رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی درباره واردات اتوبوس‌های دست دوم به کشور توضیح داد و گفت: ۶۰۰۰ دستگاه اتوبوس دیگر نیز در سراسر کشور منتظر شماره‌گذاری هستند اما شرط آن اسقاط اتوبوس یا کامیون است و همین موضوع سبب عدم شماره‌گذاری اینها شده است.

هادیانفر

به گزارش همشهری‌آنلاین، سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در حاشیه همایش «کودکان را از تصادفات نجات دهیم» با حضور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت ایمنی و کیفیت خودروها و اراده خودروسازان در خصوص تغییر گفت: مدتی قبل از شرکت ایران خودرو پیش ما آمدند و گفتند که اقدامات و بحث‌های اصلاحی را در مورد خودروها انجام داده‌اند که من به آنها گفتم این موضوعات داخلی است و نتیجه برای ما مهم است. آنچه که جزو مطالبات پلیس راهور، مردم و مقام معظم رهبری است افزایش ایمنی و کیفیت خودروهاست و من به خودروسازان گفتم که برنامه زمانی‌تان را به ما اعلام کنید تا ما بدانیم که چه زمانی خودروی ایمن خواهیم داشت.

وی افزود: تصادف یک امر اجتناب ناپذیر است؛ اما این مهم است که کیفیت ایمنی خودرو به گونه ای باشد که جان راننده و سرنشین را حفظ کند نه اینکه بدتر آن را به خطر بیندازد.

تاکید پلیس بر ضرورت واردات خودروی ایمن

هادیانفر درباره واردات خودرو گفت: ما پیش از این هم چه در رسانه‌ها و چه به دولت اعلام کردیم که ما موافق واردات خودرو هستیم. اتفاقا یکی از مواردی که منجربه کاهش ۱۰ هزار نفری جانباختگان حوادث رانندگی از سال ۸۵ تا سال‌های اخیر شد همین واردات خودرو بود و در واقع خودروهایی که وارد شدند سبب شدند تا خودروسازان داخلی نیز به ایمنی توجه بیشتری داشته و در فضای رقابتی و به مرور امکاناتی که ترمز ABS کیسه هوا و ... را نیز به تولیدات خود اضافه کنند. در واقع واردات سهم زیادی در افزایش ایمنی و ارتقای کیفیت خودروسازان یا به عبارتی مونتاژکاران داخلی دارد و موجب ایجاد احساس رقابت می‌شود.

او با قدردانی از مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و... که شرایط واردات خودرو را تسهیل کردند، افزود: البته این بسیار مهم است که حتما خودروی ایمن وارد شود. متاسفانه برخی خبرها را شنیده‌ام که می‌خواهند خودرو ۶۰۰۰ دلاری از هند بیاورند که ما قطعا مخالف چنین اقدامی هستیم.

مخالفت پلیس با واردات خودروی بی‌کیفیت از هند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی با تاکید بر اینکه امروز در هیچ جای دنیا خودروی ایمن کمتر از ۱۰ هزار دلار نداریم، گفت: یک خودروی ایمنی که تمام امکانات را داشته باشد دست‌کم بالای ۱۰ هزار دلار قیمت دارد. اینکه می‌گویند می‌خواهند از هند خودروی ۶۰۰۰ دلاری بیاورند کار دستی نیست. صرفا اسم خودروی خارجی که ایمنی ایجاد نمی‌کند وگرنه همین پراید و تیبا را داشتیم و دیگر نیازی به واردات نبود. من شنیده‌ام چندین خودرو در هند دپو شده و قصد دارند که آنها را بیاورند. از این رو تاکید می‌کنم که دستورالعمل وزارت صمت برای واردات باید مناسب و متناسب باشد و شامل واردات چنین خودروهایی نشود. لازم است که حتما خودروهای ایمن وارد کشور شود.

وی ادامه داد: یک موضوع دیگر این است که شرط‌هایی برای واردات خودرو می‌گذارند که عملا شدنی نیست. مثلا می‌گویند که واردات خودرو باید در ازای صادرات خودرو یا قطعه انجام شود. خب ما می‌خواهیم قطعات پراید را صادر کنیم؟ این شرط یعنی واردات خودرو هم انجام نشود. ما نباید شروطی بگذاریم که واردات را محدود کنیم و در این صورت قطعا اتفاق معناداری رخ نخواهد داد.

هادیانفر تاکید کرد: بار دیگر تاکید می‌کنم که برای واردات خودرو باید به سراغ خودروهای با کیفیت و ایمن برویم.

توضیح پلیس درباره واردات اتوبوس‌های دست دوم

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی درباره واردات اتوبوس‌های دست دوم نیز گفت: در دولت قبل مصوبه‌ای مبنی بر واردات اتوبوس‌های پایین سه سال از مدل وجود داشت مثلا اتوبوس‌های سال ۲۰۱۹، ۲۰۱۸ و ... در حال حاضر نیز حدود ۲۰۰۰ اتوبوس وارد و پلاک شده است. این اتوبوس‌ها دست دوم و کار کرده به آن معنایی که در ذهن ایجاد می‌شود نیستند. در واقع اتوبوس‌های استوکی هستند که کیفیت خوبی هم دارند.

هادیانفر افزود: ۶۰۰۰ دستگاه اتوبوس دیگر نیز در سراسر کشور منتظر شماره‌گذاری هستند اما شرط آن اسقاط اتوبوس یا کامیون است و همین موضوع سبب عدم شماره‌گذاری اینها شده است. اینها باید این مشکلات را رفع بکنند که البته رایزنی‌هایی با وزارت راه، وزارت صمت و... انجام شده است. با توجه به اینکه با حکم دیوان سن فرسودگی از خودروهای سنگین برداشته شد در حال حاضر مالکان بسیاری از خودروهای سنگین فرسوده دیگر تمایلی به اسقاط وسیله نقلیه خود ندارند.

وی درباره اتوبوس‌هایی که از سوی شهرداری مجوز بازسازی یا اصطلاحا اورحال را گرفتند نیز گفت: این اتوبوس‌ها نیز پس از بازسازی باید معاینه فنی دریافت کنند.

کد خبر 685276
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار حوادث

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha