به دنبال آمادگی صهیونیست‌های تندرو برای تعرض به مسجدالأقصی، گروه‌های مقاومت فلسطین و در رأس آنها جنبش جهاد اسلامی و حماس به دولت رژیم صهیونیستی درباره این اقدام احتمالی هشدار دادند. این اقدام صهیونیست‌ها واکنش مصر و اردن را نیز به همراه داشته است.

درگیری های مسجدالاقصی

به گزارش همشهری آنلاین، گروه‌هایی از شهرک‌نشینان صهیونیست هفته جاری در فراخوانی از صهیونیست‌ها خواستند که فردا به مناسبت آنچه «روز استقلال» (سالروز اشغال فلسطین) خوانده می‌شود، به مسجد الاقصی بروند.

رژیم صهیونیستی امروز «باب المغاربه» مسجدالاقصی را به همین منظور باز کرد و دسته‌های شهرک‌نشینان صهیونیست وارد مسجدالاقصی شدند.

رسانه‌ها از درگیری میان فلسطینی‌ها در داخل مسجدالاقصی و نظامیان رژیم صهیونیستی خبر دادند و اعلام کردند، نظامیان صهیونیست به سمت فلسطینی‌ها گلوله پلاستیکی شلیک کرده‌اند.

بر اساس گزارش فارس به نقل از شبکه «المیادین»، نظامیان رژیم صهیونیستی دستکم یکی از نگهبانان مسجدالاقصی (مرابط) را پس از تعرض به وی بازداشت کردند.

در همین ارتباط جنبش فتح اعلام آماده‌باش عمومی کرد و همه را به آمدن به سمت مناطق تماس، شهر قدس و مسجدالاقصی فراخواند.

بر اساس گزارش «رأی الیوم»، در بیانیه این جنبش آمده است، در مقابل تجاوز صهیونیستی به قدس، جنین و تمامی استان‌های دیگر با تمام راه‌های موجود و تضمین شده توسط قانون بین‌الملل در مقابله با استعمار صهیونیستی خواهد ایستاد.

فتح از فلسطینی‌ها خواست که در مسجدالاقصی معتکف شوندو پرچم فلسطین را در صحن‌های آن به اهتزاز درآورند و اینگونه در مقابل یورش گسترده شهرک‌نشینان بایستند.

مصلای «القبلی» در مسجدالاقصی نیز متشنج و شاهد درگیری میان صهیونیست‌ها و فلسطینی‌هاست.

این جنبش بر «وحدت خون و سرنوشت فلسطینی» و مقابله با تمامی تلاش‌های صهیونیستی برای از بین بردن این وحدت تأکید و اعلام کرد، قدس، قلب فلسطین، کرانه باختری و غزه بازوهای آن است.

در همین زمینه، افراد مسلح ناشناس چهارشنبه شب (دیشب) به سمت یک ایست بازرسی در نزدیکی رام‌الله در کرانه باختری تیراندازی کردند.

نظامیان و کادر پلیس رژیم صهیونیستی به صورت گسترده در مناطق مختلف قدس بویژه در اطراف مسجدالاقصی مستقر شده‌اند.

از سوی دیگر، رسانه‌های عبری،‌ دیشب (چهارشنبه شب)، گزارش دادند که ارتش رژیم صهیونیستی در اطراف قدس و تل‌آویو سامانه‌های گنبد آهنین مستقر کرده است.

لحظاتی پس از انتشار این گزارش، کانال ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی خبر داد که نهادهای امنیتی تل‌آویو هشدار امروز گروه‌های مقاومت فلسطین را جدی گرفته‌اند. گروه‌های مقاومت فلسطین، دیروز، هر یک در بیانیه‌ای شدیداللحن به رژیم صهیونیستی در خصوص هتک حرمت مسجد الاقصی هشدار دادند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در بیانیه‌ای در این خصوص هشدار داد و گفت: «اجازه مقامات [رژیم] اشغالگر صهیونیستی به شهرک‌نشینان برای ورود به صحن مسجد الاقصای شریف، فردا (پنجشنبه)، بازی با آتش است و منطقه‌ را به سمت تنشی می‌کشاند که [رژیم اشغالگر] خود کاملا مسئول آن خواهد بود.»

 جنبش جهاد اسلامی نیز در بیانیه‌ای شدیداللحن درباره هرگونه اقدام احتمالی شهرک‌نشینان هشدار داد و تأکید کرد: «فراخوان ورود به مسجد الاقصی را جنگ علیه ملت و مقدساتمان می‌دانیم. ما در دفاع از [مسجد] الاقصی و قدسمان به هر قیمتی که شده کوتاهی نخواهیم کرد.»

«کمیته‌های مقاومت مردمی» فلسطین نیز در بیانیه‌ای در خصوص هرگونه تحرکات شهرک‌نشینان در مسجد الاقصی هشدار دادند و اعلام کردند: «ورود به مسجد الاقصی و هتک حرمت آن بازی با آتش است و یک کارشکنی خطرناک به شمار می‌آید که دشمن جنایتکار صهیونیستی تاوان آن را خواهد داد.»

تصاویر تعرض به مسجدالاقصی و ضرب و شتم زنان | فراخوان صهیونیست‌های تندرو؛ حماس: بازی با آتش است

ایسنا به نقل از عربی۲۱ نوشت:  جنبش مقاومت اسلامی حماس در بیانیه‌ای در واکنش به فراخوان صهیونیست‌های تندرو برای هتک حرمت مسجدالأقصی به مناسبت آنچه دولت رژیم صهیونیستی سالروز "استقلال" می‌خواند نسبت به تعرض یهودیان تندرو و نظامیان رژیم اشغالگر به این مکان مقدس هشدار داد.

حماس در این بیانیه تاکد کرد که چنین اقدامی بازی با آتش است و مسئولیت تمامی پیامدهای آن متوجه دولت رژیم صهیونیستی است.

این جنبش همچنین اعلام کرد که تعرض به مسجدالاقصی، منطقه را به سمت درگیری دیگری پیش می‌برد.

جنبش حماس در ادامه همه فلسطینی‌ها به ویژه ساکنان قدس اشغالی را به حضور گسترده در مسجدالاقصی برای دفاع از آن در مقابل صهیونیست‌ها فراخواند.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در بیانیه‌ای نیز نسبت به تعرض صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی هشدار داد.

این جنبش در بیانیه خود تاکید کرد که هرگز نباید در برابر این اقدام خطرناک سکوت کرد.

در این باره طارق عزالدین، سخنگوی جنبش جهاد اسلامی در کرانه باختری تاکید کرد که روزهای سرنوشت‌ساز و مهمی پیش روی فلسطینی‌ها است و همه بر سر دو راهی قرار دارند و دولت رژیم صهیونیستی مسئول هرگونه تنش و انفجار اوضاع در اراضی اشغالی و قدس است.

وی گفت که ملت و مقاومت فلسطین به دفاع از مقدسات فلسطین ادامه می‌دهند و هرگز اجازه تعرض و بی‌احترامی شهرک‌نشینان به مسجدالاقصی را نمی‌دهند.

عزالدین ادامه داد: قدس محور نزاع با دشمن صهیونیستی است و این رژیم به دنبال یهودی‌سازی آن است.

جبهه خلق برای آزادی فلسطین هم در واکنش به تصمیم صهیونیست‌ها برای تعرض به مسجدالاقصی فلسطینی‌ها را به رویارویی با اشغالگران اسرائیلی فراخواند.

این جبهه تاکید کرد که تعرض به مسجدالاقصی، خشم سراسری ملت فلسطین و امت عربی را به دنبال خواهد داشت.

جنبش فتح نیز در بیانیه‌ای برای مقابله با تهاجمات برنامه ریزی شده شهرک نشینان صهیونیست، خواستار بسیج عمومی و حضور گسترده در قدس اشغالی و مسجدالأقصی طی امروز (پنجشنبه) شد.

در بیانیه فتح تاکید شده است: با تمام ابزارهای موجود که توسط قوانین بین‌المللی در برابر استعمار شهرک‌نشینان صهیونیست تضمین شده است، به مقابله با تجاوزات اسرائیل به شهر قدس، جنین و تمامی مناطق فلسطین ادامه خواهیم داد.

این هشدارها پس از آن مطرح شد که گروهی از شهرک نشینان صهیونیست تندرو خواستار یورش به مسجدالأقصی به مناسبت آنچه رژیم اشغالگر روز "استقلال" می‌خواند، شدند.

همچنین صهیونیست‌ها در اقدامی حرم ابراهیمی را بسته و اقدام به نصب پرچم رژیم صهیونیستی بر روی دیوارهای آن کردند.

در همین حال، خبرنگار الجزیره در قدس اعلام کرد که در ساعات اولیه صبح امروز سه گروه از شهرک نشینان صهیونیست با حمایت نظامیان ارتش رژیم اشغالگر اقدام به تعرض به مسجدالأقصی کردند.

این اقدام صهیونیست‌ها و همچنین فراخوان آنها برای تعرض به مسجدالأقصی واکنش اردن را نیز که تولیت اماکن مقدس فلسطین را بر عهده دارد، به همراه داشت.

واکنش اردن 

محمد خلایله، وزیر اوقاف اردن نسبت به تعرض شهرک‌نشینان تندرو یهودی به مسجد الاقصی هشدار داد و تاکید کرد که چنین اقدامی ممکن است منطقه را به جنگ و نزاع‌هایی خطرناک بکشاند.

خلایله گفت که رژیم صهیونیستی باید سد راه چنین اقدامی شود؛ چراکه این اقدامات ممکن است منطقه را به سمت تنش و ناامنی بیشتر پیش ببرد و احساسات مسلمانان را تحریک کند.

وی تاکید کرد مسجدالاقصی تنها متعلق به مسلمانان و محل عبادت آنان است.

محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف مصر نیز در این باره تاکید کرد که تصمیم اشغالگران برای برافراشتن پرچم رژیم صهیونیستی در حرم ابراهیمی و خواندن سرود این رژیم، تجاوزی آشکار علیه این مسجد و تحریک خطرناک احساسات مسلمانان جهان است.

وی گفت که این اقدام تنها در راستای خدمت به خواسته‌ها و منافع گروهک‌های تندرو است و به صلح جهانی و گفتگوی ادیان و تمدن‌ها ضربه خواهد زد.

تصاویر تعرض به مسجدالاقصی و ضرب و شتم زنان | فراخوان صهیونیست‌های تندرو؛ حماس: بازی با آتش است

تنش آفرینی خطرناک و اقدام تحریک آمیز

همچنین ایرنا به نقل از پایگاه خبری فلسطین الیوم نوشت: جنبش حماس در بیانیه امروز خود اعلام کرد: یورش گروههای شهرک نشین صهیونیست به مسجد الاقصی با حمایت نیروهای اشغالگر، تنش آفرینی خطرناک و اقدام تحریک آمیز مستقیمی است که درباره انفجار همه جانبه اوضاع هشدار می دهد و اشغالگران مسئول کامل این وضعیت خواهند بود.

این بیانیه تاکید کرد: تلاشهای رژیم صهیونیستی برای تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی و تحمیل شرایط اشغالگری در این مسجد، با دستان پرتوان مدافعان و ملت دلاور فلسطین که از قبله اول مسلمانان به نیابت از امت اسلامی دفاع می کنند، شکست خواهد خورد. 

 جنبش حماس در بیانیه خود از امت اسلامی خواست تا مسئولیت های خود را - تا پایان اشغالگری صهیونیست ها -در حمایت از پایداری ملت فلسطین و مسئله عادلانه آنها  ایفا کنند.

این جنبش تاکید کرد: ادامه اشغالگری ننگی بر پیشانی جامعه جهانی است که در برخورد با مسئله فلسطین و حقوق مشروع ملت فلسطین در نیل به آزادی و تعیین سرنوشت با معیارهای دوگانه رفتار می کند.

درپی فراخوان روز گذشته گروههای شهرک نشین برای یورش به مسجد الاقصی، صدها مدافع فلسطینی مسجد الاقصی صبح امروز در صحن این مسجد حضور یافتند.

دهها شهرک نشین صهیونیست صبح امروز در قالب چند گروه به دعوت گروههای شهرک نشین در سالروز به اصطلاح "روز استقلال" به مسجد الاقصی یورش بردند که مدافعان فلسطینی با این شهرک نشینان و نیروهای اشغالگر حامی آنها مقابله کردند.

منابع فلسطینی در شهر قدس امروز گفتند که نیروهای اشغالگر قدس نمازگزارانِ فلسطینیِ مدافعِ مسجد الاقصی را در "مصلای قبلی" این مسجد محاصره کرده و مورد حمله قرار دادند و سپس به سمت آنها تیراندازی کردند که در جریان این تیراندازی، شماری از این نمازگزاران فلسطینی زخمی شدند.

این منابع افزودند: دهها نفر از مدافعان فلسطینی در جریان درگیری با نیروهای رژیم صهیونیستی بر اثر گازهای اشک آور دچار حالت خفگی شدند و نظامیان صهیونیست همچنین به سمت نمازگزاران بمب های صوتی شلیک کردند.

نیروهای اشغالگر درهای مسجد الاقصی را به طور کامل بسته و مدافعان فلسطینی مسجد الاقصی را در داخل مصلای قبلی محاصره کردند.

به گفته این منابع، نظامیان صهیونیست همچنین یک جوان فلسطینی را در صحن مسجد الاقصی بازداشت و به محل نامعلومی بردند.

این درحالی است که گروههای مقاومت فلسطین پیشتر در بیانیه‌ای در واکنش به فراخوان شهرک‌نشینان صهیونیست برای یورش به مسجدالاقصی اعلام کرده بودند که رژیم صهیونیستی با آتش بازی می کند.

کد خبر 674377

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha