آیت‌الله اعرافی گفت: در برخی مراسم‌های کشور و به ‌ویژه جشنواره فجر اتفاقاتی رخ داد که شایسته نبود و در برخی موارد عذرخواهی‌هایی کردند که در حد آن حرمت‌شکنی‌ها نبود. ارزش‌های اخلاقی اسلامی و فرهنگی نشانه این ملت بزرگ بوده است.

علیرضا اعرافی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه نماز جمعه ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ که در مصلی قدس قم برگزار شد، در رابطه با جهاد تبیین عنوان کرد: تأکید رهبر معظم انقلاب در این موضوع نشان دهنده ضرورت خیزش عمومی در سطح فردی و اجتماعی برای دفاع از اسلام آرمان های انقلاب و شهدا است.

وی با تأکید بر اینکه نباید دستاوردهای انقلاب را به خاطر سختی‌های معیشتی، تحریم و... کوچک شمارد، اظهار کرد: سپاه دشمن همراه با نادانی برخی دوستان دست به دست هم دادند که مردم را سست و ناامید کنند؛ ملت عزیز این انقلاب سرمایه تاریخی شما است و دستاوردهای آن قابل وصف، احصا و شمارش نیست.

وی ادامه داد: در زیرساخت‌هایی نظیر آب، برق، گاز، راه، مخابرات تحولات زیادی رخ داده است و در حوزه سلامت و بهداشت نیز از میانگین عمر و امید به زندگی حدود ۵۰ سال به بالای ۷۰ سال رسیده‌ایم همچنین در حوزه علم و فناوری نیز دستاوردها قالب وصف نیست.

وی افزود: پیشرفت در حوزه صنعت و معدن، کشاورزی، قدرت دفاعی، مسائل مربوط به امنیت، استقلال، آزادی، قدرت منطقه‌ای، معنویت گسترده در سطح کشور و گفتمان نوین ایران و انقلاب از سرمایه‌های این کشور است.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه نادیده گرفتن نقدها نادرست است اما چشم پوشاندن نسبت به دستاوردهای نیز خطرناک است، بیان کرد: برای جهاد تبیین فرد و جامعه باید با به کارگیری همه ابزارها قیام کنند و این وظیفه شرعی، اخلاقی و انقلابی است.

وی ادامه داد: برخی از کسانی که مدعی امام هستند و در انقلاب سوابقی دارند سخنان نادرستی گفته‌اند و مواضع غلطی ابراز کرده‌اند که دل‌ها را آزرده کرده است. کسانی که در برابر غرب ترسیده‌اند و حالت انفعال به آن‌ها دست داده است و از مسیر پاک انقلاب دور شده‌اند این سخنان را گفته‌اند و باید از این ملت بزرگ و عظیم عذرخواهی کنند.

آیت‌الله اعرافی گفت: در برخی مراسم‌های کشور و به ‌ویژه جشنواره فجر اتفاقاتی رخ داد که شایسته نبود و در برخی موارد عذرخواهی‌هایی کردند که در حد آن حرمت‌شکنی‌ها نبود. ارزش‌های اخلاقی اسلامی و فرهنگی نشانه این ملت بزرگ بوده است.

وی اظهار کرد: ما مدافع هنر، انسانی، پاک، اخلاقی و نشاط آور هستیم اما هنر نباید در دام‌های شیطانی و هنجارشکن قرار بگیرد و جبران این حریم‌شکنی‌ها خواسته ملت است.

خطیب نماز جمعه قم بابیان اینکه حرکت‌های عادی‌سازی با اسرائیل بسیار زشت است، یادآور شد: بحرین و امارات بدانند خیانتی که به آرمان اسلام و رسول خداوند (ص) می‌کنند در پرونده آن‌ها ثبت خواهد شد و ملت‌های مسلمان چشم نخواهند بست و روزی شما باید پاسخ بدهید.

وی در تذکری به دولت هند گفت: حجاب نماد دین و وظیفه شرعی مسلمانان است وهر اقدامی که در هریک از ایالت های هند بر ضد حجاب انجام شود ناشایست است و انشالله دولت هند عاقلانه عمل کند.

آیت الله اعرافی در خطبه اول عنوان کرد: سه ماه رجب، شعبان و رمضان قله‌های سال و در بردارنده بالاترین فرصت ها برای تهذیب نفس و اصلاح اخلاق است و انسان‌های اهل اخلاق و معنا در این ماه ها برنامه‌های خاصی برای سیر و سلوک الی الله و اصلاح خویشتن آغاز می‌کنند.

وی بابیان اینکه دعای «یا مَنْ یَمْلِکُ حَوآئِجَ السَّآئِلینَ و یَعْلَمُ ضَمیرَ الصَّامِتینَ، لِکُلِّ مَسْئَلَةٍ مِنْکَ ...» از دعاهای مشترک این ایام است، افزود: در اقبال نقل شده که ابو حمزه ثمالی بیان می‌کند در آغاز ماه رجب در حرم خدا حضور داشتم و دیدم امام سجاد (ع) در حجر اسماعیل نشسته‌اند و این دعا را می‌خوانند.

مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: بیان‌شده است که در هر خواسته‌ای به اسم و صفت همان خواسته متوسل شوید؛ مثلاً برای شفا به اسم شافی و برای روزی به رازق متوسل شوید.

وی با اشاره به اینکه عقل می‌گوید برای برآورده شدن خواسته‌ها باید به کسی متوسل شد که سه ویژگی علم، قدرت و مهر و رحمت دارد، ادامه داد: همه قدرت‌های عالم در خداوند است و اگر آن قدرت بیاید همه چیز تسخیر می‌شود همچنین خداوند از آنچه نمی‌گویید آگاه است که نشان دهنده علم خدا است و رحمت خداوند نیز گشوده است.

خطیب نماز جمعه قم بیان کرد: آدم‌ها خواسته‌های متفاوتی دارند و برخی دعاهای مادی و برخی دعاهای معنوی مانند رهایی از جهنم و طلب بهشت دارند؛ اما گاهی انسان‌ها به گونه‌ای غرق در خداوند می‌شوند که خواسته‌های شان فراموش می‌شود و عشق و حب خداوند را می‌خواهند.

کد خبر 658055

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha