رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از انجام بیش از ۱۰۰ هزار تست تشخیص ایدز در کمپین «من هم آزمایش اچ آی وی می‌دهم» خبر داد.

ایدز

به گزارش همشهری آنلاین از ایرنا، هنگامه نامداری افزود: نتایج به دست آمده تا ۱۱ آذر سال جاری نشان می دهد که در مجموع از ابتدای شروع کمپین، تعداد ۱۰۰ هزار و ۲۲۱ تست تشخیص «اچ آی وی» در هزار و ۱۴۱ مرکز انجام شده و از ۳۱۰ مورد مثبت اولیه تعداد ۱۱۴ مورد جهت تأیید تشخیص به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری ارجاع شده اند.

وی اظهار کرد: از هزار و ۱۴۱ مرکز فعال در زمینه اطلاع رسانی و انجام تست تشخیص «اچ آی وی» قسمت عمده فعالیت‌ها به ترتیب توسط مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها، معاونت درمان و اداره اعتیاد انجام گرفته است.

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت تصریح کرد: بررسی روند انجام تست به صورت هفتگی، نشان دهنده سیر صعودی فعالیت‌های بیماریابی در سراسر کشور است و از آن‌جایی که اکنون بزرگ‌ترین چالش در نظام مراقبت بیماری «اچ آی وی» یافتن موارد جدید ابتلا است، در هفته پایانی این کمپین، رسالت همه مراکز و سازمان‌ها هدایت فعالیت‌ها به سوی استمرار برنامه‌های بیماریابی در مراکز ارائه دهنده خدمات در نظر گرفته شده است.

 نامداری اظهار کرد: ادامه برنامه به شکلی موثر و مستمر می تواند گامی اساسی  برای بهبود فرآیند بیماریابی و پیشرفت به سمت کنترل موثر اپیدمی اچ آی وی،   ایدز در کشور باشد.

به گفته وی، هر سال اول دسامبر(۱۰ آذر) به نام روز جهانی ایدز نامگذاری شده و از اهداف مهم آن آموزش و اطلاع رسانی در خصوص اچ آی وی و فراهم آوردن دسترسی به تست تشخیصی است.

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت ادامه داد: در راستای بزرگداشت روز جهانی ایدز در سال جاری، اجرای کمپین «من هم آزمایش اچ آی وی می دهم» با هماهنگی تمامی سازمان های متولی برنامه کنترل اچ آی وی از۲۰ آبان تا ۲۰ آذر ماه با دو هدف در دست اجرا قرار گرفت.

به گفته نامداری،   هدف اول بیماریابی در جمعیت‌های کلیدی با افزایش ظرفیت کلیه مراکزی که از قبل مبادرت به انجام تست می‌کردند و هدف دوم کاهش انگ و دسترسی همگانی به آموزش و تشخیص «اچ آی وی» که از طریق راه اندازی پایگاه‌های موقت اطلاع رسانی و تست که عمدتاً توسط سازمان‌های غیر دولتی و بخش خصوصی داوطلب انجام شد.

وی افزود: نتایج به دست آمده از سطح کشور طی سه هفته گذشته از زمان شروع کمپین نشان دهنده دستاوردهای بسیار درخشان در زمینه انجام تست تشخیص «اچ آی وی» و تشخیص موارد جدید است که بی‌شک بدون هماهنگی و زحمات خانواده کنترل «اچ آی وی» در سطح کشور میسر نمی‌شد.

در کشور ۵۴ هزار و ۸۵۰ مبتلا به عفونت «اچ آی وی» و ایدز در کشور تخمین زده شده و ۴۲ هزار و ۹۳۳ مورد مبتلا به این بیماری در کشور شناسایی شده است.

کد خبر 642526

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha