رئیس سازمان نوسازی شهر تهران به ارائه توضیحاتی در رابطه با فروش متری مسکن پرداخت و گفت: به محض اینکه طرح فروش متری مسکن در شورای اسلامی شهر تهران تصویب شود ما کار عرضه را آغاز می‌کنیم. در فروش متری مسکن مدل‌هایی داریم. از بخش خصوصی استفاده می‌کنیم و تأمین منابع صورت می‌گیرد.

مسکن

به گزارش همشهری آنلاین، در تهران در چند سال گذشته اجاره بها بالا رفته و بسیاری از شهروندان دیگر توان پرداخت اجاره بها را ندارد و مجبور هستند از تهران خارج شوند. به همین منظور ساخت مسکن استطاعت‌پذیر در دستور کار قرار گرفته است.

سید مهدی هدایت رئیس سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص نحوه فروش متری مسکن، شرایط واگذاری، نوسازی بافت فرسوده، پلاک های ناپایدار و ... نکاتی را مطرح کرد. بخشی از صحبت‌های هدایت را در ادامه بخوانید:

عموماً در شهر تهران تعداد مستأجرین زیاد است؛ البته در سایر شهرها هم اجاره‌نشینی وجود دارد اما در تهران بیشتر است. فرقی که بین مستأجرین تهرانی با سایر شهرها وجود دارد این است که در تهران تورم مسکن بالاتر است. تقریباً ما طی چند سال گذشته افزایش 30 درصدی قیمت اجاره را داشته‌ایم و هر سال هم اضافه شده است و مستأجرین نمی‌توانند به این افزایش اجاره بی‌تفاوت باشند. به همین منظور ساخت مسکن استطاعت‌پذیر در دستور کار قرار گرفته است.

*مردم اعتمادی به بحث پیش‌فروش ساختمان چه به بخش دولتی چه خصوصی ندارند. آسیب‌هایی زیادی به اعتماد شهروندان در این بخش وارد شده است. به همین دلیل شهروندان بیشتر به سمت دلار و سکه رفته‌اند. ما تقاضای زیادی در  بحث مسکن داریم در جامعه ما بیشترین نقدینگی وجود دارد و این جریان نقدینگی به هر سمتی برود قدری باعث بروز مشکل می‌شود و در برخی موارد به تهدید تبدیل می‌شود.

*در سازمان نوسازی شهر تهران در جهت مسکن استطاعت‌پذیر و سوق دادن منابع خرد و ایجاد امید بین مردم برای صاحب‌خانه شدن اقدام به فروش متری مسکن خواهیم کرد.

*طی دو هفته آینده لایحه فروش متری مسکن آماده و به شورای اسلامی شهر تهران  ارائه می‌شود.

*هیچ برنامه مسکنی در کشور بدون همراهی شهرداری‌ها موفق نبوده است اگر طرح جهادی مسکن تا به امروز موفق نشد به دلیل این بود که شهرداری‌ها همراهی نکردند. حتماً باید شهرداری‌ها در بحث مسکن همراهی داشته باشند. نباید به شهروندان بی‌توجه باشیم. ببنید به دلیل افزایش اجاره بها مستأجرین از مناطق شمالی به سمت جنوب و بعد به حاشیه رانده می‌شوند. مثلاً شهروندی که می‌توانست سال گذشته در غرب تهران خانه‌ای اجاره کند امسال به دلیل افزایش نرخ اجاره‌بها دیگر نمی‌تواند هزینه‌ها را تأمین کند.

*ما در تهران عموماً مسکن‌های اضافه‌مان در مناطق یک و دو که جزو مناطق برخوردار است وجود دارد و مسکن در آنجا مصرفی نیست بلکه سرمایه‌گذاری است. ما به دنبال مسکن برای مصرف‌کننده هستیم.

*ما یکسری پروژه‌هایی خودمان در شهرداری داریم، زمین، سند و پروانه هم برای آن می‌گیریم. البته در حال حاضر برای فروش متری مسکن اقدامات اولیه انجام شده است. آسیبی که قبلاً در فروش متری مسکن رخ داد این بود که پیشرفت فیزیکی پروژه خوب نبود و منابع حاصل از فروش متری مسکن در جای دیگری مصرف شد و به درستی مدیریت نشد. اما تصمیم داریم در طرحی که قرار است اجرا کنیم تمامی عایدی‌ها از راه فروش متری مسکن صرف همین پروژه شود. در بورس هم تضامینی داده می‌شود و با این کار منابع خرد شهروندان به سمت مسکن حرکت می‌کند. حلقه مفقوده در بحث رونق مسکن فروش متری مسکن است.

*ما لوایحی در این زمینه داریم مشاورینی گرفته‌ایم تا موضوع را به صورت کامل بررسی کنند. پروژه‌هایی که در بورس عرضه می‌کنیم برای‌شان پروانه صادر می‌شود. ما استارت کار را زده‌ایم و فعلاً عرضه آغاز نشده است به محض اینکه طرح فروش متری مسکن در شورای اسلامی شهر تهران تصویب شود ما کار عرضه را آغاز می‌کنیم. در فروش متری مسکن مدل‌هایی داریم. از بخش خصوصی استفاده می‌کنیم و تأمین منابع صورت می‌گیرد. اگر بتوانیم یک الگوی موفق در تهران داشته باشیم قطعاً در سایر کلانشهرها هم می‌توان از آن استفاده کرد.

*قیمت هنوز درنیامده است. قطعاً با نظر کارشناسان رسمی قیمت‌گذاری صورت می‌گیرد.

*(بازه زمانی تحویل مسکن‌ها)پروژه حدوداً سه ساله است اما تلاش می‌کنیم که ظرف مدت کمتری پروژه را واگذار کنیم. شهروندان می‌توانند در طول سه سال از پروژه‌های مختلف خرید کنند. ما بازارگردان داریم بعد از اتمام کار به شهروند اعلام می‌شود که مثلاً شما 10 متر خانه خریده‌اید و واحد ما مثلاً 45 متری است اولویت خرید به قیمت روز با شما است. اگر فرد بخواهد مسکن را می‌خرد اگر هم نخواست آن را می‌فروشد. افراد فرصت دارند تا اتمام پروژه خرید کنندو شهروندان می‌توانند یک متر یک متر صاحب خانه شوند و پول های سرگردان هم با این کار به سمت مسکن‌سازی سوق پیدا می‌کند.

کد خبر 738417
منبع: فارس

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار شهردارى

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۰
  1 0
  ته این طرح میشه مردم رو به جون هم انداختن و یه خونه رو به چند نفر فروختن و شلوغ شدن دادگاه ها بله سیاست جدید برخی است که می خواهند مردم را با هم درگیر کنند تا دیگر هوس مطالبه مسکن از مسئولین نداشته باشند
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۰
  1 0
  همون مسکن مهر و اجاره ۹۹ ساله رو اجرا می کردید خوب بود چرا می خواهید برای مردم داستان درست کنید تا کی طرح جدید آزمایش می کنید مردم خسته شدند
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۰
  1 0
  یه بار میگید اجاره به شرط تملیک یه بار مسکن اشتراکی یه بار مسکن مهر یه بار اجاره ۹۹ ساله یه بار مسکن امید یه بار مسکن ملی یه بار مسکن حمایتی یه بار مسکن نهضت ملی حالا هم رسیدید به متری فروشی خدا به داد مردم برسه تا کی میخواید طرح جدید آزمایش کنید