هفته گذشت فیلم دفاع کردن یک سرباز از یک زن در برابر زورگیر در فضای مجازی دست به دست چرخید. حالا یک هفته بعد همان سرباز شجاع می‌گوید که سارق از او شکایت کرده است.

سرباز

پریسا نوری - همشهری آنلاین: صدای جیغ و فریاد زنانه، سکوت ظهرگاهی خیابان را می‌شکند. مرد سیاهپوش که کیف را از چنگ زن قاپیده، قصد فرار دارد که پراید سفیدی از راه می‌رسد و با ضربه‌ای او را متوقف می‌کند. مرد به زمین می‌افتد و کیف و چاقو از دستش رها می‌شود. راننده پراید که لباس سربازی به تن دارد، از ماشین پیاده و با سارق گلاویز می‌شود... زن که حدودا ۶۰ تا ۷۰ ساله است، کیفش را برمی‌دارد و لنگ لنگان از کادر دوربین خارج می‌شود...». این روایت، سکانس یک فیلم پلیسی و اکشن نیست، بلکه برشی از یک ویدئوی واقعی است که هفته گذشته توسط دوربین مدار بسته مغازه‌ای در تهرانپارس شکار و با عنوان «اقدام جسورانه یک سرباز وطن در دفاع از یک زن» در فضای مجازی دست به دست شد. همراه با «محمد نوری» سرباز وظیفه‌شناسی که شجاعتش مورد تحسین کاربران فضای مجازی قرار گرفته به محل وقوع زورگیری، یعنی خیابان صاحب‌الزمان(عج) در محله تهرانپارس می‌رویم تا این جوان ۲۸ ساله، از آن روز برای‌مان بگوید.همراه با «محمد نوری» سرباز وظیفه‌شناسی که شجاعتش مورد تحسین کاربران فضای مجازی قرار گرفته به محل وقوع زورگیری، یعنی خیابان صاحب‌الزمان(عج) در محله تهرانپارس رفتیم تا با او حرف بزنیم.

از آن روز بگویید. دقیقاً چه دیدید؟

دنبال جای پارک بودم که متوجه زورگیری از یک خانم شدم. لحظه‌ای که سارق با خشونت کیف را قاپید و آن خانم را پرت کرد، خونم به جوش آمد با ماشین به طرفش رفتم. البته سرعتم در حدی بود که او به زمین بخورد و خلع سلاح شود چون یک چاقو دستش بود.

بعد هم از ماشین پیاده و با سارق درگیر شدید. نترسیدی بلایی سرت بیاورد؟

خیلی ترسیده بودم، اما مجبور بودم درگیر شوم چون خطر رفع نشده بود. چاقو روی زمین افتاده بود و هر لحظه ممکن بود آن را بردارد و به من یا آن خانم صدمه بزند.

در ویدئو دیدیم که چند لحظه با سارق کتک‌کاری کردی و او هم با اینکه فرصت داشت، فرار نکرد. چرا؟

می‌خواست چاقویش را بگیرد، اما من ندادم، چون می‌دانستم به محض اینکه چاقو را بگیرد با آن حمله می‌کند.

بعد چه شد؟

مردم که متوجه ماجرا شده بودند دزد را دوره کردند و تحویل پلیس دادند. البته من تا آمدن پلیس نایستادم و به خانه آمدم. آن خانم هم که پایش آسیب دیده بود با اورژانس رفت. امروز هم شنیدم سارق به خاطر اینکه کتکش زده‌ام، از من شکایت کرده است.

چرا با وجودی که سارق مسلح بود با او درگیر شدید؟

راستش آن لحظه چهره مادرم جلو چشمم آمد. وقتی دیدم زورگیر چاقو دارد حتی احتمال می‌دادم زخمی یا کشته شوم، ولی نمی‌توانستم بی‌تفاوت باشم وکاری نکنم.

وقتی فیلم در فضای مجازی پخش شد خیلی‌ها شجاعت و شهامتت را تحسین کردند. واکنش خانواده و به‌خصوص مادرت چه بود؟

مردم خیلی لطف داشتند. خیلی‌ها در صفحه‌ام آمدند و تشویق کردند، اما چون قبلاً هم تجربه مشابه‌ای داشتم مادرم خیلی نگران شده بود، ولی من گفتم «اگر تو جای آن زن بودی، دلت نمی‌خواست کسی به کمکت بیاید، آن روز هم من وسیله شدم برای کمک به آن زن و...» خلاصه که با این حرف‌ها او را آرام کردم.

گفتید تجربه مشابهی داشتید. یعنی قبلاً هم با زورگیرها مواجه شده‌اید؟

بله. دو سال پیش چند کوچه بالاتر، چند نفر به قصد سرقت گوشی‌ام با چاقو به من حمله کردند. دستم را جلو صورتم گرفتم که چاقو به‌صورتم نخورد، تاندون دو تا از انگشتانم پاره شد و با وجود چند عمل جراحی دو انگشتم حس و عصب ندارد. قبلاً آشپز بودم و در یک مغازه فست‌فود کار می‌کردم، ولی بعد از این اتفاق دیگر نتوانستم از دست چپم به خوبی استفاده کنم، برای همین از کار بیکار شدم.

خبرداری بعد از پخش ویدئوی کیف‌قاپی، شخصی خودش را به‌عنوان سرباز این ویدئو جا زده است؟

بله. یک نفر از قزوین در صفحه‌اش فیلم را گذاشته و خودش را به جای من معرفی کرده بود. تا اینجای کار از نظر من اشکال نداشت، اما وقتی دیدم شماره کارت داده که مردم به‌عنوان پاداش و هدیه برایش پول واریز کنند و در واقع قصد اخاذی از مردم را دارد موضوع را به پلیس فتا اطلاع دادم.
 

بازتاب این اتفاق در فضای واقعی چه بود؟

به‌عنوان مهمان در برنامه سلام تهران شبکه ۵ دعوت شدم. آنجا یکی از فرماندهانم تلفنی روی آنتن زنده آمد و قول داد ۶ ماه اضافه خدمتم را ببخشد.

چرا ۶ ماه اضافه خدمت داشتید؟

چون ۱۰ سال دیر به سربازی رفتم.

اگر این زورگیری دوباره تکرار شود، باز هم دخالت می‌کنید؟

بله و به مردم هم توصیه می‌کنم این جور وقت‌ها غیرمستقیم دخالت ‌کنند؛ یعنی داد بزنند، سنگ پرت کنند و خلاصه‌کاری کنند که زورگیر احساس امنیت نکند و فرار کند.

کد خبر 641885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  26 0
  دمت گرم سرباز وظیفه شناس .بعید میدونم هیچ قاضی عادلی شمارو برای کمک به یک مادر مسن و مظلوم محکوم کند ولی اگر خدایی نکرده مشکلی بود، بنده شخصا پشتیبانی می‌کنم همه جوره از شما .مردم هم مطمعن هستم همینطور تا این سارقین خشن از خلع های قانونی استفاده نکنند و جان و مال مردم رو به خطر بیاندازند. خود من همراه دوستم وسط روز با چاقو زورگیر اومد سراغتون تو محله شلوغ چاقو رو گذاشت رو سینش و پول و موبایل رو گرفت و رفت مثل آب خوردن! اون روز هیچ کس به داد ما نرسید برای همین باید این جوانمرد تشویق بشه که در جامعه مثل ایشان بیشتر داشته باشم. خدا حفظت کند برادر 🙏
 • احمد IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  8 3
  دادگاه ها هنوز مستقل هستند و حکم صادر شده برای سارق دیدنی خواهد بود
 • Arash IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  14 1
  با سلام جرم این سارق بعلت دست بردن به سلاح مصادق بازر محاربه بوده و حکمش طناب دار است لذا این سارق وقیح را بعد از محاکمه فورا به چوبه دار آویخته تا درس عبرتی برای سایر زورگیران بشود. ضمنا یادآوری میکنم فیلم در آرزوی مرگ چارلز برونسون که وقتی وقاحت زورگیرها در نیویورک را دید خودش سلاح بدست گرفته و آنها را تنبیه کرد و مایه خوشحالی مردم و خشنودی پلیس شد چون آمار زورگیری به شدت کاهش یافت.
 • TR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  18 1
  غلط کرد بیخود کرده بیشرف خود ما مردم از دست این اراذل راحتی نداریم درود براین شیر مرد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
 • MD ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  8 0
  درود بر شجاعتت.همه ایران وکیلت میشن تا ازت دفاع کنند
 • علی IR ۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  10 0
  ایکاش یک کم قانون کشورمان در خصوص حقوق اون زن بینوا که در موقع زورگیری چه فشار روحی و روانی بهش وارد شده چن بند اضافه میکرد و اگه در کشور های دیگه بود قانون شدیدا با فرد زورگیر برخورد میکردتا جرات نکنه چنین کاری بکنه و در قانون ما هم مشخص میشد تا اون زور گیر به چه حقی حق داره از یک فرد که جلوی زور گیری اونو گرفته شکایت کنه و علاوه بر حقوق فردی در ایجاد ناامنی در جامعه هم بایستی از نظر قانونی مستوجب مجازات بشه تا هیچ زورگیری جرات شکایت نداشته باشه
 • AU ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  10 0
  امنیت دزدان بیشتر است ، اگر امنیت نبود برای دزدان این همه غارت و ناامنی وجود نداشت
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  11 0
  دزد نامرد را باید بخاطر شکایتش و به جرم پر رویی هم بعنوان مفسد فی الارض سر سیخ بزنند
 • علی IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  6 0
  فقط از قاضی محترم پرونده میخام این سرباز رو به چند سال زندان محکوم کنه. چون با این اتفاق متاسفانه حس امنیتی که دزدان عزیز ما سالهاست دارن وبه راحتی و بدون ترس از کسی دارن زورگیری میکنن و راست راست تو خیابان راه میرن صدمه دیده
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  6 1
  آدم چقدر باید پررو باشه دزدی و زورگیری کنه تازه طلبکار هم باشه؟!
 • علی IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  4 1
  بعید نیست .! با این قوانینی که ما داریم انتظار اعطای پاداش به دزد و توبیخ و بازداشت سرباز دلاور را هم میتوان داشت .
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  10 0
  دوستان حدود ۷ ماه پیش ساعت ۱۰ شب که با خانمم و دو دخترم از بیرون به خانه برگشتم به محض ورود به حیاط منزل خانمم متوجه شد در و پیکر خانه باز است داخل منزل که شدیم دیدیم بله دزد امده وهمه وسایل پخش و پلاست داشتم با گوشی موبایل با ۱۱۰ تماس میگرفتم دیدم اقا دزد در حالی که یک دستش قمه و اون دستش هم ساطور اشپزخانه خودمان دستش از یکی از اتاق ها بیرون پرید و گفت فقط بگذارید برم معتاد و چیزی هم نبردم و زه سمت حیاط و در ورودی دوید حال اینکه ما که از بیرون برگشتیم درب حیاط رو با کلید طبق معمول همیشه قفل کرده بودم به در بسته که رسید برگشت و به سمت خانمم که گوشه حیاط بود حمله ور شد منم بهش حمله کردم و در این درگیری دست دزد شکست و چون محکم زمین خورد سرش همش شکست الان ۷ ماهه به خاطر شکایت این دزد من گرفتارم در حالی که دوربین منزل هم ورودش هم قمه کشی و هم حمله به خانمم کاملا فیلم برداری شده و موجود قاضی فرماید نباید کتک میزدی خب اگه من میدم او ما رو میزد و در ضمن من در حریم منزلم بهم حمله شده خلاصه باید رضایت اقا دزد رو به جا بیارم دیه هم بدم اینه قانون ما
 • AMIN IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  6 0
  سلام لطف رای دادگاه رو منتشر کنید
 • سعید IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  4 0
  حداقل جمهوری اسلامی درباره سارقین حکم مجازات اسلامی را اجرا کندتا آنجا که من می دانم دست دزدرا بایدقطع کردیا مثل چین مجاراتهای خیلی سنگین برای مجرمین وضع کندمثل اعدام آخه زندان که بازدارنده نیست سارقین انقدرپروشده اندکه ازمالباخته یاکسی که دستگیرشان کرده شکایت می کنندقضات سختگیری کنندهمین اتفاق چه بسا فردا درانتظاردختریا همسرخودتان باشدوبه خیرختم نشوداخیرا ساختارسازمانی نیروی انتظامی را به فرماندهی کل ارتقا داده اندپلیس بایدازنظرمحتوا واقتداروآموزش وپشتیبانی وحمایت قانونی تقویت شودنه ظاهرش چاق وفربه شود،امیدواریم نباشدمصداق این ضرب المثل ایرانی که آفتابه لگن هفت دست،شام ونهارهیچی.سالها پیش خیابانها پلیس پیاده،موتورسوار وخودرویی داشت الان به زحمت یک گشت پلیس دیده می شوداگرقراراست مردم خودشان با سارقین درگیروآنهارا دستگیرکنندپس پلیس را می خواهندچکار؟پلیس بایدآموزش ببیندجرات تیراندازی داشته باشداما بدانددرچه موقعیتی بایدازاسلحه استفاده کندیا نکندتادرحین درگیری پلیس مردم وعابرین را مصدوم ویا نکشداتفاقی که چندین بارمتاسفانه رخ داده است.
 • محمد رضا IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  5 0
  تو عزیزی سرباز شجاع وطن ، زنده و پایدار باشی
 • مرتضی IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  3 0
  دستان آن سارق عوضی باید ازمچ قطع گردد.این از حدود الهی است.نحوه سرقت آن سارق عوضی نشان دهنده آن است که این عمل را بارها انجام داده ودرصورت احقاق این امر .چون تعد جرم صورت گرفته اعدامش جایز است.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار