یکشنبه ۷ آبان ۱۳۸۵ - ۰۴:۵۰
۰ نفر

حسن حیدری: لیگ قهرمانان اروپا این هفته شاهد تقابل بزرگ دیگری خواهد بود.

 نیوکمپ سه شنبه نهم آبان به استقبال دیدار چلسی و بارسلونا می‌رود تا بار دیگر هیجان در فوتبال اروپا به نقطه اوج برسد.

رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا در آغاز دور برگشت این هفته چهره تیم‌های صعود کننده خود به مرحله بعدی را شناسایی می‌کند. در حال حاضر چلسی، بایرن مونیخ، لیورپول، آیندهوون، والنسیا، آث‌رم، لیون، رئال‌مادرید، منچستریونایتد، سلتیک، زسکا مسکو، آرسنال و آث‌میلان از جمله بخت‌های اصلی به شمار می‌روند. در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا از هر گروه 2 تیم به مرحله یک هشتم نهایی صعود می‌کنند و از این مرحله به بعد بازی‌ها به صورت حذفی دنبال می‌شود. از سال 1956 که این رقابت‌ها در اروپا پایه‌گذاری شد اکنون پنجاه و سومین دوره آن دنبال می‌شود.

فصل گذشته آرسنال و بارسلونا به فینال رسیدند و در نهایت بارسلونا موفق شد حریف انگلیسی خود را شکست دهد، اما در بازی‌های اخیر بارسلونا آن چهره‌ای که فصل قبل داشت را ارائه نداده و روزهای سختی را سپری می‌کند.یازدهمین بازی تاریخ تیم‌های بارسلونا و چلسی سه شنبه  در نیوکمپ برگزار می‌شود.

از سال 1966 تاکنون این دو تیم 10 بار با یکدیگر دیدار کردند که در آن بارسلونا 5 بار به پیروزی رسیده و در 4 بازی چلسی به برتری دست یافته و یک بازی نیز به تساوی انجامیده است. چلسی در مجموع این بازی‌ها موفق به پیروزی در نیوکمپ نشده و بهترین نتیجه آنها مربوط به سال گذشته می‌شود که این دو تیم به تساوی یک بر یک رسیدند.

چلسی سه شنبه  در حالی پا به چمن سبز نیوکمپ می‌گذارد که با 9 امتیاز در صدر جدول با خیالی آسوده بخت اول صعود به شمار می‌رود، اما اوضاع برای بارسلونا چندان رضایت‌بخش نیست.

بارسلونا دچار یک افت تاکتیکی و تکنیکی شده است. رونالدینیو دیگر آن طراوت و شادابی فصل قبل را ندارد و خط حمله این تیم در غیاب ساموئل اتو کم اثر شده است. فرانک ریکارد اگر بر مشکلات این تیم فائق نشود بارسلونا خیلی زود با جام وداع می‌کند.

در بازی سه شنبه  بارسلونا بلتی مدافع راست خود را که در دیدار رفت مصدوم شده بود را در اختیار دارد و او را جانشین زامبروتا خواهد کرد.

در این بازی تقابل رونالدینیو،‌لیونل مسی و گودیانسن با لمپارد، دروگبا، اندری شوچنکو و بالاک دیدنی خواهد بود. چلسی در این فصل با ذخیره کردن انرژی خود و داشتن بازیکنان سرشناس یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است. بارسلونا در دور رفت فقط یک بازی خانگی با لفسکی صوفیه برگزار کرد که به پیروزی پنج بر صفر آنها منتهی شد و در دو بازی خارج از خانه نتایج دور از انتظاری به دست آورد. بارسلونا در حال حاضر با 4 امتیاز در مکان دوم جدول قرار دارد و از سویی وردربرمن آنها را با همین تعداد امتیاز تهدید می‌کند.

وردربرمن سه شنبه در صوفیه به مصاف لفسکی صوفیه می‌رود. آلمانی‌ها آخرین بار در سال 1993 در پایتخت بلغارستان با این تیم دیدار کردند که نتیجه آن بازی دو بر دو مساوی به پایان رسید.مارکوس شاف که در بازی رفت دو بر صفر به پیروزی رسیده بود در این دیدار با تیمی روبه‌رو می‌شود که در هر سه بازی دور رفت شکست خورده است.شاف با میروسلاو کلوزه و دیه‌گو در خط حمله و پیری وومه در خط میانی تیمی پرقدرت را به میدان می‌فرستد.

 در این بازی فرانک بومان که در بازی رفت غایب بود در ترکیب خط میانی برمنی‌ها قرار می‌گیرد. تیم لفسکی صوفیه دارای یک رکورد خوب در مصاف با تیم‌های آلمانی است و در 6 بازی گذشته خود تنها 2 بار شکست خورده است.

اینترمیلان در مسکو
هر چه بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا نمایش درخشانی دارد این تیم در بوندس لیگا ضعیف بازی می‌کند. ماگات عقیده دارد تداخل این بازی‌ها با هم باعث شده تا بازیکنان ما هماهنگی لازم را از دست بدهند.بایرن مونیخ سه شنبه  در آرنا آلیانز میزبان اسپورتینگ لیسبون پرتغال است.

غایب بزرگ این دیدار شواین اشتاینگر است که در بازی رفت با دریافت کارت قرمز اخراج شد و در غیاب او دکلمیکلیس در مرکز خط میانی بایرن انجام وظیفه می‌کند. بایرن مونیخ در 9 بازی گذشته با تیم‌های پرتغالی در جام‌های اروپایی شکست نخورده است. بایرن در آخرین بازی دور رفت با پیروزی یک بر صفر مقابل اسپورتینگ با 9 امتیاز به تنهایی در صدر جدول گروه B قرار گرفت. دروازه آنها 270دقیقه بسته مانده است.

در بازی دیگر این گروه در سرمای کشنده مسکو تیم اسپارتاک مسکو میزبان اینترمیلان ایتالیاست. آخرین پیروزی اینتر در مسکو به سال 1998 برمی‌گردد که این تیم دو بر یک اسپارتاک را شکست داد.  تا کنون طی 5 بازی انجام شده  اینتر در 4 بازی به پیروزی رسیده و یک دیدار نیز در سال 98 با تساوی یک بر یک خاتمه یافته است.

اینترمیلان بعد از دو شکست متوالی موفق شد در سن‌سیرو به اولین پیروزی خود در لیگ قهرمانان مقابل اسپارتاک مسکو دست یابد. مانچینی مربی این تیم با اندوخته همین 3 امتیاز می‌تواند به صعود به دور بعدی امیدوار باشد.اینترمیلان در این بازی می‌تواند بار دیگر از فابیوگروسو و زالاتان ابراهیموویچ که در محرومیت به سر می‌بردند سود ببرد. حضور این دو بازیکن در خطوط دفاع و حمله بر قدرت اینتر می‌افزاید.


بزرگان بدون دردسر صعود می‌کنند
تیم‌های لیورپول و آیندهوون به دور از جنجال‌های سایر گروه‌ها هر کدام با 7 امتیاز بخت اول صعود از گروه C می‌باشند.لیورپول بعد از پیروزی یک بر صفر در فرانسه مقابل بوردو سه شنبه  در آنفیلد میزبان این تیم تک‌امتیازی است.

در هلند نیز آیندهوون شرایط مشابهی دارد. آنها در آخرین بازی خود مقابل گالاتاسرای به پیروزی دو بر یک رسیدند تا سه شنبه  در شهر خود میزبان این تیم از ترکیه باشند. تیم‌های گالاتاسرای و بوردو تا کنون فقط یک امتیاز به دست آورده‌اند که مربوط به تساوی مقابل یکدیگر می‌باشد.

گالاتاسرای به رغم رهبری از سوی ارپگ‌گرتس، مربی بلژیکی خود در این دوره از بازی‌ها نزول چشمگیری داشت.
لیورپول در مصاف با بوردو می‌تواند از استیون جرارد هافبک تکنیکی و طراح خود در جدال با بوردو سود ببرد.

بوردو در حالی این نتایج ضعیف را به دست می‌آورد که لیون دیگر نماینده فرانسه در گروه E در صدر جدول قرار دارد. بوردو در یازده بازی قبلی اروپایی‌اش موفق به پیروزی نشده است.در گروه D نیز قدرت در دستان تیم‌های سرشناس اروپاست. والنسیا نایب قهرمان دو دوره این جام در سالهای 2001 و 2000 اکنون با کسب 9 امتیاز در صدر جدول قرار دارد.


والنسیا هنوز تعدادی از بازماندگان آن دو فینال رویایی را در ترکیب خود دارد و به پشتوانه همان‌ها توانسته اقتدار گذشته را حفظ کند. والنسیا سه شنبه  به شرق اروپا سفر کرده تا به دیدار شاختار دونتسک برود.آث‌رم سه شنبه  در ورزشگاهی که یک بار در سال 1984 به فینال این جام راه یافت میزبان المپیاکوس است.فرانچسکو توتی، وینچنزو مونتلا و مانسینی از ارکان اصل رم در این بازی هستند.


شکوه لیون در لیگ قهرمانان
لیون در گروه E باشکوه‌ترین نمایش‌ها را برای رسیدن به دور بعدی به اجرا گذاشته، ژرارد هولیه روح قهرمانی را در کالبد این تیم دمیده است تا شیرهای ژرلان بدون هراس به جنگ رقبای خود بروند.لیون چهارشنبه دهم آبان در خانه با دیناموکیف روبه‌رو می‌شود.

هولیه به رغم پیروزی سه بر صفر در بازی رفت در مورد کیف با احترام اظهار نظر می‌کند و می‌گوید: آنها تیم خوبی هستند و در خط حمله بسیار خطرناکند، اما در دفاع دچار مشکل هستند.

در بازی دیگر گروه E تیم رئال ماردید در سانتیاگو برنابئو میزبان استه‌وابخارست است. رئالی‌ها این روزها با توجه به پیروزی در ال‌کلاسیکو مقابل بارسلونا همچنان در دوران شادی‌اند. فابیوکاپلو با این نتایج رئال را به جایگاه اصلی‌اش در فوتبال اروپا بازگردانده است. کاپلو در این‌باره می‌گوید: رئال مادرید تیمی با روحیه و کیفیت بالاست تیمی که بازیکنانش به هم کمک می‌کنند. رئال مادرید قابلیت‌های بیشتری نیز دارد و اکنون با روحیه خوبی که به دست آورده می‌تواند برای بازی‌های مهم پیش‌رو، خود را آماده کند.

رئال‌مادرید در حال حاضر با 6 امتیاز بخت اصلی صعود به دور بعدی به شمار می‌رود. این تیم در بازی رفت مقابل استه‌وا در رومانی موفق به پیروزی چهار بر یک شد. در این بازی سرجیو راموس بازیکن رئال مادرید بعد از پشت سر گذاشتن یک جلسه محرومیت در ترکیب اصلی قرار می‌گیرد.

فاتحان جزیره
تیم‌های منچستر یونایتد و سلتیک نمایندگان فوتبال جزیره در آستانه صعود به دور دوم رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا هستند. منچستر یونایتد با سه پیروزی متوالی و کسب 9 امتیاز بدون رقیب در این گروه پیش می‌رود.

منچستر یونایتد چهارشنبه  در دانمارک به مصاف کپنهاگن می‌رود که دیگر هیچ امیدی به صعود ندارد و فقط به جام یوفا فکر می‌کند. فرگوسن در مورد این بازی می‌گوید: آنها خیلی سریع بازی می‌کنند و تنها در زدن ضربات آخر کمی بد عمل می‌کنند. این تیم در سه بازی گذشته خود هنوز موفق به زدن گل نشده است.

در بازی دیگر گروه F هواداران بنفیکا در لیسبون گردهم جمع می‌شوند تا بنفیکا آخرین شانس خود را برای رسیدن به پیروزی در این جام امتحان کند. پیروزی سه بر صفر سلتیک در بازی رفت مقابل بنفیکا نشان داد تیم پرتغالی با ضعف‌های عمده تاکتیکی روبه‌روست.

 فرناندو سانتوس، سرمربی بنفیکا بعد از این شکست گفت: سلتیک در 5 دقیقه اول بازی بسیار پرقدرت ظاهر شد، اما پس از آن ما تمرکز خود را به دست آوردیم. ما فرصت‌های خوبی داشتیم و در مقاطعی از زمان، بازی زیبایی را به نمایش گذاشتیم.

 از لحاظ دفاعی هم خوب عمل کردیم، اما در نیمه دوم دفاع، نمایش ضعیفی داشت. ما شرایط را برای سلتیک سخت‌کرده بودیم و حتی پس از دریافت گل اول باز هم به آنها فشار آوردیم. در واقع با گل دوم آنها تیم ما از هم پاشید.

 این چیزها در فوتبال اتفاق می‌افتد. بازی همان طور که پیش‌بینی می‌کردیم پیش نرفت. ما می‌خواستیم سه امتیاز این دیدار را به دست آوریم، اما نیمه دوم ضعیف عمل کردیم. اکنون باید به پیروزی در لیسبون بیندیشیم.

بازی متفاوتی خواهد بود و بنفیکا پیروز خواهد شد.در همین رابطه گوردن استراکان مربی سلتیک گفت: بی‌تردید با پیروزی در دیدار رفت مقابل بنفیکا قدم بزرگی برای صعود به دور بعدی برداشته‌ایم. اکنون بازیکنان ما می‌توانند سرشان را بالا بگیرند و راه بروند.

هدف ما در حال حاضر گذاشتن از این مرحله است که موفقیت بزرگی برای ما محسوب خواهد شد. سلتیک آخرین بار در سال 1967 با پیروزی دو بر یک مقابل  اینتر میلان  فاتح رقابت‌های جام باشگاه‌های اروپا در آن زمان شده بود. این تیم 3 سال بعد باز هم به فینال رسید، اما این بار فاینورد با پیروزی دو بر یک  فاتح جام شد.

کد خبر 6749

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز