سه‌شنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
۰ نفر

ملکه الیزابت روز دوشنبه پس از وداع نهایی مردم انگلیس با درازمدت‌ترین حاکمشان در کنار شوهر مرحومش فیلیپ به خاک سپرده شد.

Elizbeth

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز در میان مراسم رسمی با دقت طراحی شده تشییع جنازه ملکه لحظاتی از عواطف آشکار رخ داد. در انتهای روز چهره رنگ‌پریده پادشاه چارلز به اشک نشست و در همان حال ماتم در صورت‌های چندین عضو خانواده سلطنتی مشاهده شد.

تجمعات بزرگی در خیابان‌های لندن و قصر وینزور شاهد این مراسم عظیم بودند.

جاستین ولبی، اسقف کانتربری به حضار در مراسم دولتی در کلیسای شکوهمند وست مینستر که پادشاهان و ملکه‌های انگلیس در طول بیش از ۱۰۰۰ سال گذشته، ازدواج کرده‌اند، تاجگذاری کرده‌اند و به خاک سپرده شده‌اند، گفت:‌«رهبران معدودی این فوران عشق را که ما دیده‌ایم، دریافت کرده‌اند.»

در میان ۲۰۰۰ از حضار حدود ۵۰۰ رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، اعضای خاندان سلطنتی و شخصیت‌های عالیمقام از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا حضور داشتند.

 در بیرون از صدها هزار نفر از مردم به خیابان‌های پایتخت آمده بودند تا به الیزابت که پس از ۷۰ سال سلطنت در ۹۶ سالگی درگذشت، ادای احترام کنند.

بسیاری از افراد در مسیر حرکت ماشین حامل تابوت از لندن به سوی وینزور صف کشیده بودند، گل پرتاب می‌کردند و فریاد سر می‌دادند.

در نمازخانه سنت‌جرج در قلعه وینزور حود ۸۰۰ مهمان برای مراسم ترحیمی خصوصی‌تر حاضر بودندکه با برداشتن تاج، گوی گوهرنشان و کوپال- نمادهای قدرت و دولت تک‌سالار  از روی تابوت برداشته شدند و روی محراب گذاشته شد.

لرد چمبرلن، ارشدترین مقام در خانوار سلطنتی، «چوبدستی دیوان» را شکست که نشانگر پایان خدمتش به مقام فرمانروا بود و ان را روی تابوت گذاشت که به آهستگی به درون سرداب سلطنتی پایین رفت.

در حالی که حضار آهنگ «خدا نگهدار پادشاه باد» را می‌خواندند، پادشاه چارلز که با چالش عمده برای حفظ گیرایی سلطنت در دوران شدت گفتن سختی‌های اقتصادی در بریتانیا مواجه است، ظاهرا تلاش می‌کرد جلوی اشک‌هایش را بگیرد.

در همین ساختمان بزرگ بود که از ملکه به تنهایی در حال سوگواری برای شوهر ۷۳ ساله‌اش، پرنس فیلیپ در دوران قرنطینه پاندمی عکسبرداری شده بود و این حس را  تقویت می‌کرد که فرمانروا در دوران ابتلا با مردمش هماهنگ است.

در ساعات بعدی دوشنبه، در یک مراسم خصوصی خانوادگی تابوت‌های الیزابت و همسرش فیلیپ که سال پیش در ۹۹ سالگی درگذشت، از سرداب حرکت داده شدند تا با هم در همان نمازخانه‌ای دفن شوند که پدرش، شاه جرج ششم، مادر و خواهرش پرنسس مارگرت نیز به خاک سپرده شده‌اند.

بیانیه‌ای در وب‌سایت خاندان سلطنتی در ساعت ۲۱:۰۶ بعدازظهر به وقت اعلام کرد: «ملکه به همراه دوک ادینبورو (همسر ملکه) در نمازخانه یادبود پادشاه جرج ششم به حاک سپرده شدند»

کد خبر 707095

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha