مجموع نظرات: ۱
سه‌شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۲
۰ نفر

یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های علمی قرن بیست و یکم از روز دوشنبه وارد فاز ساخت شد.

رادیو تلسکوپ

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از بی‌بی‌سی، ارائه کیلومترمربعی (SKA) در سال۲۰۲۸ بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان خواهد شد. انشعابات این ارائه کیلومترمربعی در سراسر آفریقای جنوبی و استرالیا تقسیم شده و دفتر مرکزی آن در بریتانیا است تا به بزرگ‌ترین سؤالات اخترفیزیک پاسخ دهد و دقیق‌ترین آزمایش را روی‌ نظریه‌های انیشتین انجام می‌دهد و حتی موجودات فرازمینی را جست‌وجو می‌کند.
 این تلسکوپ پس از آماده‌سازی در فرکانس‌های گسترده‌ای کار خواهد کرد و حساسیت آن ۵۰ برابر هر رادیوتلسکوپ دیگر در دنیاست و قادر به پایش آسمان با سرعت ۱۰ برابر بیشتر نسبت به پیش از خود خواهد بود.
پروفسور فیل دایموند، مدیرکل سازمان ارائه کیلومترمربعی، گفت: پس از ۳۰سال بالاخره لحظه واقعی رونمایی از بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان را خواهیم دید. ۱۰سال اول صرف توسعه مفاهیم و ایده‌ها، ۱۰سال دوم صرف توسعه فناوری شد و سپس دهه گذشته به طراحی دقیق، ایمن‌سازی‌ سایت‌ها و جلب موافقت دولت‌ها گذشت.
معماری اولیه تلسکوپ شامل ۲۰۰آنتن سهمی و همچنین ۱۳۱ هزار آنتن دوقطبی است که کمی شبیه درختان کریسمس هستند. هدف از طراحی آن این است که در یک منطقه، جمع‌آوری مؤثری به اندازه صدها هزار مترمربع ایجاد شود. این طراحی حساسیت و وضوح بی‌نظیری را در هنگام کاوش در اهداف آسمان به این تلسکوپ می‌بخشد. این سیستم در محدوده فرکانسی از حدود ۵۰ مگاهرتز تا نهایتا ۲۵ گیگاهرتز کار خواهد کرد. از نظر طول موج، نیز در محدوده سانتی متر به متر است. این کار باعث می‌شود تلسکوپ سیگنال‌های رادیویی بسیار ضعیفی را که از منابع کیهانی در فاصله میلیاردها سال نوری از زمین، ازجمله سیگنال‌هایی که در چند صد میلیون سال اول پس از انفجار بزرگ منتشر می‌شوند، شناسایی کند.
یکی از تلاش‌های بزرگ SKA، ردیابی تاریخچه کامل هیدروژن، به‌عنوان فراوان‌ترین عنصر در جهان است. این تلسکوپ باید بتواند حضور هیدروژن را حتی قبل از فروپاشی ابرهای بزرگ برای تشکیل نخستین ستاره‌ها تشخیص دهد.

دکتر شری برین، رئیس عملیات علمی رصدخانه گفت: SKA در بسیاری از زمینه‌های نجوم مشارکت خواهد داشت. یکی از آنها انفجارهای رادیویی سریعی است که باید شناسایی شود. امیدواریم SKA پاسخی برای این سؤالات داشته باشد. این تلسکوپ در مناطقی ساخته می‌شود که قبلا برای نجوم رادیویی در مقیاس کوچک‌تر استفاده می‌شد. با این حال، برای گسترش این سایت‌ها، به توافقات مختلف زمین با کشاورزان در آن مناطق نیاز است. در مراسم افتتاحیه فاز ساخت این تلسکوپ، قراردادهای مختلف خرید نیز اعلام خواهد شد. این قراردادها تنها ۵۰۰ میلیون یورو از بودجه ساخت نهایی مورد انتظار که ۲میلیارد یورو است را تامین می‌کند.
اولین نقطه عطف مهم این تلسکوپ باید در سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد، زمانی که ۴دیش در استرالیا و ۶ ایستگاه آنتن در آفریقای جنوبی ساخته می‌شوند تا به‌عنوان یک تلسکوپ اولیه با هم کار کنند. تا سال۲۰۲۸، SKA یک منطقه جمع‌آوری مؤثر کمتر از ۵۰۰ هزارمترمربع خواهد داشت. اما چیدمان ارائه‌ها به‌گونه‌ای است که می‌تواند به رشد خود ادامه دهد و حتی به یک میلیون مترمربع نیز برسد. یکی از راه‌هایی که ممکن است این اتفاق بیفتد این است که کشورهای بیشتری به سازمان بپیوندند و بودجه لازم را برای گسترش این تلسکوپ تامین کنند. کشورهایی که فعلا در این پروژه سهم دارند عبارتند از: آفریقای جنوبی، استرالیا، بریتانیا، چین، ایتالیا، هلند، پرتغال و سوئیس. این کشورها این معاهده را تصویب کرده‌اند.

کد خبر 725960

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha