همشهری آنلاین: جوزف راتزینگر؛ ۱۶ آوریل سال ۱۹۲۷ در استان باواریاى آلمان که منطقه‌اى کاتولیک نشین محسوب مى‌شود، به دنیا آمد.

pope benedict

خانواده‌اش به صورت سنتى مزرعه‌دار بودند، اما پدرش یک ژاندارم ارتش آلمان بود. وی در 5 سالگی در جمع کودکانی ایستاده بود که باید به اسقف اعظم مونیخ خوشامد می‌گفتند.

زرق و برق و جلوه خیره کننده لباس کاردینالی، آن قدر او را مجذوب کرد که تصمیم گرفت بعدها کاردینال شود. اما به جای این کار در 14 سالگی عضو انجمن جوانان هیتلری شد.

او در نوجوانى کشاورزى مى‌کرد و در سن ۱۶ سالگى در هنگام تحصیل در مدرسه علوم دینى به عنوان خدمه پدافند هوایى آلمان در زمان جنگ دوم جهانى به خدمت فراخوانده شد. حامیان او مى‌گویند که تجربه‌هاى او در دوران حکومت نازى‌ها او را قانع کرد که کلیسا باید به دفاع از حقیقت و آزادى برخیزد.

با شروع جنگ، مدتی سپر تانک ساخت و بعد به نیروی ضدهوایی مونیخ پیوست. با شکست آلمان، مدتی را در اردوگاه زندانیان جنگی متفقین به سر برد. تجربیاتش در اردوگاه جنگی و حزب نازی باعث شد به این نتیجه برسد که هیچ چیز غیر از کلیسا نمی‌تواند در برابر این همه خشونت و جنگ بایستد.

پس دوباره به یاد تصمیم 5 سالگی خود افتاد. در 50 سالگی توسط پاپ پل ششم به آرزوی خود رسید و کاردینال مونیخ شد و ۲۸ سال در این مقام باقی ماند. سیصد سال بود که هیچ پاپی این همه در مقام کاردینالی صبر نکرده بود.

 پس از پایان جنگ در شهر مونیخ تحصیلات خود را در رشته‌هاى فلسفه و الهیات ادامه داد. در تاریخ ۲۹ ژوئن ۱۹۵۱ به مقام کشیشى رسید و پس از آن به تدریس در مدارس علوم دینى منطقه پرداخت.

در ماه مارس سال ۱۹۷۷ به مقام سراسقفى شهر مونیخ منصوب شد و حدود سه ماه بعد توسط پاپ «پل ششم» به مقام کاردینالى ارتقا یافت. کاردینال راتزینگر از سال ۱۹۸۱ سرپرستى «مدافعان اصل ایمان» را برعهده داشت.

این نهاد واتیکان وظیفه حراست از ارتدوکسى (درست آئینى) را به عهده دارد. او در این مقام مواضع سیاسى سازش ناپذیرى اتخاذ کرد و براى مثال در جریان انتخابات ریاست جمهورى آمریکا 2004 خواستار آن شد تا سیاستمداران حامى سقط جنین (جان کرى نامزد دموکرات‌هاى آمریکا) از حضور در مراسم عشاى ربانى منع شوند.

راتزینگر تنها کاردینالى بود که مدت زیادى با پاپ ژان پل دوم همراه و رفیق بود. در میان ۱۱۵ کاردینالى که این بار در انتخاب پاپ حق راى داشتند، تنها سه نفر در زمان گزینش ژان پل دوم کاردینال بودند و اجازه راى دادن داشتند. راتزینگر یکى از آنها بود.

آشنایى او با ژان پل دوم به زمان برگزارى اجلاس شوراى واتیکان دوم که راتزینگر به عنوان مشاور کاردینال فرینگیس در آن شرکت مى‌کرد، بازمى‌گردد. در پى اعلام استعفاى او در پى رسیدن به سن ۷۵ سالگى (براساس حقوق کلیسایى هر مسئول کلیسایى باید در ۷۵ سالگى از مقام و مسئولیت خود استعفا دهد) پاپ ژان پل دوم شخصاً از او به عنوان دوست و یار صمیمى یاد کرد و با صدور نامه‌اى از راتزینگر خواست تا همچنان در کنار او بماند.

این پاپ که هشتمین پاپ آلمانی است، می‌تواند به ۱۰ زبان صحبت کند. عقاید شدیدا سنتی و محافظه کارانه‌ای دارد و نظریاتش در مورد همجنس‌گراها و سوءاستفاده‌های جنسی در کلیساها بسیار جنجال برانگیز است.

او یکی از مخالفان عضویت ترکیه در اتحادیه اروپاست و می‌گوید کشوری که اکثریت جمعیت آن مسلمان و حکومت‌اش لائیک است، نباید در اتحادیه‌ای که اکثریت آن مسیحی‌اند عضو باشد.

صبح روز ۷ مه سال ۲۰۰۵ دود سفید نشان داد که شورای انتخاب پاپ، بالاخره دویست‌و‌ شصت‌و‌پنجمین پاپ را انتخاب کرده‌است. جوزف آلویس راتزینگر، با الهام از نام قدیس بندیکت و پاپ بندیکت پانزدهم که طی جنگ جهانی اول پاپ بود، نام بندیکت شانزدهم را برای خود انتخاب کرد.

وی عصر دهم اسفند 91 از مقامش رسما کناره‌گیری و شهر واتیکان را ترک کرد و پاپ فرانسیس اول جانشین او شد.

کد خبر 72095

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار