیشنهاد کرده‌ایم فاصله تعرفه زایمان طبیعی و سزارین باید کم شود؛ کاری که در خیلی از کشورهای پیشرفته انجام شده است.»دبیر انجمن علمی مامایی ایران با بیان این عبارات ادامه می‌دهد: در این کشورها برای زایمان طبیعی و سزارین پکیجی تعریف شده است و تنها تفاوت تعرفه میان این‌دو روش به خدمات اتاق عمل برمی‌گردد و نه دستمزد پزشک.

باز هم فقدان بیمه‌ها

دکتر خداکرمی در حالی به این عبارات اشاره می‌کند که به گفته کارشناسان متأسفانه بیمه‌ها در کشور ما‌‌ دهنده خدمت را پوشش می‌دهند در حالی‌که بیمه‌های نوین دنیا خدمت را پوشش می‌دهند؛ یعنی زایمان توسط هر کس انجام شود، چه ماما، چه پزشک عمومی و چه متخصص زنان، او مورد پوشش بیمه قرار می‌گیرد. اما در کشور ما فقط زایمانی که متخصص انجام می‌دهد، بیمه خواهد شد.

علاوه بر این در بسیاری از کشورها هم به خاطر طولانی بودن و سخت بودن پروسه زایمان طبیعی تعرفه این نوع زایمان با سزارین یکی شده است. اما در کشور ما علاوه بر اینکه هیچ کدام از این اتفاق‌ها نیفتاده، سازمان‌های بیمه‌گر هم دائما از اینکه هزینه‌هایشان افزایش یافته شکایت دارند.

به عقیده وی البته این افزایش هزینه‌ها 100در صد به خاطر مداخلات زایمانی و افزایش سزارین است چون در حال حاضر 90 تا 100 درصد زایمان‌ها در بخش خصوصی به روش سزارین انجام می‌شود با وجود اینکه آمارها این میزان را 50 درصد اعلام کرده‌اند.

دکتر خداکرمی خاطرنشان می‌کند: برای همین انجمن علمی مامایی، انجمن‌های تخصصی زنان و زایمان، وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر باید به کمک گروه‌های آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی برنامه‌های طولانی مدت برای کاهش میزان سزارین طراحی کنند تا حدی که مادران به‌طور کامل توجیه شوند که زایمان طبیعی برایشان مناسب‌تر است، چون الان متأسفانه خانواده‌ها هزینه‌های زیادی را برای سزارین تقبل می‌کنند در حالی که با این کار هم مادر و هم نوزاد دچار عوارض ناخواسته طولانی مدت خواهند شد.

کد خبر 74164

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار