همشهری آنلاین: معاون رئیس سازمان حج و زیارت گفت: ایران زمینه‌های لازم را برای سفر زائران ایرانی به شهر مقدس کاظمین فراهم کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، حسین اکبری، معاون عتبات مقدسه سازمان حج و زیارت افزود: به محض اینکه دولت عراق قید سفر به کربلا و نجف را از ویزای زائران ایرانی حذف کند زائران ایرانی به کاظمین هم مشرف می‌شوند.

وی افزود پیش بینی مسئولان عراقی این است که بازسازی سامرا شش ماه تا یکسال دیگر به طول می‌انجامد و به محض اعلام آمادگی دولت عراق زائران ایرانی به سامرا مشرف خواهند شد.

اکبری گفت: در حال حاضر 1500 تا 3000 زائر ایرانی از مرز زرباطیه و شلمچه وارد عراق   می‌شوند وعراق هنوز آمادگی پذیرایی زائران ایرانی بیش از این تعداد را ندارد اما در صورتی که زمینه‌های امنیتی، بهداشتی و هتل کافی فراهم شود ایران آماده افزایش تعداد زائران خود به پنج تا هفت هزار نفر است.

او اظهار داشت: ایران منتظر باز شدن فرودگاه نجف، بغداد و مرز خسروی برای تسهیل ورود زائران ایرانی است و در صورت باز شدن فرودگاه نجف، 70 درصد مشکل حل می‌شود.

اکبری افزود: اگر موضوع مالکیت در سرمایه گذاری خارجی عراق حل شود اشتیاق فراوانی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران در عتبات وجود دارد .

وی با اشاره به عشق و علاقه مردم ایران برای سفر به عتبات گفت: با توجه به کمبود امنیت و بهداشت توصیه ما به مردم کاهش سفر به عراق است و پیش بینی ما این است در صورت فراهم شدن زمینه‌ها سالانه یک میلیون زائر ایرانی به عراق سفر کند.

معاون عتبات مقدسه سازمان حج و زیارت ادامه داد: درحالی که عراقی‌ها می توانند با پرداخت 15 دلار از هر یک از مرزهای ایران بدون محدودیت ورود و اقامت به ایران سفر کنند زائران ایرانی با موضوعاتی مانند محدودیت هشت روزه اقامت، دخالت دیگران در تفتیش زائران ایرانی، گرانی هزینه صدور ویزا (سه برابر)، انگشت نگاری و اسکن قرنیه برخی زائران زیر 40 سال، انتظار طولانی هنگام ورود به عراق و سرویس فرسوده و نامناسب اتوبوسرانی در عراق مواجه‌اند.

اکبری گفت: در دو سال و نیم گذشته یک و نیم میلیون زائر ایرانی به صورت رسمی به عراق سفر کرده اند اماهیچ کس به علت ارتکاب جرم زندانی نشده و کسی اقدام به ماندن در عراق نکرده است.

وی افزود: در سه سال گذشته بیست و یک زائر ایرانی بر اثر انفجار یا تصادف کشته شده‌اند.

معاون عتبات مقدسه سازمان حج و زیارت افزود: حدود صد زائر به علت ورود غیرقانونی به عراق زندانی شده‌اند که عراقی‌ها نیز به زائر بودن آنان معترفند و تلاش‌ها برای آزادی آنان ادامه دارد البته درباره آمار زندانیان با دولت عراق اختلاف نظر داریم که به نظر می‌رسد اطلاعات کافی به ما داده نشده است.

اکبری گفت: دو یا سه نفر هم به جرم مواد مخدر در عراق زندانی هستند که اگر در ایران هم مرتکب این جرم می‌شدند زندانی می‌شدند.

کد خبر 65690

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی