شنبه ۱۴ دی ۱۳۸۷ - ۰۹:۵۷
۰ نفر

سوسن کریمداریان: پیش از اینکه سکته کنی باید درباره قلبت اطلاعات داشته باشی و از آن مراقبت کنی.

استرس، کم تحرکی، افزایش وزن، تغذیه نامناسب، مصرف سیگار و الکل از عواملی است که تو را هر روز به سکته نزدیک‌تر می‌کند. گزارش نشریه آلمانی اشترن گروند لبن و توصیه‌های متخصصان آلمانی را در این گزارش بخوانید.

قلب یکی از اعضای شگفت انگیز بدن است. در هر انسان سالم، قلب حدود 60 تا 80 بار در دقیقه تپش دارد و ریتم آن کاملا یکنواخت است. هر تپش، خون را وارد یک سیستم گردشی بسته می‌کند.  مقدار آن حدود 6000 لیتر در روز به اندازه حجم یک استخر شناست. خون توسط سرخ رگ‌ها از قلب خارج شده و به همه اعضای بدن می‌رسد.

تمام بدن توسط سیستم مویرگی خون رسانی می‌شود و به سلول‌ها انرژی و اکسیژن کافی می‌رسد. تا زمانی که قلب درست کار می‌کند آن را جدی نمی‌گیریم در صورتی که یک صدمه کوچک در قلب و سیستم گردش خون می‌تواند زندگی انسان را به پایان برساند.

در آلمان 43 درصد از مرگ و‌میر انسان‌ها به‌علت بیماری‌های قلبی است.سیستم گردش خون به‌تدریج دچار تغییراتی می‌شود که برای بدن خطرناک است: رگ‌ها سفت می‌شود و خاصیت الاستیک خود را از دست می‌دهد، در  دیواره رگ‌ها چربی رسوب می‌کند و آرتریو اسکلروز پیش می‌آید. اگر پلاک ناشی از آرتریو اسکلروز در رگ‌های قلب یا مغز باشد رگ مسدود می‌شود و جان انسان در بین زندگی و مرگ قرار می‌گیرد. بروز سکته قلبی یا مغزی تا حد زیادی به ارث و گاهی به شانس انسان بستگی دارد. عادات و طرز زندگی انسان در این مورد مؤثر هستند. خطر آرتریو اسکلروز 50 درصد کمتر می‌شود اگر برای قلب و سیستم گردش خون ارزش قائل شویم و به آنها توجه کنیم.

استرس

استرس و افسردگی از فاکتورهای خطرناک به‌وجود آورنده بیماری‌های قلبی هستند. یوخن یوردان، پروفسور در رشته پزشکی- روان‌شناسی، پایه‌گذار نخستین کلینیک پسیوکاریولوژی در اروپا در این مورد چنین می‌گوید: فشارهای عصبی، هیجانات، عصبانیت و بحث‌های خانوادگی و شغلی باعث واکنش بدن می‌شود. هنگام استرس هورمون‌های آدرنالین، نورآدرنالین وکورتیزول ترشح می‌شود و در اثر تداوم استرس و ترشح این هورمون‌ها قلب ریتم طبیعی خود را از دست داده، امکان سکته قلبی وجود دارد.

پیشگیری

بسیاری از مردم استرس و فشارهای عصبی را جدی نمی‌گیرند، معمولا هنگامی خواستار کمک هستند که دچار سکته قلبی یا مغزی شده اند! دوستان، شریک زندگی، دکتر یا روان‌شناس می‌توانند پیشگیری‌کننده این جریان باشند با درمان زودرس می‌توان به نتیجه رسید. در درجه اول باید عامل به‌وجود آورنده استرس را شناسایی کرد، پس از آن
روان درمانی، روش‌های تمدد اعصاب و مدیتاسیون تاثیر بخش خواهند بود. یوخن یوردان پیشنهاد می‌کند که این اشخاص بیشتر با دوستان خود در تماس باشند و یک سرگرمی برای خود انتخاب کنند، توانایی خود آگاهی آنها باید به‌نحوی افزایش یابد.ژیمناستیک و ورزش باید به‌طور مرتب انجام شود ( تا حدی که ضربان قلب فرکانسی حدود 120 بار در دقیقه داشته باشد ) به این ترتیب در مدت 30 تا 45 دقیقه هورمون به مقدار طبیعی خود باز می‌گردد.

حرکات بدنی

حدود نیمی از مردم آلمان کمتر از یک ساعت در هفته ورزش می‌کنند. اشخاص تنبل  نسبت به کسانی که فعالیت بدنی کافی دارند دو برابر بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی و دستگاه گردش خون هستند.

پیشگیری

توسط فعالیت‌های بدنی، ضربان قلب و فشار خون کاهش می‌یابد، دستگاه تنفس بهتر کار می‌کند، تبادل کلسترین و مواد قندی در حد ایده آل انجام خواهد شد، همچنین درصد فعالیت‌های بدنی در کارهای روزانه باید افزایش یابد،  به‌طور مثال با دوچرخه به سر کار رفتن به جای استفاده از ماشین، از پله‌ها استفاده کردن به جای آسانسور و ورزش‌های مقاوم‌کننده مثل پیاده روی ودوچرخه سواری- حدود 35 تا 45 دقیقه- کمک خواهند کرد در مجموع 2000 کیلوکالری در هفته در اثر ورزش باید از بین برود، یک پیاده روی دو ساعته کافی خواهد بود.

وزن

در وزن‌های بالا هورمون‌هایی ترشح می‌شود که فشار خون را افزایش می‌دهد، رگ‌های بدن را تنگ می‌کند به‌ طوری که خون سریعتر جریان پیدا کند. کسانی که چاق هستند نه تنها در معرض آرتریو اسکلروز بلکه مستعد بیماری‌هایی مثل دیابت و هیپرتانسیون (فشار خون بالا)  هستند.

پیشگیری

پایین آوردن وزن حتی به مقدار کم امکان بروز  بیماری‌های قلب و عروق را کاهش می‌دهد. رژیم غذایی باید با فعالیت‌های بدنی همراه باشد بنابراین ورزش و حرکات بدنی را نباید از یاد برد.

تغذیه

خوردن غذاهای چرب و مصرف نکردن میوه و سبزی به قلب و دستگاه گردش خون آسیب می‌رساند.

پیشگیری

نظر متخصصان تغذیه در مورد تغذیه مقوی و مناسب مختلف است. در مجموع نباید بیشتر از نیازهای بدن کالری مصرف شود.  در تغذیه روزانه باید به حد کافی میوه و سبزی، مواد
سبوس دار، ماهی، روغن زیتون و گردو خورده شود.

الکل و سیگار

کسانی که به مقدار زیاد الکل می‌نوشند نه تنها به کبد، معده و روده خود آسیب وارد می‌کنند بلکه زمینه را برای بروز بیماری‌های قلب و عروق آماده می‌کنند؛ فشارخون افزایش می‌یابد خطر سکته مغزی زیاد می‌شود، بافت عضلانی قلب بزرگ می‌شود و ضربان قلب از حد طبیعی خود خارج می‌شود.نیکوتین و مواد مشابه رگ‌های بدن را تنگ می‌کنند و در اثر صدمه به بخش داخلی قلب میزان فشار خون را افزایش می‌دهند.

کد خبر 72183

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز