پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۹
۰ نفر

مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران با استناد به کنوانسیون‌های ۱۹۵۸ ژنو و ۱۹۸۲ جامائیکا که موضوع آن «نظام حقوقی آبراه‌های بین‌المللی و حق عبور کشتی‌هاست» حق دارد و می‌تواند در صورتی که منافع ملی خود را در مخاطره ببیند، تنگه‌هرمز را به روی تمامی کشتی‌های نفتکش و حتی کشتی‌های حامل کالای تجاری و تسلیحاتی ببندد.

حسین شریعتمداری

به گزارش همشهری آنلاین، حسین شریعتمداری در بخشی از یادداشت امروز خود با عنوان «سنگ‌ها نباید بسته باشند!» نوشت:

اکنون که آمریکا با صراحت به دزدی دریایی خود اعتراف می‌کند باید مانند بسیاری از موارد دیگر، پاسخی درخور و پشیمان‌کننده نیز دریافت کند. چگونه؟ پیش از این نیز به آنچه درپی خواهد آمد پرداخته بودیم که ابتدا با اعتراض شدید همراه با ناسزا و اهانت غربگراهای داخلی و رسانه‌های غربی به کیهان و نگارنده آن یادداشت روبه‌رو شد ولی چند سال بعد برخی از مسئولان بلندپایه دولت وقت نیز از آن به عنوان یک راه‌حل یاد کردند. بخوانید! 

تنگه هرمز، دومین تنگه پرترافیک دنیاست که روزانه نزدیک به ۱۸ میلیون بشکه نفت که معادل ۴۲ درصد نفت‌خام حمل شده جهان توسط نفتکش‌هاست از آن عبور می‌کند. جمهوری اسلامی ایران با استناد به کنوانسیون‌های ۱۹۵۸ ژنو و ۱۹۸۲ جامائیکا که موضوع آن «نظام حقوقی آبراه‌های بین‌المللی و حق عبور کشتی‌هاست» حق دارد و می‌تواند در صورتی که منافع ملی خود را در مخاطره ببیند، تنگه‌هرمز را به روی تمامی کشتی‌های نفتکش و حتی کشتی‌های حامل کالای تجاری و تسلیحاتی ببندد و دلیلی ندارد که کشورهای متخاصم از تنگه‌ای که در آب‌های سرزمینی کشورمان قرار دارد اجازه عبور داشته باشند.

در بند ۴ از ماده ۱۴ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو آمده است «عبور و مرور کشتی‌ها از یک آبراهه بین‌المللی تا جایی بی‌ضرر خواهد بود که به آرامش، نظم و یا امنیت کشور ساحلی تنگه آسیب نرساند و بند یک از ماده ۱۶ همین کنوانسیون تشخیص بی‌ضرر بودن عبور کشتی‌ها از تنگه بین‌المللی- در اینجا هرمز- را برعهده کشور ساحلی- در اینجا، ایران اسلامی- گذارده است. ماده ۱۶ کنوانسیون ژنو و ماده ۳۷ کنوانسیون جامائیکا تصریح می‌کند که چنانچه کشور ساحلی قصد ممانعت از عبور کشتی‌های یک یا چند کشور دیگر را داشته باشد لازم است این تصمیم از قبل به اطلاع عموم -منظور عرصه بین‌المللی است- برسد.

همانگونه که ملاحظه می‌شود، بستن تنگه هرمز به روی کشورهایی نظیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی حق مسلم و قانونی جمهوری اسلامی ایران است و نباید در استفاده از این حق قانونی کشورمان کمترین تردیدی به خود راه بدهیم و مطمئن باشیم که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند... مسئولان محترم باید اطمینان داشته باشند که در مقابله با غارتگری‌ها و جنایات آمریکا همه ملت را به پشتیبانی در صحنه حاضر خواهند دید و در حالی که دشمن قلاده سگ‌های ‌هار را گشاده است نباید سنگ‌ها بسته باشند!

کد خبر 642119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ناشناس IR ۰۷:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  6 10
  آقای شریعتمداری تنگه هرمز یک آبراه بین المللی هست و ثانیا تنگه هرمز کامل در سرزمین ایران قرار ندارد نصف تنگه مال عمان هست.
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  5 7
  بایستی تودهنی محکمی به آمریکا زد
 • ایران بزرگ IR ۰۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  7 6
  دقیقاً این کار لازم است تا مزدوران عالم حساب کار دستشان بیاید.
 • احمد IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  4 2
  اقای شریعتمداری برونوند ببندندبلیط تا هرمزگان با من
 • حبیب اله منصوری IR ۰۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۹
  0 0
  داش🏋️‍♂️((( حشین)))🏋️‍♀️شریعتمداری را عشق است... البته آمریکا بابستن تنگه هرمز به غلط کردن باید بیفتد مرگ برای این عرب ها حق که غیرت ندارندد

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار