با مزدک پاکزاد هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت اسمارتک گفت‌وگو کردیم تا ببینیم در میان جولان غول‌های خارجی این تکنولوژی در شرکت‌های ایرانی، چطور این شرکت ایرانی جای خود را باز کرده و حالا رقیبی سرسخت برای آنهاست.

مزدک پاکزاد

به گزارش همشهری آنلاین، دنیایی رو تصور کنید که کسب‌وکارها با شناخت نیاز شما، ارتباطی درست و هوشمندانه با شما برقرار می‌کنند و در زمانی که برای شما مناسب است، پیامی که دقیقا راه‌حلی برای نیاز شماست را از طریق راه ارتباطی درست به شما می‌رسانند.

دنیایی که از تبلیغات صرف و فله‌ای به دنیایی پا می‌گذارید که به جای اینکه تحت حمله پیام‌های تبلیغاتی بیهوده، غیرهدفمند و محصول‌محور قرار بگیرید، پیام‌های کسب‌وکار برای شما هدفمند، مناسب دغدغه و راه‌حل محور است. این دنیا چندان هم دور از دسترس نیست و به واسطه‌ی ابزارهای مارکتینگ تکنولوژی که این روزها خون تازه‌ای به فضای دیجیتال مارکتنیگ دمیده‌اند امکان‌پذیر شده. دنیایی هدفمند و هوشمند که کسب‌وکار با استفاده از آن هزینه‌های تبلیغاتی خود را هوشمند مدیریت  و با کاربر ارتباطی پایدار و ریشه‌دار برقرار می‌کند.

در ایران، تا همین چند سال پیش دانش تکنولوژی بازاریابی‌، در انحصار سرویس‌دهنده‌های خارجی بود اما حالا شرکتی نوپا و دانش‌بنیان داخلی با کلی جوان خلاق و پرانگیزه سر برآورده که این خدمات پیشرفته را برای متقاضیان داخلی که اغلب ابرشرکت‌های کسب‌وکار ایران هستند، فراهم کرده است.

با مزدک پاکزاد هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل شرکت اسمارتک گفت‌وگو کردیم تا ببینیم در میان جولان غول‌های خارجی این تکنولوژی در شرکت‌های ایرانی، چطور این شرکت ایرانی جای خود را باز کرده و حالا رقیبی سرسخت برای آنهاست. گفت‌وگوی جذابی است که جواب خیلی از سوالاتی که در این حوزه دارید را می توانید تا انتهای این مصاحبه پیدا کنید.

ایجاد ارتباط اختصاصی با مشتریان باعث افزایش فروش می‌شود

جناب پاکزاد؛ اسمارتک از کجا شروع کرده و چه خدمات جدیدی ارائه می‌دهد؟

اواخر سال ۹۶ با هدف بهبود  تعامل بین کسب‌وکارها با مشتریان‌شان و ارتقاء کیفیت ارتباط با مشتریان،  تولید محصولات نرم‌افزاری را شروع کردیم.

کیفیت ارتباط به این معناست که به‌جای ارتباط یک طرفه عرضه‌کننده با مشتری، جنس این ارتباط دوطرفه بشود. این ارتباط مبتنی بر شناخت اختصاصی است. یعنی جنس ارتباط فروشنده با دو مشتری مختلف، متفاوت بوده و  براساس خواسته‌ها، نیازها و سلیقه‌ی او تغییر می‌کند و پیامی که مشتری در این ارتباط به آن نیاز دارد را دریافت می‌کند.

شناخت تخصصی نیاز ویژه­ی هر مشتری، ابزار مبتنی بر فناوری و دانش‌بنیان می‌خواهد. در داخل کشور ما  این ابزار به شدت کم بوده و خلاء آن احساس می‌شد و همچنین سرویس‌دهنده‌های خارجی موجود در بازار ایران در این حوزه، بسیار کمتر از نیاز بازار بودند.

ما در اسمارتک، درحال حاضر در حوزه­ی تکنولوژی بازاریابی، با پلتفرم اتوماسیون بازاریابی inTrack، شبکه تبلیغات هوشمند AdVerge، سامانه مدیریت افیلیت مارکتینگ Affillio و پلتفرم داده‌های مشتریان deepin خدمات جامع و متنوعی را به  کسب‌وکارها ارائه می‌دهیم.

کسب‌وکارهای بزرگ ایران به محصولات دانش بنیان اعتماد کردند

تصاحب سهم بازار آن هم در یک برهه­ی سه ساله و جلب اعتماد ابرشرکت‌ها چگونه اتفاق افتاد؟

در سال ۹۷ بیشتر درگیر توسعه محصول و ساخت پلتفرم و فعالیت‌های زیرساختی بودیم و اگر برگردیم به آن سالها، دشواری‌های زیادی را به واسطه­ی افزایش ناگهانی  نرخ دلار و ناپایداری‌های شدید حاصل از آن پشت سر گذاشتیم. اوایل سال ۹۸ موفق شدیم مجوز شرکت دانش‌بنیان نوع یک بگیریم. به رغم اینکه محصول‌مان هنوز بالغ نبود و تیم‌مان هم کوچک محسوب می‌شد، اتفاق خوبی برای مجموعه­ی نوپای ما بود. با مطالعه در حوزه مارتک، مارکتینگ اتومیشن و با بررسی محصولات خارجی و بومی سازی آن‌ها براساس نیاز کسب‌وکارهای بزرگ، توسعه­ی زنجیره‌ای از محصولات در حوزه­ی مارکتینگ تکنولوژی را در دستور کار قرار دادیم و یک محصول اتوماسیون مارکتینگ ایرانی را راه‌اندازی و محصولات خود را به مجموعه‌های برتر ایرانی با تعداد مشتریان زیاد در حوزه­ی بازاریابی و فروش، عرضه کردیم.

در بین ابرمجموعه‌های طرف مذاکره، به دیجی‌کالا رسیدیم و با اینکه با خدمت‌دهنده خارجی قرارداد داشتند، از تیم و محصول ما بسیار استقبال کردند.

ایجاد میلیون‌ها ارتباط هدفمند برای رشد کسب‌وکارها

منظورتان از مشتری زیاد برای شرکت‌های طرف قرارداد چه مقدار است؟

این محصولات برای شرکت‌هایی با جامعه هدف میلیونی توسعه داده شده است. البته استفاده از محصول ما برای مجموعه‌های موسوم به SME با جامعه­ی هدف کوچکتر، که حداقل ۵۰ هزار نفر کاربر داشته باشند هم قابل عرضه و استفاده از آن مقرون به صرفه است. ما با شناخت خصوصیات بازار داخلی به سمتی رفتیم که محصول را برای استفاده­ی کسب‌وکارهای متوسط و کوچک هم سازگار کنیم.  در حال حاضر استفاده از این محصولات را به استارتاپ‌ها توصیه نمی‌کنیم اما آمادگی آن را داریم در راستای توانمندسازی این مجموعه‌ها با آنها همکاری کنیم و سرویس رایگان در اختیارشان قرار دهیم.

کاهش چشمگیر هزینه‌های مارکتینگ سازمانها به کمک مارتک

بهترین بازدهی محصول اسمارتک در چه میزان از مشتری بروز می کند؟ 

طبیعی است مشتریان ما هرچقدر کاربر بیشتری داشته باشند، بازدهی شان در بهره‌برداری از محصول ما افزایش خواهد یافت. در سطح کسب وکارهای بزرگ و ملی،نتیجه به‌کارگیرییری محصولات مارتک  کاملا ملموس و مشهود است. در مقیاس‌های یک تا دو میلیونی هم این حس اثربخشی، هم در کاهش هزینه‌های مارکتینگ و هم در کیفیت اجرا و ارتباط کاملا مشهود خواهد بود.

محصولات دانش بنیان رقیب جدی محصولات خارجی

از چه زمانی بازار داخلی، شما را به عنوان یک نمونه موفق و توانا برای جایگزین شدن با رقیب خارجی پذیرفت؟

سال ۹۸ به عنوان سرویس‌دهنده به دیجی‌کالا وارد شدیم و آغاز این همکاری بر پایه­ی اعتماد به نیروی متخصص داخلی بنا شد و تولیدات ما به مرور جایگزین سرویس دهنده معروف خارجی شد. شروعی که برای ما به شدت چالش برانگیز بود چون اولین مشتری ما بزرگترین مشتری‌مان شد.

کرونا و جهش نرخ ارز در مقابل نیروهای متخصص داخلی کوتاه آمدند

گویا در کنار جهش نرخ ارز، چالش بزرگ دیگری هم در همین مدت کوتاه سراغ تان آمد؛ شیوع کرونا!

هم چالش سخت و هم تجربه‌ای گرانبها؛ در اواخر سال ۹۸ به دوران کرونا وارد شدیم و اینکه دیگر همه­ی بازار به سمت فعالیت آنلاین سوق پیدا کرد و هر کسی هم که تا آن موقع خرید آنلاین را تجربه نکرده بود به خاطر شرایط جدید بهداشتی، ترغیب به برطرف کردن نیازهایش به شکل آنلاین شد.

آزمونی ناگهانی و خارج از پیش‌بینی بود. خوشبختانه پلتفرم‌های ما  از این آزمون هم سربلند بیرون آمد. ما با تلاش زیاد موفق شدیم با تکیه بر نیروی متبحر و جوان خودمان بر این موج و سونامی غلبه کنیم و تجربه موفقی را با همکاری نزدیک بخش‌های مختلف دیجی‌کالا پشت سر گذاشتیم.

حقیقت این است که بدون نرمش و همکاری تنگاتنگ دیجی‌کالا امکان عبور از این جریان پیش‌بینی نشده وجود نداشت؛ چون اگر بخواهید بدون بررسی و تقویت لازم سیستم را زیر فشار ببرید، کل زیرساخت‌ها نابود می شود.

*پایان بخش اول گفتگو با مزدک پاکزاد هم‌بنیانگذار و مدیرعامل اسمارتک؛ بخش دوم به زودی منتشر می شود.

کد خبر 691876

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha