روزنامه ایران در تایم لاینی از لحظه انتقال به خودروی گشت ارشاد تا مرگ و خاکسپاری مهسا امینی منتشر کرده است.

ویدیویی دقیق تر از لحظات بیهوشی مهسا امینی در مرکز پلیس امنیت اخلاقی

به گزارش همشهری آنلاین، پرونده مرگ مهسا امینی دختر ۲۲ ساله سقزی که در سالن ارشاد ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا به ناگاه نقش بر زمین شد و به کما رفت و دو روز بعد نیز در بیمارستان جان باخت حالا مهم‌ترین پرونده‌ای است که تمامی نهادهای مربوطه در کشور از جمله قوه قضائیه، دادگستری، پلیس، مجلس، وزارت کشور، ستاد حقوق بشر و غیره خود را مسئول پیگیری سریع آن می‌دانند تا هر چه سریعتر علت فوت این دختر جوان مشخص و اعلام و اذهان عمومی روشن شود. 

تایم لاین ویژه مهسا امینی ؛ از لحظه ورود گشت ارشاد تا مرگ ... | روایت کامل از ماجرای تلخ مهسا امینیژینا-‌ مهسا- امینی چند روز قبل همراه پدر، مادر و برادرش برای سفری تفریحی به تهران و خانه اقوامشان آمده بود اما عصر سه‌شنبه هنگامی که همراه برادر و دختر خاله‌اش از مترو حقانی خارج شد مأموران گشت پلیس امنیت اخلاقی به خاطر نوع پوشش از وی می‌خواهند با آنها به مرکز پلیس در خیابان وزرا برود تا در کلاسی که به‌عنوان ارشاد و حجاب برگزار می‌شود شرکت کند اما حدود دو ساعت پس از انتقال وی به مقر پلیس این دختر جوان پس از مکالمه‌ای کوتاه با یکی از کارمندان زن پلیس در سالن ارشاد بی‌هوش شد. 

دقایقی بعد با حضور امدادگران اورژانس مهسا را به بیمارستان کسری منتقل و پزشکان سطح هوشیاری وی را بسیار پایین اعلام کردند. آنچه در نخستین اظهار نظر پزشکان اعلام شده سکته قلبی و مغزی علت به کما رفتن مهسا بود. با این حال بررسی‌های تخصصی برای علت این حادثه آغاز شد اما دو روز بعد یعنی عصر پنجشنبه ۲۳ شهریور خبر فوت مهسا اعلام شد. 

بدین ترتیب پس از تحویل جسد وی به پزشکی قانونی برای بررسی و تعیین علت اصلی مرگ، شامگاه جمعه پیکر مهسا به خانواده‌اش تحویل شد تا برای دفن به زادگاهش سقز منتقل شود. صبح شنبه ۲۶ شهریور نیز پیکر این دختر جوان در آرامستان آیچی شهر سقز به خاک سپرده شد.

دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور

پس از اعلام خبر فوت مهسا امینی، رئیس‌جمهور به وزیر کشور دستور داد جزئیات حادثه رخ داده برای مهسا امینی را با فوریت و دقت مورد بررسی قرار داده و گزارش نتایج حاصله را ارائه کند. آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی پیرو انتشار اخباری درباره اتفاقات رخ داده برای یک خانم جوان، به وزیر کشور دستور داد، علت و جزئیات حادثه را با فوریت و دقت به‌صورت ویژه بررسی و نتیجه را گزارش کند. در پی دستور رئیس‌جمهور، احمد وحیدی وزیر کشور نیز معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور را مسئول رسیدگی به حادثه مهسا امینی کرد. وحیدی خطاب به سید مجید میراحمدی تأکید کرد: با توجه به دستور رئیس‌جمهور در خصوص حادثه پدید آمده برای خانم مهسا امینی، علت حادثه را با فوریت و دقت به‌صورت ویژه بررسی و نتیجه را به اینجانب گزارش کنید.

اطلاعیه مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ

در حالی که نخستین گمانه زنی‌ها در مورد علت این حادثه برخورد فیزیکی پلیس با این دختر بود اما پلیس به محض فوت او در اطلاعیه‌ای این موضوع را تکذیب کرد. در اطلاعیه پلیس آمده بود: در اجرای دستور فرمانده کل انتظامی کشور مبنی بر رسیدگی دقیق به این موضوع در  فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، در همان ساعات اولیه حادثه فوق، بلافاصله رسیدگی به آن بدون هیچ گونه ملاحظه‌ای در دستور کار این فرماندهی قرار گرفت براساس نتایج به دست آمده و بازبینی دوربین‌های مداربسته نامبرده روز سه‌شنبه مورخ ۲۲ شهریور جاری به همراه تعدادی از افراد به‌دلیل پوشش نامناسب توسط مأموران پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ  ارشاد  و به منظور اخذ تعهد و توجیه به یکی از مقرهای پلیس هدایت شدند که وی در جمع سایر مراجعه کنندگان در سالن اجتماعات به طور ناگهانی بیهوش شده و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به نزدیک‌ترین بیمارستان جهت مداوا منتقل می‌شود که متأسفانه اقدامات درمانی مثمر ثمر واقع نشد. لازم به ذکر است، تصاویر ضبط شده دوربین‌های مدار بسته از لحظه ورود وی به مقر انتظامی تا انتقال توسط اورژانس به رؤیت خانواده وی رسیده است. توضیح اینکه بر اساس رسیدگی دقیق به عمل آمده از زمان انتقال وی به خودرو و همچنین در مکان مزبور هیچ گونه برخورد فیزیکی با ایشان انجام نشده است.

از پلیس خواستیم ادله حادثه جمع‌آوری شود

احمد وحیدی وزیر کشور در ارتباط زنده تلویزیونی درباره حادثه رخ داده برای مهسا امینی اظهار داشت: با وزارت بهداشت و پزشکی قانونی صحبت‌ها انجام شده تا با بررسی‌های کارشناسی شده علت فوت ایشان را اعلام کنند. همزمان از فرماندهی فراجا نیز خواسته شده که دلایل و موضوع این حادثه را جمع‌آوری کنند.
وزیر کشور در پایان نیز گفت: ممکن است اظهارنظرهایی شود که با واقعیت فاصله داشته باشد ولی تمامی دستگاه‌ها به‌دنبال این هستند که علت فوت را سریعاً اعلام کنند.

پیگیری سریع در قوه قضائیه

رئیس کل دادگستری استان تهران به‌دنبال این حادثه از نماینده ویژه وزیر کشور و پزشکی قانونی خواست هرچه سریعتر گزارش‌های خود را به قوه قضائیه ارسال کنند تا روند بررسی پرونده مهسا امینی تسریع شود. به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه،  القاصی مهر پس از صدور دستور بررسی پرونده علت فوت مهسا امینی در هیأت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی، از نماینده تعیین شده وزیر کشور و کارگروه مربوطه در پزشکی‌قانونی خواست در اسرع وقت گزارش‌ها و جمع ‌بندی‌های خود را به قوه قضائیه ارسال کنند.

بر اساس این گزارش، رئیس کل دادگستری استان  تهران تأکید کرده روند بررسی‌های دقیق قضایی از همان ساعات اولیه وقوع این اتفاق آغاز شده است. القاصی مهر همچنین تصریح کرد: نتیجه بررسی‌ها در مراحل مختلف اطلاع‌رسانی خواهد شد و مردم شریف مطمئن باشند قوه قضائیه و مدعی العموم پیگیر این موضوع هستند و این پرونده به‌صورت ویژه، سریع و دقیق مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

بررسی ابعاد حادثه در مجلس شورای اسلامی

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای ‌اسلامی به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مأموریت داد تا همه ابعاد حادثه رخ داده برای «مهسا امینی» را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.
در پیام رئیس مجلس آمده است: اتفاق تلخ اخیر برای یکی از بانوان در یکی از بخش‌های پلیس تهران، سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و تأسف شدید اینجانب شد.

در این زمینه ضمن تأکید بر اینکه فصل الخطاب همه برای موضوعات مختلف از جمله مسائل اجتماعی و فرهنگی باید عمل به قانون و رفتار قانونمندانه باشد، به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور  مأموریت می‌دهم همه ابعاد این موضوع را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند. در صورتی که در گزارش کوتاهی و تقصیری مشاهده شد، در گزارش ارائه شده، الزامات لازم برای جلوگیری از تکرار این قبیل موارد مورد توجه قرار گیرد.

مأموریت هیأت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی

هیات نظارت بر حفظ حقوق شهروندی بر اساس دستور رئیس کل دادگستری استان تهران مأمور به انجام بازرسی‌ و بررسی‌های لازم در خصوص علل و چگونگی بروز عارضه جسمی برای خانم مهسا امینی شد.

طبق اعلام مرکز رسانه قوه قضائیه، به‌دنبال وقوع عارضه جسمی برای خانم «مهسا امینی» در یکی از مراکز پلیس و در اجرای دستورالعمل اجرایی «بند ۱۵ قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی» و «سند امنیت قضایی»، علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران به معاون قضایی و دبیر هیأت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان تهران مأموریت داد تا به قید فوریت در خصوص علل و چگونگی بروز این عارضه برای فرد مورد اشاره، بازرسی‌ها و بررسی‌های لازم را انجام دهد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در بخشی از دستور خود خطاب به دبیر هیأت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان تهران با یادآوری این مقوله که عمل و اقدام تمامی دستگاه‌ها، در هر شرایطی باید استوار بر قوانین و مقررات باشد، تأکید کرد: در صورتی که نتایج بازرسی‌ها و بررسی‌های قضایی، بیانگر وقوع تخلف، اهمال و یا کوتاهی باشد، قطعاً موضوع بر اساس ماده ۱۵ دستورالعمل اجرایی بند ۱۵ قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، به هیأت مرکزی با ریاست رئیس محترم قوه قضائیه کتباً گزارش و با اولویت در مرجع قضایی صالح مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

توضیح پزشکی قانونی

مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در ارتباط زنده تلویزیونی گفت: نمونه‌های لازم از بافت‌ها و اعضای داخلی بدن مهسا امینی برداشته شد و نسبت به ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه‌های تخصصی اقدام شد. کمیسیون ویژه بررسی تخصصی علت فوت خانم مهسا امینی در اولین فرصت بعد از دستور ویژه دادستان تهران تشکیل شد و اقدامات اولیه برای معاینه مصدوم قبل از فوت انجام شد.  

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ادامه داد: همه معیارها و شاخص‌هایی که باید در معاینه ظاهری وی در زمان حیات انجام می‌شد، صورت گرفت و بررسی‌های تکمیلی در حال انجام بود که متأسفانه منتهی به فوت وی شد.

فروزش بیان کرد: با اطلاع از فوت وی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران در پی دستور مقام قضایی با تشکیل یک تیم مجرب از کادر متخصصان و با انتقال پیکر فوت شده به سالن تشریح مرکز تشخیص آزمایشگاهی استان تهران اقدام به معاینه ظاهری و کالبد گشایی پیکر متوفی کردند. تیم پزشکی قانونی با بررسی دقیق و کامل با اعمال دقت مضاعف در معاینه و کالبد گشایی و بررسی تمامی معیارها و شاخص‌های تعیین علت فوت به لحاظ ظاهری و اعضای داخلی اقدام کردند.

فروزش گفت: نمونه‌های لازم از بافت‌ها و اعضای داخلی بدن متوفی برداشته و نسبت به ارسال نمونه‌ها به آزمایشگاه‌های تخصصی اقدام شد.به محض حصول نتایج آزمایش‌های ارسالی با در نظر گرفتن نتایج معاینه و کالبدگشایی، آزمایش‌های انجام شده مندرجات پرونده بیمارستانی و سوابق پزشکی نامبرده و همچنین اخذ نظریه تخصصی رشته‌های مورد نظر در قالب کمیسیون پزشکی ویژه‌ای که به دستور دادستان در اداره کل پزشکی قانونی استان تهران تشکیل شده، نسبت به تعیین علت فوت اقدام و به مقام قضایی ارسال خواهد شد.

سردار حاجیان سخنگوی فراجا نیز در این باره گفت: چون موضوع تخصصی هست، بنده نمی‌خواهم علت مرگ را اعلام کنم و پزشکی قانونی باید علت مرگ خانم مهسا امینی را مشخص کند. با توجه به حادثه‌ای که در مقر امنیت اخلاقی تهران بزرگ در تاریخ ۲۲ شهریور اتفاق افتاد مراتب بلافاصله به نظر فرمانده انتظامی کل کشور که در شلمچه حضور داشتند رسید و ایشان دستورات لازم را به فرماندهی انتظامی تهران بزرگ صادر کردند که موضوع به‌صورت دقیق و بدون هیچگونه ملاحظه‌ای بررسی شود.

ارسال پیام‌های تسلیت

به دنبال حادثه فوت مهسا امینی دختر ۲۲ ساله سقزی برخی مقام‌های کشوری با ابراز تأسف از این حادثه پیام‌های تسلیتی به خانواده این دختر جوان ارسال کردند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در صفحه شخصی خود در واکنش به درگذشت «مهسا امینی» نوشت: درگذشت غم‌انگیز خانم ‎مهسا امینی را به خانواده آن مرحومه، بویژه پدر و مادر داغدارش، ‎تسلیت عرض می‌کنم. تلخی برخی اتفاق‌ها براحتی فراموش نمی‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی رئیس کل دادگستری استان کردستان نیز در پیامی ضمن عرض تسلیت به پدر، مادر و تمامی بازماندگان مرحومه مهسا امینی، از پیگیری و بررسی این پرونده توسط دستگاه قضایی استان خبر داد.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران نیز با عرض تسلیت به خانواده مهسا امینی،با اشاره به اینکه چندین واحد قضایی و غیرقضایی دستوراتی را برای تحقیق و بررسی صادر کرده‌اند و تیم‌های ویژه و تخصصی نیز تشکیل شده است، تأکید کرد تحقیقات و اعلام نتایج نباید مشمول مرور زمان شود و فرایند طولانی را طی کند. وی، همچنین از مسئولان قضایی ذیربط درخواست کرد تا چنانچه قصور یا تقصیری در این پرونده مشاهده شد، با مسببان و عوامل و مرتکبان این وضعیت، برخورد قانونی فوری صورت پذیرد.

کد خبر 706549
منبع: ایران

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار حوادث

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 8
 • نظرات غیرقابل انتشار: 66
 • ساسان IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  این یک روند منتقی در یک سانحه است و نیازی به هوچی گری و مظلوم نمایی مشتی غربگدای بی غیرت ندارد که بدنبال ناراحتی و تشویش در ملت هستند که اهداف اربابانشان را در آن جای دهند.
  • محمد IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   20 2
   اگه این بلا سر خواهر یا دختر خودت میومد بازم این حرفو میزدی ؟
  • مرتضی FR ۲۱:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   19 1
   چیزی به اسم ارباب و غرب و نوکر و بیگانه وجود نداره. ناموس این ملت بوده که فوت شده و باید این خشونت و رفتارهای خشونت آمیر تمام بشه. این همه شهید ندادیم که مردم روسری از سر بردارند برای دفاع از حق شون. شهید دادیم که ناموس مون سر سفره سفید بخت بشه. بعد شما میگی ارباب غربی؟ از شهدا باید خجالت کشید که روی سیم خاردار دراز می کشیدن که ناموسشون توی قبر دراز نکشه. اونم کی؟ نیروی خودی.
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  22 54
  تمام من ها به همراه تمام ورشکستگی سیاسی وتمام حزب های مطرودبا تمام وسایل های و ایادی هاشون به میدان امدن تا از این موضوع برای خودشون واربابانشون کلاهی درست کنند و بگن ما زنده ایم
 • نرجس IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  50 11
  چه بگم والادیگه بندخدارحمت خدارفت جان یه جوان الکی گرفته شد
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  25 42
  چطور یک ماه پیش که مادرشهیدیک در شیراز ضرب شتم بی حرمتی قرار گرفت طرفداران حقوق زن ساکت بودن در ماجرا مهسا قطعا پستها عربده کشی
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  28 53
  عمرش تا همون جا بوده و اینکه اصلا چرا باید انقد بترسه که سکته کنه.
 • داریوش IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  46 18
  درود اول فیلم تقطیع شده بود....دوم نشان داده نشد اورژانس چند ساعت بعد افتادن خانم امینی آمد چون ساعت و تاریخ دوربین مدار حذف شده بود...سوم بیمارستان هم اعلام کرده ایشان با ضربه مغزی و بدون اعلایم حیاتی به آنجا ارجاع شده است
  • مهدی US ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   5 12
   حرف مفت نزن
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  34 5
  حجابش بد نیست چرا این بنده خدارو گرفتن آخه
 • کامبیز IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  25 31
  خدا را شکر که فیلم به وضوح نشان می دهد که حال مهسا خوب بوده ویک لحظه افتاده است ! اگر این فیلم نبود آنگاه کفتارهای غربی که منتظر یک جنازه برای خوردن هستند ، می گفتند به مهسا تجاوز هم شده است.
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   19 31
   امر به معروف ونهی از منکر حکم خداست وتکلیف مسلمان،تبریک میگم به خانمی که چاقوخورده وبه درجه جانبازی نایل شده من که یک زن هستم به جایگاه ایشون غبطه میخورم کاش من جای اون بودم جانم به قربان شما جانباز امربه معروف ونهی از منکر به خودت ببال که امام حسین به تو میباله وامام زمان منتظرزیادشدن چنین جان برکف هاییست،بارک الله به غیرت این زن، مردهای بی غیرت که اجازه میدن زنهاشون تبرج کنن ومیان درانظارنامحرم قراد میگیرن ازاین خانم غیرت رویادبگیرن
  • IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
   17 5
   خانم محترم آخه شما با این حرفت داری از دین پیشی میگیری سوره حجرات برای امثال شما اومده که میگه در دین از پیغمبر خدا پیشی نگیرید ، یکی از شروط امر به معروف همینِ که ضرر جانی به دنبال نداشته باشه بعد شما آرزو داری بری یکی بهت چاقو بزنه که جانباز بشی خوب قربون دستت اینقدر علاقه داری جز نیروهای جهادی به مناطق محروم برو ، اینقدر خطر و خطا هست که ممکنه به آرزوت برسی .صلوات خدا برای همه شهدای جهادگر
 • محمد کوهکن IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  7 1
  آنچه در فیلم پخش شده از سالن جلسات آموزشی گشت ارشاد که خانم مهسا امینی در حال راه رفتن و نشستن و برخواستن به نمایش آمد ظاهر پوشش ایشان مطابق گفته مادرش مانتو و شال بلند هیچ مشکل نداشت پس دستگاه‌های حاکم در وهله اول این سوال مطرح کنند گشت ارشاد چرا این خانم و سایر خانم های که آنجا بودن و ظاهر مناسب داشتن چرا به آنجا کشانده . گشت ارشاد باید قبول کند که یک واحد نظامی است و مردم بخصوص خانم ها از جلب شان به مجموعه انتظامی وحشت زده می شوند انهمدر شرایط عادی از طرفی ملاحظه کردید خانم مهسا امینی خیلی عصبی و مضطرب بودن و دید که با یکی از خانم های گشت در سالن لباس بلند و شال بلند به اعتراض نشان دادن یعنی اینکه این پوشش چه اشکال دارد آن خانم محترم شال ایشان بلند کرد یعنی اینکه این چه است سرت کردی و همین شد اتفاقی که نباید می افتاد
 • مونا IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  10 1
  یه روز تصمیم گرفتم برم حسینیه و نماز اول وقت بخونم چند تا از زنهای چادری همسایه که فقط دماغشون از چادر بیرون بود شروع کردند به غیبت یکی از زنهای همسایه از آن روز به بعد حسینیه نرفتم نماز اول وقتم رو در خونه و بدون شنیدن غیبت خوندم از اون روز فهمیدم حجاب فقط یکی از ارکان دین داریست عفت واقعی رعایت حقوق دیگران هست مسلمانی فقط چادر و نماز نیست البته همه خانم‌های چادری اینگونه نیستند ولی بعضی از اونها از زیر چادر حیا ندارن و فکر میکنن همین که چادرین بهشت مال اوناست
 • متین IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۷
  3 11
  مرگ بر تمام افساد طلبان بی غیرت وطن‌فروش نامرد ... و همه کسانی که مغرضانه آب به آسیاب دشمن میریزن