شکست تیم ملی فوتبال ایران، شانس قرار گرفتن ملی‌پوشان کشورمان را در سید دوم قرعه‌کشی جام جهانی قطر تا حدود زیادی کاهش داد.

سیدبندی جام جهانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، روز گذشته تیم ملی فوتبال کشورمان در بازی نهم انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر مقابل کره‌جنوبی شکست خورد تا ضمن از دست دادن صدرنشینی موضوع رنکینگ و سیدبندی جام‌جهانی مورد توجه همگان قرار گیرد.

سیدبندی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به این شکل است که تیم‌ها با توجه به رده‌بندی فیفا مرتب می‌شوند و در ۴ سید قرار می‌گیرند. تیم ملی قطر با توجه به میزبانی در سید اول قرار دارد و پشت سر او تیم‌های ملی بلژیک، برزیل، فرانسه، آرژانتین و... قرار خواهند گرفت.

 نکته مهم در سیدبندی این است که تیم‌های صعود کرده از پلی‌آف و مسیر A پلی‌آف در اروپا (به دلیل عقب افتادن بازی اوکراین) در سید چهارم قرار خواهند گرفت.

شب گذشته در مسیر A جام‌جهانی، تیم ملی ولز با درخشش گرت بیل، تیم ملی اتریش را شکست داد و به مرحله بعدی رسید. این تیم باید در تابستان با برنده اوکراین و اسکاتلند بازی کند تا صعودکننده به جام‌جهانی مشخص شود. نکته مهم در اینجا این است که تیم ملی ولز در رده بیستم رنکنیگ دنیا قرار دارد و با اینکه بالاتر از ایران قرار دارد ولی با توجه به این قانون، در صورت صعود به جام‌جهانی باز هم در سید چهارم قرار خواهد گرفت.

ایران به احتمال فراوان در سید سوم

برخی‌ها معتقد بودند که ایران در صورت پیروزی مقابل کره‌جنوبی در سید دوم قرار می‌گرفت ولی با توجه به رنکنیگ و شرایط تیم‌های صعود کرده، این اتفاق خیلی دور از ذهن بود. از طرفی با شکست ایران، برخی نگران شدند که تیم ملی به سید چهارم نرود که این موضوع نیز غیرممکن به نظر می‌رسد.

در تاریخ ۱۰ فروردین ماه، آخرین رده‌بندی فیفا مشخص خواهد شد. رده‌بندی که خیلی زیاد به بازی‌های این روزها وابسته است و می‌تواند تغییراتی در رنکینگ ایجاد کند.

اکنون در سید اول جام‌جهانی، جایگاه تیم‌های قطر، بلژیک، برزیل، فرانسه، آرژانتین، انگلیس و اسپانیا  قطعی شده است. اگر پرتغال بتواند مقدونیه شمالی را شکست دهد در سید اول جای خواهد گرفت ولی اگر، این تیم مثل ایتالیا حذف شود، تیم ملی دانمارک (رده نهم) در سید اول قرار خواهد گرفت.

تیم‌های هلند، آلمان، سوئیس، کرواسی و اروگوئه به صورت قطعی در سید دوم قرار گرفته‌اند و نکته مهم در این سید، شرایط آمریکا و مکزیک خواهد بود.

صبح امروز تیم ملی آمریکا و مکزیک با هم به تساوی رسیدند و کاستاریکا مقابل کانادا به برتری رسید. هنوز ۲ بازی در قاره آمریکای شمالی وجود دارد و باید دید شرایط صعود در آن گروه چگونه پیش می‌رود.

سهمیه آمریکای شمالی ۳.۵ است و تیم چهارم به پلی‌آف خواهد رفت و در صورت صعود در سید چهارم قرار خواهد گرفت.

نکته مهم این است که اگر آمریکا و مکزیک صعود خود را به صورت مستقیم مسجل کنند (به عبارتی در رده اول تا سوم جای گیرند)، قطعا در سید دوم قرار خواهند گرفت.

در شرایط کنونی رده‌بندی فیفا، تیم‌های سوئد و سنگال نیز بالاتر از ایران هستند. سوئد شب گذشته مقابل چک به برتری رسید تا در ۹ فروردین به مصاف لهستان برود. در صورت پیروزی سوئد مقابل لهستان، این تیم نیز بالاتر از ایران در سیدبندی قرار خواهد گرفت.  

سنگال نیز در پلی‌آف قاره آفریقا ۲ بازی سخت رفت و برگشت با تیم ملی مصر خواهد داشت.  

نکته مهم دیگر، شرایط تیم‌های ملی کلمبیا و پرو است؛ کلمبیا با اینکه در حال حاضر در رده نوزدهم دنیا و بالاتر از ایران قرار دارد ولی اگر تحت هر شرایطی راهی جام‌جهانی شود، باز هم در سید چهارم قرار خواهد گرفت زیرا به صورت پلی‌آف به قطر رسیده است.  

ایران در چه صورت در سید دوم قرار خواهد گرفت؟

تیم ملی ایران اکنون در رده بیست‌ویکم فیفا قرار دارد. با اینکه با شکست مقابل کره‌جنوبی ممکن است، رنکنیگ ایران دچار تغییر شود ولی تحت یک شرایط دور از ذهن امکان دارد که ایران در سید دوم جای گیرد.  

با توجه به موضوعات مطرح شده، در سید دوم جایگاه تیم‌های هلند، آلمان، سوئیس، کرواسی و اروگوئه مشخص شده است. ۵ تیم در این جایگاه قرار دارند و ۳ تیم باید به آن اضافه شود.

ایران در شرایط زیر می‌تواند به سید دوم برسد: (اگر رده‌بندی ایران در رنکینگ فیفا دچار تغییرات فراوان نشود)

۱- تیم ملی پرتغال مقابل مقدونیه شمالی ببازد تا دانمارک در سید اول قرار گیرد.

۲- بین آمریکا و مکزیک یک تیم جایگاهش را به کاستاریکا بدهد و به رده چهارم انتخابی جام‌جهانی در آمریکای شمالی سقوط کند.

۳- سوئد و سنگال به جام‌جهانی صعود نکنند. سوئد در انتخابی باید به مصاف لهستان برود و از سوی دیگر سنگال ۲ بازی سخت با مصر خواهد داشت.

کد خبر 666088

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فوتبال ايران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha