وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی «اپرای عاشورا» را اثری فاخر و تاثیرگذار در حوزه هنر دینی توصیف کرد و گفت: به زودی شاهد اجرای برنامه‌های هنری فاخر در دیگر مناطق کشور خواهیم بود.

اپرای عاشورا

به گزارش همشهری آنلاین، محمدمهدی اسماعیلی که شب گذشته (چهارشنبه ۲۶ مرداد) به تماشای اپرای عاشورا نشسته بود در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: دیشب اپرای عاشورا را در تالار وحدت تماشا کردم. اثری فاخر و بسیار تاثیرگذار در حوزه هنر دینی.
‏وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در این یادداشت از گروه اجرایی اپرای عاشورایی و مدیران و کارکنان بنیاد رودکی تشکر کرد.

‏اسماعیلی همچنین به آماده‌سازی سالن های استاندارد اشاره و تصریح کرد: انشاءالله به زودی شاهد اجرای برنامه‌های هنری فاخر در دیگر مناطق کشور خواهیم بود.

وزیر فرهنگ پس از تماشای اپرای عاشورا بر اجرای این اثر فاخر در شهرهای مختلف تأکید کرد و افزود: طرح بزرگی چون «اپرای عاشورا» به لحاظ ساختار باید در مجموعه‌های هم سطح تالار وحدت روی صحنه برود که خوشبختانه امروزه تالارهای بزرگ و پیشرفته‌ای در شهرهای مختلف کشور آماده بهره‌برداری است که از ظرفیت میزبانی اجرای اپرای عاشورا برخوردار هستند.

اسماعیلی همچنین در خصوص استقبال مخاطبان از آثاری چون اپرای عاشورا گفت: هیچ زبانی رساتر از زبان هنر برای انتقال مفاهیم وجود ندارد و بر همین اساس باید نسبت به تقویت و توسعه آثار فاخر هنری اهتمام داشته باشیم.

اُپرای عاشورا نخستین اثری است که بر اساس تئوری احیای اپرای ملی بهروز غریب‌پور تولید و توسط خود او نوشته، طراحی و کارگردانی شده است و با آهنگسازی بهزاد عبدی در سال ۱۳۸۷ به اجرا درآمد که در آن آواگران بر اساس ردیف‌های آوازی ایرانی نقش‌ها را ایفا می‌کنند.

این اُپرا تاکنون بیش از ۹۰ بار اجرا شده است. گفته می‌شود اپرای عروسکی عاشورا در شمار پرمخاطب‌ترین آثار گروه تئاتر عروسکی آران در خارج از ایران محسوب می‌شود.

 «اپرای عاشورا» اثری فاخر و تاثیرگذار در حوزه هنر دینی است

این اُپرا تاکنون در شهرهایی از جمله تهران و شیراز و کشورهایی از جمله فرانسه، لهستان و ایتالیا اجرا شده است‌.

اُپرای عاشورا آخرین بار مهرماه ۱۳۹۷ توسط اعضای گروه تئاتر عروسکی آران و هنرمندانی همچون علی پاکدست، مریم اقبالی، علی ابوالخیریان، مرجان احمدی، مرضیه سرمشقی و با حضور آواگرانی همچون محمد معتمدی، مهدی امامی، رضا صادقی و ده‌ها خواننده-بازیگر دیگر اجرا شد.

کد خبر 698815

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha